16 Temmuz 2019 Salı

SAMSUN'DA ATAKUM VE İLKADIM İLÇELERİNDE 46 ŞEHİT İÇİN FİDAN DİKİLDİ

Samsun'da Atakum ve İlkadım ilçelerinde 46 şehit için fidan dikildi

Samsun'un Atakum ve İlkadım ilçelerinde Afrin'de şehit olan 46 Mehmetçik için fidan dikildi. Samsun'da Afrin şehitleri için Dünya Ormancılık Günü kapsamında isimlerinin yazılı olduğu fidanlar dikildi.

22 Mart 2018 Perşembe 13:59 GÜNCEL

Samsun'da, Dünya Ormancılık Günü nedeni ile düzenlenen fidan dikme töreninde Afrin şehitleri de unutulmadı. Samsun'un İlkadım ve Atakum ilçelerinde Afrin'de şehit düşen 46 Mehmetçiğin isimlerinin yazılı olduğu fidanlar toprağa dikildi.


Samsun'da Atakum Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen fidan dikiminde, Atakent İlkokulu, Şehit Yüzbaşı Tunç Fidaner İlkokulu ve Edanur Kreşi öğrencileri, 150 fidanı toprakla buluşturdu. Atakent İlkokulu öğrencileri, diktikleri 46 fidana, Afrin’de sürdürülen operasyonda şehit olan askerlerin adlarını verdi. 

Öğrencilerle birlikte fidan diken Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “İlçemizde yeşil alanların artması için ciddi bir çalışma içerisindeyiz. ‘Yeşil Adım’ projemiz kapsamında ‘Her Eve Bir Ağaç’ kampanyasını, göreve geldiğimiz günden bu yana sürdürüyoruz. Atakum İlçesinde yeni yapılan binalarda, daire ve dükkan sayısı kadar fidan dikmeyenlere iskan vermiyoruz. 

Öte yandan okullarımızla sürekli işbirliği içerisinde dikim etkinlikleri düzenliyoruz. 21 Mart Dünya Ormancılık Günü kapsamında da üç okulumuzun katılımıyla güzel bir etkinlik gerçekleştirdik ve 150 fidanı toprakla buluşturduk” dedi.

Atakent İlkokulu öğrencilerinin diktikleri fidanlara, Afrin’de şehit olan askerlerin adlarını vermelerinin kendisini gururlandırdığını söyleyen Başkan Taşçı, “Afrin’de devam eden operasyonlar kapsamında 46 vatan evladımız şehit oldu. Şehit olan kahramanlarımızın, geleceğimizin teminatı olan yavrularımız tarafından bu denli sevilmesi ve saygı duyulması beni gururlandırdı. 46 şehidimizin adları, yavrularımızın emekleri sonucunda ilçemizde yaşayacak. Kendilerine teşekkür ediyorum, alınlarından öpüyorum. Şehitlerimizi de bir kez rahmetle ve saygıyla anıyorum” diye konuştu.

46 ŞEHİT İÇİN 46 MANOLYA FİDANI DİKİLDİ

Samsun İlkadım Belediyesi, 21-26 Mart Ormancılık Haftası dolayısıyla anlamı bir fidan dikimi töreni gerçekleştirdi. Toybelen Okul Bahçesinde özel olarak ayrılan alanda Afrin Zeytin Dalı harekâtında şehit düşen Mehmetçik için 46 manolya fidanını toprakla buluşturuldu. 

Törene, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril, Samsunda faaliyet yürüten Gazi ve Şehit Dernekleri mensupları, İlkadım Belediye Başkan Yardımcıları, İlkadım Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Çevre Çalışma Grubu Başkanı Ömer Faruk Sönmez, Kent Konseyi Üyeleri, STK Temsilcileri, Muhtarlar, mahalle sakinleri ve Toybelen İlkokulu öğrencileri katıldı.

Türkiye’nin huzuru ve hudut güvenliği için gerçekleştirilen Afrin operasyonunda vatan için toprağa düşen Mehmetçiklerin hatırasını yaşatmak için İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok,  Toybelen Okulu Öğrencileri ile birlikte okul bahçesine manolya fidanlarını büyük bir özenle dikimini gerçekleştirdi.  “GELECEĞE BIRAKILACAK EN ÖNEMLİ MİRAS”

Fidan dikimi töreni öncesi İlkadım Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Çevre Çalışma Gurubu Başkanı Ömer Faruk Sönmez Ormancılık haftası kapsamında öğrencilere ağaç ve toprak sevgisi ile birlikte vatan sevgisi ile ilgili seminer verdi. Sönmez, verdiği seminerde geleceğe bırakılacak önemli miraslardan birisinin de ağaç fidanı olduğunu söyledi. “VATAN İÇİN CAN VERENLER, MONALYA FİDANIYLA YAŞAYACAK”

Belediye olarak anlamı ve duygusal bir fidan dikme töreni gerçekleştirdiklerini ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “ Türk Milletinin huzurunu ve sınır güvenliğini temin ve tesis etmek için Afrin Zeytin Dalı Harekâtında şehit düşen Mehmetçiğimizin hatırasını yaşatmak için 46 manolya fidanını toprakla buluşturuyoruz.  Gencecik fidanlarımız, ülkemiz ve milletimiz için şehit düşerken onların hatırasını yaşatmak için ilkokul öğrencilerimizle birlikte manolya fidanlarımızı dikiyoruz.  Peygamber efendimizin buyurduğu gibi ‘kıyamet gününde dahi olsa elinizde bulunan fidanı dikiniz’ sözleri doğrultusunda aziz şehitlerimiz anısına  yapabileceğimiz en güzel şeylerden birisi de, uğruna canını verdiği vatan toprağının güzelleştirilmesidir. Manevi olarak büyük önem taşıyan bu fidan dikim törenimizde şehitlerimiz adına canımızı feda ettiğimiz vatan toprağımızda birlik ve beraberlik içerisinde kök salıyoruz.  Burada okuyan yavrularımız, bu şehitlik bahçesine geldiğinde ülke toprakları için canını feda eden kahraman Mehmetçiklerin hatırasını yad edecektir.  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin de düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı’nda şehit düşen askerlerimizi olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sıhhatler diliyorum” diye konuştu. 

Fidan dikiminin ardından öğrencilerle yakından ilgilenerek sohbet eden Başkan Tok, öğrencilerle birlikte günün anısına binaen bol bol fotoğraf çekildi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Vezirköprü Feribotu'nun ihalesini yaptı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Vezirköprü Feribotu'nun ihalesini yaptı