24 Eylül 2021 Cuma

SAMSUN'DA ATAKUM BELEDİYESİNE GİRİŞLER ARTIK HES KODU İLE YAPILACAK

Samsun'da Atakum Belediyesine girişler artık HES kodu ile yapılacak

Samsun'da CHP'li Atakum Belediyesi Korona Virüs vakalarının artış göstermesi nedeniyle tedbir alarak belediyeye girişler için HES kodu zorunluluğu getirdi.

08 Eylül 2020 Salı 18:00 GÜNCEL

CHP'li Atakum Belediyesi, Samsun’daki vaka sayısının artmasının ardından yeni bir tedbir alarak, belediyeye girişler için HES kodu uygulaması getirdi. Atakum Belediyesine vatandaşlar ve çalışanlar HES kodu ile girebilecek.


Atakum Belediyesi, Samsun’daki pozitif vaka sayısını artması üzerine yeni bir tedbir aldı. Yaklaşık altı aydır belediye hizmet binasına giren tüm yurttaş ve çalışanlara ateş ölçümü yapan ve dezenfektan kullandıran Atakum Belediyesi, Hayat Eve Sığar (HES) kodu kontrolü yapmaya başladı.

İşlemleri için Atakum Belediyesine gelen vatandaşlar HES kodu olmadan belediye binasına alınmıyor. Atakum Belediyesinde uygulanmaya başlayan HES kodu tedbiri belediyeye çalışanlarını da kapsıyor. Belediyeye gelen vatandaşlar kapıdaki güvenlik görevlilerine telefonlarının ekranından HES kodlarını gösteriyor. Dijital uygulama ile giriş yapan kişiye ait HES kodunu okutan görevliler, yurttaş ya da çalışana ait herhangi bir olumsuz bildirim ile karşılaşıldığında sağlık ekiplerine bilgi veriyor. Belediye hizmet binasına giriş yapılabilmesi için ekranda “Riskli değil” bildiriminin görülmesi gerekiyor. Son dönemde pozitif olmasına rağmen karantina kurallarına uymayan hasta sayısının çoğalması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Samsun’daki tüm kamu kuruluşlarında zorunlu hale getirilen HES kodlu giriş, Atakum Belediyesi’nde de uygulanacak. Telefon ekranında ya da kağıda çıktı alınmış şekilde HES koduna sahip olmayan yurttaşlar kamu kuruluşlarına giriş yapamayacak. KODU OLMAYANLAR İÇİN HES DESTEK MASASI
Koronavirüs pandemisi nedeniyle tüm dünyanın zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Sürecin en başından bugüne tüm ekiplerimizle birlikte sahadayız. Atakumluları salgın hastalıktan koruyabilmek için hem ülke genelinde alınan tedbirlerin uygulanma süreçlerini takip ettik hem de belediye imkanları ile çok sayıda önlem almaya çalıştık. Samsun İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun HES kodu ile giriş kararı da Atakum Belediyesi’nde uygulanmaya başladı. Herhangi bir işlem yapmak için belediyeye gelen yurttaşlarımızın HES kodlarını yanlarında bulundurması gerekiyor. Akıllı telefona sahip olmayan, HES kodu edinememiş yurttaşlarımız için de belediyenin girişinde bir HES Destek Masası oluşturduk. Orada arkadaşlarımız HES kodu olmayanlara yardımcı oluyor. Salgın hastalığı yenebilmemiz için herkesin alınan tedbirlere uygun davranması gerekiyor. Tüm Atakumlulara; maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları yönündeki çağrımı yineliyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erhan Usta Çarşamba günü kesin olarak İYİ Parti'ye geçiyor

Erhan Usta Çarşamba günü kesin olarak İYİ Parti'ye geçiyor