20 Nisan 2019 Cumartesi

SAMSUN'DA ATATÜRK'ÜN KULLANDIĞI 99 YILLIK TARİHİ YOLA, YOL GÖSTERİCİ ÇAN KONULDU

Samsun'da Atatürk'ün kullandığı 99 yıllık tarihi yola, yol gösterici çan konuldu

Samsun'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya'ya giderken kullandığı yol üzerinde bulunan Kazancı Mahallesi ve Bilmece Mevkisine yol gösterici çan konuldu.

02 Ocak 2018 Salı 15:18 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün 99 yıl önce Samsun'dan Amasya'ya giderken kullandığı yol üzerinde başlattığı Kurtuluş Yolu projesi çalışmalara kapsamında Kazancı Mahallesi ve Bilmece Mevkisine yol gösterici çan koydu.


Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Milli Mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru'yla Samsun'a gelişinin ardından Amasya'ya gidişinde kullandığı 98 kilometrelik 'Kurtuluş Yolu', 99 yıl sonra Samsun Büyükşehir Belediyesinin başlattığı proje ile tekrar ortaya çıkarıldı. 

Hazırlanan proje ile Atatürk'ün kullandığı tarihi Kurtuluş Yolu'nun tarih turizmine kazandırılması hedeflenirken, güzergahtaki tarihi yapıların restorasyonu, kağnı arabalarının konulması, yol gösterici çanların yerleştirilmesini içeren çalışmalar ise tüm hızıyla sürüyor. 

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 
BİR TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI

Her geçen gün yapılan çalışmalar kapsamında yeni tarihi bulgular elde edilirken, Kurtuluş Mücadelesi'ni an be an yeniden yaşatacak tarihi yoldaki çalışmaları büyük bir titizlikle takip eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "1919 da büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ün Mıntıka Palas'ta kaldıktan sonra 25 Mayıs'ta Havza'ya vardığı süre içerisinde yaşadığı sıkıntılı ve zorlu yolculuktaki bu güzergah 99 yıl sonra yeniden bizi o günlere götürecek. TBMM ve Anıtkabir kütüphanesinden alınan bilgi, belge ve fotoğraflarla yolun tarihi değerini yeniden anlatıyoruz. Eski yapılar restore ederek, güzergaha kağnı arabaları ve o dönemde olan kaybolmuş bir çok tarihi yapıyı yerleştiriyoruz. Onlardan bir tanesi de yol gösterici çanlar. Bu çanlar fırtına, sis ve tipi sebebiyle güzergâhını kaybetme riski olan yaya ve taşıtlara o zamanlar güzergâh göstermek amacıyla Karayolları ekipleri tarafından sesli uyarıcı yol gösterici olarak kullanılmaktaydı. Tıp kı o günkü konumu itibariyle biz de ilk çanı Kazancı Mahallesi Bilmece Mevkii'ne yerleştirdik. Çalışmalar tamamen bittiğinde Atatürk'ün kullandığı bu yol açık bir hava müzesi olacak" diye konuştu.MİNİBÜSÇÜLERİN ŞİVELİ YOLCU ÇAĞIRMASI ÇOK MEŞHURMUŞ

Yapılan araştırmalar ile her geçen gün yeni birayrıntının gün yüzüne çıktığına dikkat çeken Yılmaz, "O dönemler özellikle minibüsçülerin kendilerine has şivesi ile bu güzergahta yolcu taşımaları çok meşhurmuş. Doruk’a, Diphan’a, Üçhanlar’a, Kavak’a ve Samsun’a diye şiveli bir yolcu çağırmak hala daha bir çok kişinin hafızasında. Bu ayrıntıya da dikkat çekerek Doruk, Diphan ve Üçhanlar’ı belirgin objeler haline getirdik. ifadelerini kullandı. 

Yılmaz son olarak yol üzerindeki güzergaha o zamanlarda trafikte olan araçlarında yerleştirildiğini belirtti. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 2018'de de durmak yok yola devam

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 2018'de de durmak yok yola devam