17 Ocak 2021 Pazar

SAMSUN'DA ARTIK SOKAKTA MASKE TAKMAK ZORUNLU! UYMAYANA 900 TL PARA CEZASI VAR

Samsun'da artık sokakta maske takmak zorunlu! Uymayana 900 TL para cezası var

Samsun'da artık Korona Virüs nedeniyle maske takmak zorunlu. Samsun'da zorunlu maske takma kuralını ihlal edenlere 900 TL para cezası uygulanacak.

19 Haziran 2020 Cuma 16:30 GÜNCEL

Samsun'a yeni atanan Vali Zülkif Dağlı'nın göreve başlaması ile birlikte maske takma zorunluluğu geldi. Samsun'da artık maske takmak zorunlu..


Samsun Korona Virüs nedeniyle maske zorunluluğu uygulanan illerin dışındaydı. Samsun'da maske takma zorunluluğu bulunmazken, yeni Vali Zülkif Dağlı'nın göreve başlaması ile birlikte Samsun il geneline maske takma zorunluluğu getirildi.

Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 18 Haziran 2020 Tarihli ve 74 Sayılı Kararı ile 20 Haziran 2020 tarihinden itibaren Samsun genelinde vatandaşlara ağız ve burunlarını kapatacak şekilde maske takma zorunluluğu getirildi.

Samsun Valiliğinden konu ile ilgili yapılan açıklamada, maske takma zorunluluğuna uymayanlara 900 TL para cezası uygulanacağı belirtilerek, şu bilgiler verildi.

"Çin’in Vuhan kentinde başlayan Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi birçok ülkede hızla yayılım göstererek tüm dünyayı tehdit etmeye devam etmektedir. 11 Mart 2020  tarihinde ülkemizde ve akabinde ilimizde görülen Covıd-19 hastalığı ile ilgili olarak 17 Haziran 2020 tarihinde toplanan “Bilim Kurulunun” tavsiye kararlarına istinaden koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek ve bulaş hızının azaltılması amacıyla; Daha  önceki kurul kararlarımızla maske takma zorunluluğu getirilen yerlere ilave olarak, İlimiz genelinde 20.06.2020 tarihi saat 08.00’den itibaren vatandaşların tamamının, ikametleri haricindeki tüm kamusal alanlarda (kamu binaları, pazar yerleri, park, bahçe, bulvar, cadde, sokak vb.) ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde maske kullanmalarına,  bu karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca 900 TL idari para cezası uygulanmasına, kolluk kuvvetleri ve zabıta tarafından Kabahatler Kanuna göre işlem yapılmasına, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere; a. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince,  b. Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince,  c.Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine, d.İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Samunlu

21 Haziran 2020 Pazar 13:53

Aaaa Samsunda hifzisahha varmiydi. Vaka sayılarıyla ilgili bilgi verecekmisiniz acaba

Hakikî kavakli

19 Haziran 2020 Cuma 18:19

Osman babanın hakkını yemeyin şimdi ya.. maske kosunuda çok çaba verdi. unutmayın hemen iki günde adamı

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da maske zorunluluğunun hangi alanlarda geçerli olacağı açıklandı

Samsun'da maske zorunluluğunun hangi alanlarda geçerli olacağı açıklandı