24 Nisan 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA ARIZALI TRAMVAYLAR İÇİN YERLİ YAZILIM İLE YERLİ ÇEKİCİ YAPILDI

Samsun'da arızalı tramvaylar için yerli yazılım ile yerli çekici yapıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı SAMULAŞ tramvaylar için yerli sensör, yerli kar püskürtme makinesinin ardından arızalı tramvaylar için tamamen yerli üretim olan uzaktan kumandalı çekici yaptı.

25 Mart 2018 Pazar 15:36 GÜNCEL

Samsun'da makine mühendisleri Kemal Yusuf Tosun ve Kadir Öney, arızalı tramvaylar için yerli yazılım ile uzaktan kumandalı çekici yaptı.


Samsun'da daha önce de tramvaylar için Almanya'da 850 avroya satılan hız sensörü yerli üretim ile 750 TL'ye yapılmıştı. Samsun'da ayrıca yine tramvay yolunda kullanılmak üzere yerli kar püskürtme makinesi de yapılmıştı. SAMULAŞ bünyesinde bulunan arızalı tramvaylar için ise bu seferde tamamen Türk mühendisleri tarafından yerli çekici yapıldı.

Makine mühendisleri Kemal Yusuf Tosun ve Kadir Öney, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Metro İstanbul AŞ'nin talebi üzerine, 12 yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda Elektrikli Manevra Aracı 150'yi (EMA 150) yazılımı dahil tamamen yerli olarak geliştirdi. Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı SAMULAŞ'ta bulunan tramvaylarda denenen araç, testten başarıyla geçti. Uzaktan kumandalı EMA 150, Metro İstanbul AŞ bünyesinde, arızalanan tramvayları çekmek için kullanılacak.Bu aracın tek yerli üreticisi biziz, onun için gururluyuz

Kemal Yusuf Tosun, yaptığı açıklamada, aracı tamamen yerli ve milli imkanlarla ürettiklerini söyledi. Kullanıldıkları parçalar, yazılım ve tüm ekipmanların Türkiye'de Türk mühendisleri tarafından üretildiğini anlatan Tosun, EMA 150'nin yerli ve milli bir araç olduğunu vurguladı.

Samsun'da yapılan yerli çekici aracının 5 vitesli olduğunu belirten makine mühendisi Kemal Yusuf Tosun, "Kademeli olarak 30 kilometre hıza ulaşabilmekte. Türkiye'de bu aracın tek yerli üreticisi biziz, onun için gurur duyuyoruz. Aracı bütün işletmelere uygun hale getirebiliriz. Tamamen işletme ihtiyaçlarına göre dizayn edildi. Avrupa'daki emsalleri 475 bin avro olan çekiciyi tamamen yerli ve milli olarak 350 bin liraya mal ettik." dedi.Yerli çekiciyi yapan mühendislerden olan Kemal Yusuf Tosun, şunları kaydetti:

"Elektrik kesintilerinde tramvayların bulundukları yerden çekilmesi, bakım ve onarımlarının yapılması için EMA 150 kullanılıyor. Aracımız 80 metreden kumanda ile kontrol edilebiliyor. Araç ile irtibat kesilir kesilmez kendisini 'kapalı' duruma alıyor, hareket etme şansı yok. İş güvenliği en üst seviyede düşünüldü. Her türlü koşulda araç kendini koruma altına alıyor. Aracın çekme kapasitesi 150 ila 200 ton arasında. 5 saatte şarj oluyor ve 60 gün kullanabiliyorsunuz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Kurtulmuş, Erdoğan'ın içinde bulunduğu uçağın Ordu'ya inememesi ile ilgili konuştu

Kurtulmuş, Erdoğan'ın içinde bulunduğu uçağın Ordu'ya inememesi ile ilgili konuştu