23 Ağustos 2019 Cuma

SAMSUN'DA ATATÜRK ANITINDA 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ TÖRENİ YAPILDI

Samsun'da Atatürk Anıtında 19 Eylül Gaziler Günü töreni yapıldı

Samsun'da 19 Eylül Gaziler Günü nedeni ile Atatürk Anıtında tören düzenlendi. Samsun'da Gaziler Günü nedeni ile düzenlenen törene gaziler katıldı.

19 Eylül 2017 Salı 15:25 GÜNCEL
Samsun Atatürk Anıtı önünde 19 Eylül Gaziler Günü ile düzenlenen törende konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, "Ülkemizin sessiz kahramanları olan şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz" dedi.

Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve  saygı duruşu ile başlayan Gaziler Günü törenine Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Samsun Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Diril, gaziler ve kamu kurum kuruluşlarının yöneticileri katıldı. İstiklal Marşının okunması sonrası Samsun Valisi Osman Kaymak, Gaziler Gününde anıt şeref defterini imzaladı.
 
Samsun Valisi Osman Kaymak  Osman Kaymak,  törende yaptığı konuşmada "Aziz Atatürk, İstiklal Mücadelesindeki ulvi gayretiniz ve başarınızdan dolayı TBMM tarafından şahsınıza 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşallik rütbesiyle birlikte Gazilik unvanı verilişinin 96.yıl dönümünü ve Gaziler Günü'nü anmak üzere huzurundayız. Türk Milletinin tarihi, geçmişten bugüne onur duyduğumuz üstün zaferlerle doludur. Bu zaferleri, vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimize ve gazilerimizin varlığına borçluyuz. Bunun göstergesi olarak Ülkemizin sessiz kahramanları olan şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz. Bizler, ecdadımızdan miras kalan hasletlere sahip çıkmanın, birlik ve beraberliğimize yönelen tehditlere karşı mücadele etmenin, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çalışmanın, şehitlerimize ve gazilerimize vefa borcumuzun da gereği olduğuna inanıyoruz. Bugün de, Bu Aziz millet; Ülkemize yönelen tehditlere, darbelere karşı kendilerini siper eden, kutsal değerlerini, vatan ve bayrak sevgisini her şeyin üstünde tutan, bu uğurda hayatlarını feda etmekten çekinmeyen güce, dirayete, kararlılığa sahiptir. Bunun en güzel örneğini de 15 Temmuz’da bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Bu anlamlı günde başta şahsınız olmak üzere tüm şehitlerimizi ve vefat eden gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun" dedi.
 


Samsun Valisi Kaypmak'ın ardından geçit töreni düzenlendi.  Burada Samsun Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Diril yaptığı konuşmasında, ise "Malumunuz olduğu gibi Milli Mücadele döneminin mucizelerinden olan Sakarya Meydan Muharebesinin zaferle kazanmasının ardından 19 Eylül 1921 yılında rahmet ve minnetle yad ettiğimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’e Mareşal  rütbesi ve Gazilik unvanı tevcih edilmiştir. Bu nedenle 19 Eylül Gaziler Günü olarak anılmaktadır.19 Eylül Gaziler Günü Türk Kahramanlığının Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şahsında taçlandığı gündür.19 Eylül Gaziler Günü Kurtuluş Savaşı'nda Kore’de ve Kıbrıs Savaşı'nda savaşan Muharip Gazilerle Türkiye Cumhuriyeti'nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri ve terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker polis güvenlik korucularını ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde vücutlarını kahramanca siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür. Sayın Valim, Değerli Protokol; üzerinde yaşadığımız cennet vatan toprakları kadar vatan olmayı hak etmiş toprak parçası dünyada yoktur. Çünkü cennet vatan topraklarımızın her karışı aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin mübarek asil kanlarıyla hamur olmuştur. Gölgesinde hür ve bağımsız olarak yaşadığımız şanlı bayrağımız rengini ve şeklini bu mübarek kanlardan almıştır. Dolayısıyla aziz  şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz temel taşlarını oluşmaktadır. 19 Mayıs Atatürk’ün şehri olan ve Kurtuluş Mücadele’sinin başlatıldığı bu mübarek şehirde yaşayan kahraman Gazilere ve Şehit ailelerine Samsun Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde oluşturulan birimlerin fedakârca vermiş oldukları hizmetlere cani gönülden teşekkür ediyoruz. Gazilik, Türk Vatanseverliğinin, Türk Kahramanlığının, Türk Fedakarlığının yaşayan destanıdır. Gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır. Dolayısıyla 19 Eylül Gaziler Günü gibi milli ve manevi değerleri bünyesinde toplayan bu anlamlı günü kahraman gazilerimiz ile birlikte yad eden devletimizin seçkin  temsilcilerine ve saygı değer misafirler Sayın Valimizin yüksek şahsında müteşekkiriz.Bu duygu ve düşüncelerle, bu cennet vatan topraklarımız için canlarını veren Aziz Şehitlerimize, Muharip Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarıyla tarihe mal olmuş devlet büyüklerimiz ve vefat eden kahraman gazilerimize Cenabı Allah’tan rahmet dilerken, hayatta olan Kahraman Gazilerimize aile saadeti temennisi ile hepinize saygılar sunarım." dedi.
 


Daha sonra İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimleri Lisesi öğrencisi Emre Can İspirli ‘Yaşasın Kahraman Gazi’, 19 Mayıs Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı öğrencisi Öznur Uz ‘Gazi Amca’ ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Üyesi Kıbrıs Gazisi Mehmet KARALI ‘Vatan Gazileri’ isimli şiirleri okudu. Ardından Sahra Sıhhiye Eğitim Merkez Komutanlığı Bandosu mini bir konser verdi ve resmi geçit töreni yapıldı.
 
Törene ayrıca Samsun Milletvekili Orhan KIRCALI, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Sezgin ÜÇÜNCÜ, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal AĞAOĞLU, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehitler Dullar Yetimler Derneği Samsun Şube Başkanı Necati Yılmaz, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği Samsun Şube Başkanı Bilal Erim, protokol üyeleri, gaziler, askeri, idari ve mülki erkân ile şehit yakınları katıldı.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt görevden alındı

Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt görevden alındı