20 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN'DA BELEDİYE BAŞKANI HASAN TOGAR'A AÇILAN 15 TEMMUZ SORUŞTURMASINDA İŞTE KARAR

Samsun'da belediye başkanı Hasan Togar'a açılan 15 Temmuz soruşturmasında işte karar

Samsun'un Tekkeköy İlçe Belediye Başkanı Hasan Togar'a 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi söylediği sözler nedeni ile Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

02 Kasım 2018 Cuma 14:54 GÜNCEL

Samsun'un Tekkeköy İlçe Belediyesi Başkanı Hasan Togar'a yaklaşan yerel seçimler öncesi 15 Temmuz gecesi çekilen bir video ile algı operasyonu düzenlenirken, Cumhuriyet Savcılığının ise söz konusu videoda yer alan sözlerle ilgili Hasan Togar'a 2017 yılında  soruşturma açtığı öğrenildi.


Görüntülerde Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'ın da yer aldığı 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi saat 00:30'da çekilen video geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yayınlandı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçtikten sonra yerel seçimler öncesi yayınlanan videoda Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'ın vatandaşlara "Yarın sabah işe gideceğim pazara gideceğim diye uyuyan insan var" dediği bu sözlere ise videoda yer alan bir vatandaşın "Darbe olmuş sen işten güçten bahsediyorsun. İş kimin umurunda" diyerek tepki gösterdiği anlar bulunuyor.

Hasan Togar'ın 15 Temmuz gecesi çekilen videoda yer alan sözleri sarfettiği anlarda ise sokakta vatandaşlarla bir arada olduğu yaşanan telaş ve gerginliğin ortasında kaldığı görülüyor. Tekkeköy ilçesinde 15 Temmuz gecesi Belediye Başkanı Hasan Togar'ın saat 00:30'de o sözleri söylediği andan 6 dakika önce ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk'e bağlanarak vatandaşları darbe girişimine karşı meydanlara davet etmişti. Bu talimattan yaşanan gerginlik nedeni ile haberdar olmayan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatın bilgisini aldıktan sonra belediyeden anonslar yaptırarak halkı Tekkeköy İlçe Meydanına davet etmişti.

Yayınlanan videoda ise Hasan Togar 15 Temmuz gecesi halkı evlerine göndermeye çalışmakla suçlanırken, görüntünün 3 yıl aradan sonra sosyal medyaya servis edilmesi yerel seçim öncesi manidar bulunmuştu.Öte yandan Samsun Cumhuriyet Savcılığının, 15 Temmuz gecesi Hasan Togar'a söylediği sözler nedeni ile soruşturma açtığı öğrenildi. Savcılığın Hasan Togar'a açtığı soruşturma ile ilgili  kararı ise 2018 yılında verdiği bildirildi.

İşte Samsun Cumhuriyet Savcılığının, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'a 15 Temmuz gecesi söylediği sözler nedeni ile açtığı soruşturmanın karar metni..

"Yukarıda açık kimlik bilgileri yazılı şüpheli hakkında FETÖ/PDY mensuplarının yukarıda belirtilen suç tarihlerinde gerçekleştirmeye çalıştıkları darbe girişiminde halkın girişimin engellenmesi için sokağa çıkması için çağrı yapılmasını geciktirdiğine yönelik gelen ihbar üzerine başlatılan soruşturma ve KOM Şube Müdürlüğü nezdinde yürütülen tahkikat neticesinde; Yapılan soruşturma sonucunda FETÖ/PDY terör örgütü ile ilgili yapılan soruşturmalarda örgütlü suçlar bilgi bankasında yapılan sorguda isminin geçmediği, CİMER-BİMER gibi kayıtlarda suç kaydının ve başkaca ihbarın bulunmadığı, BYLOCK abonelik bilgilerinin mevcut olmadığı, terör örgütü ile ilgili paylaşım içeren sosyal medya hesabı tespit edilmediği, şüphelinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne ait Bank Asya bankasında hesabının bulunmadığının anlaşıldığı; şüphelinin söyleminin TCK'nın 309 maddesindeki suçun yasal unsurlarını oluşturmayacağının değerlendirildiği, TCK'nın 314/2 maddesi kapsamında, şüphelinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile organik bağ oluşturacak şekilde hiyerarşik yapılanması içerisinde bilerek ve benimseyerek yer aldığına, silahlı FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğuna veya ihbarda belirtildiği gibi terör örgütüne yardım ettiğine dair soyut ihbar dışında her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı maddi bir delil elde edilmediği anlaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle; Atılı suç nedeniyle şüpheli hakkında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi."
Kaynak:SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Hasan Togar 15 Temmuz gecesi çekilen video ile yapılan algı operasyonundan şikayetçi oldu

Hasan Togar 15 Temmuz gecesi çekilen video ile yapılan algı operasyonundan şikayetçi oldu