20 Ocak 2021 Çarşamba

SAMSUN'DA BELEDİYE BAŞKANLARI 5 AYDA NELER YAPTI? İLK YAZI DİZİSİ CANİK BELEDİYESİ..

Samsun'da belediye başkanları 5 ayda neler yaptı?  İlk yazı dizisi Canik Belediyesi..

Samsun'da 31 Mart seçimin üzerinden geçen 5 aylık süre zarfında belediyelerde neler olup bitti, neler oluyor İlkadım, Atakum ve Canik belediyelerini ayrı ayrı ele alarak bunları değerlendireceğiz. İlk yazı dizisi Canik Belediyesi..

10 Ağustos 2019 Cumartesi 15:16 GÜNCEL

31 Mart seçimlerinin üzerinden 5 ay geçti.. Samsun'da AK Parti'nin de, CHP'nin de İYi Parti'nin de kazandığı belediyelerde büyük ve ciddi sorunlar var.. Canik Belediyesi Başkanı seçilen İbrahim Sandıkçı 5 ay içinde neler yaptı.. 


Samsun'da özellikle merkezde bulunan İlkadım, Atakum, Canik ilçe belediyelerinde seçim sonrası maaş ve borç ödeyememenin yanı sıra, geçmiş yönetimlerin usulsüzlükler yaptığı yönünde ortaya atılan ithamlar ve bu ithamlarla ilgili ise patlak veren dizi polemikler aylardır sürüp gidiyor..

Haliyle seçmende, vatandaşta bu polemiklerin uzamasından rahatsız.. Ve artık insanlar laf değil hizmet beklediklerini dile getiriyor. 

Seçimin üzerinden geçen 5 aylık süre zarfında belediyelerde neler olup bitti, neler oluyor belediyeleri ayrı ayrı ele alarak bunları değerlendireceğiz. 

Yazı dizi 1- Canik Belediyesi

CANİK'TE OSMAN GENÇ AÇMAZI
Canik Belediyesinde ise yeni seçilen İbrahim Sandıkçı'nın eski başkana yönelik hasımhane bir tavır içinde olduğu dile getiriliyor. 

Sandıkçı ve eski başkan Osman Genç arasında ne olup bittiğini bilemiyoruz. Ancak Canik Belediyesinde de mali sorunlar vardır ve bir ara maaşlar dahi ödenememiştir. Bildiğimiz kadarı ile İbrahim Sandıkçı adaylığı sürecinde belediyenin tesislerinde toplantı yapmak istemiş, Osman Genç ise bu talebe ödemesini yapması halinde toplantısını yapabileceğini belirterek, belediyenin tesislerini Sandıkçı'ya ücretsiz vermemiştir. Bu bilgi farklı da olabilir, sonuçta bu piyasada konuşulan bir konudur. 

100 GÜNÜ ANLATTI
Gelelim sayın Sandıkçı'nın 5 ayda neler yaptığına. 100 günde ne yaptık toplantısı düzenleyen İbrahim Sandıkçı, bu toplantıda 100 gün içerisinde belediyede yaptığı revizyonları anlatmış, gelecek projeksiyonunda ise nasıl bir belediye ve nasıl bir belediye başkanı olacağına dair havalı ve halkın kulağına hoş gelecek cümleler sarf etmiştir.  İsraf musluklarını kapattığını, dışarıya pahalıya yaptırılan işleri belediye bünyesinde ucuza yaptıklarını dile getirmiştir.  100 günde ne yaptığını anlatan Sandıkçı, örneğin Halk Günü yapmayacağını söylemiş ama Halk Meclisi kuracağını ifade etmiştir. Halk Günü ile Halk Meclisi arasında bizce bir fark yok ama sayın İbrahim Sandıkçı burada bilinen klasik halk günlerine ise yeni bir açılım getirerek, bu toplantıları mahallelerde  yapacağını söylemiştir.  

MAAŞ ÖDEYEMEYEN BELEDİYEYİ TESLİM ALDI
Canik Belediyesine de Sandıkçı başkan olduktan sonra haciz gitmiştir. Ancak bu konu, yada varsa buna benzer diğer sorunlar ise kamuoyuna pek yansımamıştır. Maaş ödeyemeyen, borç yükü fazla olan bir belediyeye başkan seçilen İbrahim Sandıkçı'da 5 ay içerisinde İlkadım ve Atakum Belediye başkanları gibi henüz ortaya net bir hizmet koyamamıştır.  Ancak ilçe de pazar ve mahalle gezilerini koruma olmadan tek başına yapması hanesine artı  yazmıştır.. 

O KONUDA AÇIK YÜREKLİLİK SERGİLEDİ
Osman Genç dönemi bazı personellerin zabıta işlerine verildiği artık biliniyor. Sayın Sandıkçı sanırız eskiye dair belediyede hiç bir iz bırakmak istemiyor.  Kendisi ile yaptığımız bir görüşmede meclis üyesinin kardeşinin işe alınması ile ilgili iddiaya "Evet bu bilgi doğrudur" diyecek kadar da açık yüreklilik sergilemiştir. Ancak Canik halkı da hizmet beklemektedir.  

Not: Yazı analizimizde yer alan bazı iddialara belediye başkanlarının cevap hakkı da elbette saklıdır. Yazımızda geçen iddialara yanıt verildiği takdirde o cevapları da kamuoyunun sağlıklı bilgilenmesi amacı ile yayınlayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İlkadım İlçe Belediyesi Başkanı Necattin Demirtaş, 5 ay içinde neler yaptı-Yazı dizisi 2

İlkadım İlçe Belediyesi Başkanı Necattin Demirtaş, 5 ay içinde neler yaptı-Yazı dizisi 2