24 Haziran 2019 Pazartesi

SAMSUN'DA BALIKÇILAR AV SEZONUNDA 200 BİN TON HAMSİ AVLADI AMA SEZON VERİMLİ GEÇMEDİ

Samsun'da balıkçılar av sezonunda 200 bin ton hamsi avladı ama sezon verimli geçmedi

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, balık avı sezonunun 15 Nisan tarihi itibari ile sona erdiğini açıklayarak, 2018 av sezonunda Karadeniz'de yaklaşık 200 bin ton hamsi avlandığını söyledi.

16 Nisan 2018 Pazartesi 15:28 GÜNCEL

Samsun'da balıkçılar av yasağının başlaması ile birlikte ağlarını toplarken, Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, av sezonunda 200 bin ton hamsi avlandığını ancak sezonun balıkçılar için verimli geçmediğini açıkladı.


Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, balıkçıların av sezonunu verimsiz geçirdiğini açıkladı. Balıkçıların av sezonunu verimsiz geçirmesine hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin neden olduğunu belirten Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, av yasağının başlaması ile umutlarının gelecek yıla kaldığını belirtti.


Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, deniz suyu sıcaklıklarının sezon boyunca 10 dereceden aşağı düşmediğini belirterek, balıkçılık için 9 derece olması gereken deniz suyu sıcaklığının Karadeniz'de 13-14 dereceyi bulduğunu, bu nedenle hamsinin erken göç ettiğini söyledi.İklimsel nedenlerden dolayı Karadeniz'de balık sezonun istedikleri gibi geçmediğini anlatan Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, şöyle devam etti:

"Bir dahaki seneden umutluyuz. İklimlerde var sıkıntı. İklimler normal olduğunda sorun yok. Bizim kıyılarda deniz suyu sıcaklığı düşmediği için balık sürüler halinde Gürcistan'a gitti. 'Karadeniz'de balık yok' diye bir şey yok. O kadar da kötü bir balıkçılık olmadı bu sene. Doğu Karadeniz tarafında Gürcistan'da çok hamsi tutuldu. Ege'de Enez tarafında gırgırlar çok hamsi tuttu. Orta Karadeniz kısmında balıkların boyu ufaktı. Şu an bile denizde palamut var. Şu an olmaması lazım."

Atıf Malkoç, bu sezon yaklaşık 200 bin ton hamsi avlandığını vurgulayarak, "Hamsi göçünü erken tamamladı. Gürcistan, Abhazya'da balık halen bol. Biz halimize şükrediyoruz. Balıkçıların çok daha kötü zamanlar geçirdiği oldu. Şu an balıkçı orta derecede. Çaça sezonu devam ediyor. 15 Mayıs'ta sona erecek. Sıkıntımız mevsimsel." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Bahadır Aydoğan Samsunlu hayranlarını Arzum Kafe'de mest etti

Bahadır Aydoğan Samsunlu hayranlarını Arzum Kafe'de mest etti