20 Eylül 2021 Pazartesi

SAMSUNDA BAŞKAN VAR DEMİŞTİ! DANİMARKA'DA SARAYIN KARŞISINDA ENERJİ SANTRALİ VAR MI ARAŞTIRDIK

Samsunda başkan var demişti! Danimarka'da sarayın karşısında enerji santrali var mı araştırdık

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santralinin zararsız olacağı ile ilgili ortaya atılan "Danimarka'da sarayın karşısında santral var" iddiasını araştırdık.

20 Ekim 2019 Pazar 12:06 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santralinin zararsız olacağını savunan bir belediye başkanı "Danimarka'da sarayın karşısında santral var" demişti, biz de bu iddiayı araştırarak öyle bir santral olup olmadığına baktık.


Yaptığımız araştırmada bazı Avrupa ülkelerinde şehir içerisinde enerji santrallerinin bulunduğunu gördük. "Danimarka'da sarayın karşısında santral var" iddiası ile ilgili ise yaptığımız araştırmada Danimarka'nın dev enerji şirketi Dong Energy'e ait biyokütle ve farklı enerji santralleri ile karşılaştık. 

You Tube'den Dong Energy şirketinin biyokütle enerji santralini tanıtan videolarını bularak inceledik, ancak santralin karşısında ve etrafında bir saray göremedik. 

Eğer bahse konu Danimarka'da ki sarayın karşısında olduğu iddia edilen santral, bizim You Tube'den bulduğumuz videoda yer alan enerji tesisi değil ise, "En azından araştırıyorlar" diyerek haberimize olumlu bir açıdan da bakabilirsiniz.


Yine yaptığımız araştırmada Danimarkalı enerji devi Dong Energy şirketinin doğa içinde, yeşil içinde bulunan biyokütle santrallerinin yanı sıra deniz üzerinde rüzgar santrallerinin de olduğunu gördük. Dong Energy şirketinin tanıtım amaçlı olarak yabancı dilde yayınladığı videoları baştan sona tek tek izledik.

Fosil yakıtların yavaş yavaş ve gelecekte ekonomik ömrünü tamamlayacak olması nedeniyle bazı Avrupa ülkelerinde bulunan enerji santrallerinin yatırım yaparak tesislerini daha çevreci olduğu gerekçesi ile biyokütle sistemine dönüştürdüğünü, şehir içinde, orman içinde, doğa içinde enerji santrallerinin de olduğunu gördük. Hatta Türkiye'de Zorlu Enerji'nin de yenilenebilir yatırımlar kapsamında bazı illerde Jeotermal Enerji Santralleri kurduğunu da biliyoruz.


Sonuç olarak kimi bilimsel çalışmalara göre zararlarının anlatıldığı kimi çalışmalara göre çevreci olarak nitelenerek faydalarının anlatıldığı biyokütle enerji santrali ile ilgili Google'de çok sayıda bilgi ve rapor var. Biz sadece Danimarka'da sarayın karşısında yada şehir içinde bu ve buna benzer enerji santralleri var mı yok mu merakımızı gidermeye çalıştık. 

SAMSUN'DA KAFALAR KARIŞIK
Çarşamba ilçesinde yapılacak olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili daha önce Samsun'da yapılan mobil santral ve doğalgaz çevrim santralinde olduğu gibi kafalar karışık ve her kafadan farklı sesler çıkıyor, iddialar ortaya atılıyor, raporlar yayınlanıyor. Bu konuda Türkiye'nin gelecekte enerji de dışa bağımlı olmaması açısından çevreci ve yenilebilir yerli enerji yatırımlarının teşvik edildiği de bir gerçek. Ancak yer seçimi ile ilgili daha titiz davranılması gerektiği de ortada. TARIM ALANLARI YOK EDİLİRSE DIŞA BAĞIMLILIK ARTACAK
Görülen o ki, her fırsatta Türkiye'yi besleyecek potansiyele sahip olduğu söylenen Çarşamba Ovası'da yenilenebilir enerji santrallerinin konuşlanacağı bir bölge olarak tercih edilmiş. Bu noktada biyokütle enerji santralinin tarım alanlarına eğer bir zararı olacak ise gelecekte tarımda daha çok dışa bağımlı hale geleceğimizin de göz ardı edilmemesi gerekiyor.

BİLİMSEL RAPORLARA İHTİYAÇ VAR
Zararı olacak mı olmayacak mı noktasında ise şehrin ve bölge halkını ikna edecek bilimsel çalışmalara ve ciddi raporlara ihtiyaç var gibi. Bu konu da da yapacağımız araştırmalarla söz konusu santralin zararı olup olmayacağı ile ilgili akademik ve bilimsel raporları bularak onları da kamuoyunun bilgisine sunacağız.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor deplasmanda İnegölspor’u 1-0 mağlup etti

Yılport Samsunspor deplasmanda İnegölspor’u 1-0 mağlup etti