25 Nisan 2019 Perşembe

SAMSUN'DA ANA SINIFI ÖĞRETMENİ TUĞBA KOÇ ATIK MALZEMELERDEN 15 TEMMUZ PANOSU YAPIYOR

Samsun'da ana sınıfı öğretmeni Tuğba Koç atık malzemelerden 15 Temmuz panosu yapıyor

Samsun'da Çarşamba ilçesi Çınarlık Yalı İlkokulunda görev yapan ana sınıfı öğretmeni Tuğba Koç'un, 15 Temmuz hain darbe gecesinin unutulmaması için atık malzemelerden yaptığı 15 Temmuz panosu büyük ilgi görüyor.

05 Aralık 2018 Çarşamba 15:39 GÜNCEL

Samsun'da Çarşamba ilçesi Çınarlık Yalı İlkokulunda görev yapan evli ve iki çocuk annesi 35 yaşındaki Tuğba Koç, atölyeye çevirdiği evinin bodrumunda, ortalama 2'ye 2,5 metre ebatlarındaki panolarda, 15 Temmuz hain darbe girişimini, maketlerle canlandırıyor.


Samsun'a bağlı Çarşamba ilçesi Çınarlık Yalı İlkokulunda görev yapan Tuğba Koç, yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'un kendisinde büyük bir travma yarattığını söyledi.

O gece yaşananları daha sonra panoya yansıttığını, yaptığı panoların beğenilmesi üzerine birçok kurumdan talepler almaya başladığını ifade eden Koç, "Anasınıfı öğretmenleri çeşitli materyallerden ufak tefek şeyler yapabilir. Benim de atık malzemelerden yaptığım bazı çalışmalarım vardı. Darbe girişiminden sonra yaşananları yaptığım panoda canlandırmaya çalıştım. 15 Temmuz ve sonrasında yaşananları anlattım. Gönlümü sızlatan yerler oluyor. Çok sayıda şehidimiz var. Bu duygularla, biraz sanatçı gözüyle biraz halk gözüyle çalışmalarımı sürdürüyorum." dedi.Hain darbe girişimi gecesi bazı anların zihinlere kazındığını ve o anların panolarında yer aldığını ifade eden Tuğba Koç, şöyle devam etti:

"Pano ile ortaya koymak istediklerim vardı. Atatürk, Türk bayrağı, şehit Ömer Halisdemir'in dışında, cep telefonuyla halkı sokaklara davet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT haber spikeri Tijen Karakaş, jetlerin havalimanından kalmasına izin vermeyen iş makineleri, köprüde yaşanan olaylar, balıkçı teknelerinin denize açılmaları, tankların önlerine geleni ezmesi, terör örgütünün 1 doları ile cep telefonunda kullandığı şifreli ByLock'u, örgüt üyelerinin kendilerini maskelemeleri, dünyanın üç maymunu oynaması gibi birçok şeyi anlatıyorum."- "O insanların kendilerini feda etmesi gerçekten beni çok etkiledi"

Tuğba Koç, 15 Temmuz'un unutulmamasına katkı sağlamak istediğini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Panoları, insanların 15 Temmuz'u unutmaması adına yapıyorum. Panoyu yaptığım kişi ve kurumlar da aynı düşünceyle yaptırıyorlar. Umarım insanlar geçmişimizden ders alıp ileriye bakar. Eskiden de yaşanan birçok darbe var. Bunları unutmayıp gerektiği gibi davranırsak daha iyi olacak. Pano, okulumun dışında belediyelerde ve Valilik'te var, Adliye Sarayı'nda var. Kamu kurumları, belediyelerden çok talep alıyorum. 15 Temmuz günü darbe girişimi sırasında çok korkmuştum. Panoyu her yaptığımda o anı çok yaşadım. O insanların kendilerini feda etmesi gerçekten beni çok etkiledi. En çok köprüde yaşananları canlandırdığımda etkileniyorum."

Kongre için Samsun'a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın panoyu gördüğünü ve beğendiğini ifade eden Tuğba Koç, külliyede açılacak bir müzede sergilenecek panoyu Cumhurbaşkanına hediye etmiş olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Amacımız 15 Temmuz darbe girişimini unutturmamak

Tuğba Koç'un yaptığı panolardan biri de Samsun Adliye Sarayı'nda sergileniyor.

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, 15 Temmuz darbe girişiminin her yönüyle ortaya çıkarılması için, adli yönüyle soruşturma ve yargılamalara en güçlü şekilde katkı verdiklerini ifade etti.

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, soruşturmalar kapsamında gözaltına alınan, tutuklanan, yargılanan ve ceza alanların tüm sürecinin, yargı eliyle yürütüldüğünü aktardı.Darbe girişimi sırasında devlet ve milletin birlikteliğinin dost, düşman herkese gösterildiğini belirten Ahmet  Yavuz, "15 Temmuz darbe girişimi, halkta büyük bir travma oluşturdu. Cumhuriyet Başsavcılığımız sadece adli yön itibarıyla darbe girişimine karışanların yargılanması, onların tutuklanması, gözaltına alınmaları değil, adliyeye gelen vatandaşlarımızın darbe girişimini hatırlayıp belleklerinde diri tutmak için 15 Temmuz panosunu sergilemek istedik." dedi.

 Yavuz, panonun yaşananları unutturmayacağına işaret ederek, "Amacımız 15 Temmuz darbe girişimini unutturmamak, belleklere kazımak. Ülkemizin, devletimizin nasıl büyük bir uçurumun, tehlikenin eşiğinden döndüğünü çalışanlarımıza, vatandaşlarımıza hatırlatmak ve o bilinçle yaşamalarını sağlamak." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da şehit Demet Sezen Kreşi artık dezavantajlı çocuklara eğitim verecek

Samsun'da şehit Demet Sezen Kreşi artık dezavantajlı çocuklara eğitim verecek