20 Eylül 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA BELEDİYELERİN ÖZEL KALEMİ ÜZERİNDEN MEMUR YAPILANLAR SAYIŞTAY RAPORUNDA

Samsun'da belediyelerin özel kalemi üzerinden memur yapılanlar Sayıştay Raporunda

Samsun'da belediyelerde özel kalem üzerinden görevlendirilerek 14 gün içinde, iki ay içinde sınavsız memur yapılanlarla ilgili bilgiler Sayıştay Raporuna da yansıdı.

05 Şubat 2020 Çarşamba 17:13 GÜNCEL

Samsun'da belediyelerin özel kalem müdürlüğü biriminde iki ay, 14 gün gibi süreler içerisinde görev yapıp, sınavsız memuriyete geçirilenler devletin Sayıştay Raporunu da girdi.


Sayıştaş’ın 2018 yılı denetimleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan atamalar incelendi. 

Sayıştay denetçiler, Samsun Büyükşehir Belediyesinde özel kalem müdürlüğüne atanan sekiz kişinin iki ay bile görevde kalmadığını ve kısa görev sürelerinden sonra memur unvanı ile başka birimlere atandığını belirleyerek bu durumu 2018 raporuna yansıttı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda, “En uzun süre görevde kalan özel kalem müdürünün ise bir yıl iki ay 13 gün görev yaptığı ve ardından ekonomist unvanı ile memuriyete geçirildiği görülmüştür. Özel kalem müdürlüğüne açıktan yapılan atamaların memuriyete sınavsız geçişin bir yolu olarak kullanıldığı, açıktan atanan kişilerin bir süre sonra memur olarak başka bir kadroya geçirildiği görülmüştür” ifadeleri yer aldı.


(Samsun Büyükşehir Belediyesinde Özel Kalem üzerinden devlet memuru olanların atama şekli)

EŞİTLİK VE LİYAKAT İLKESİNE AYKIRI
Sayıştay, özel kalem müdürlüğüne yapılan atamaların öncelikle belediyede çalışan memurlardan ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlardan yapılması gerektiği uyarısında bulunarak Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat’ ilkesine aykırı hareket ettiğini saptadı.

SEÇİME ÜÇ AY KALA ATAMA
31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den CHP’ye geçen Atakum Belediyesi’nin 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda da dikkat çeken tespitler yer aldı. Atakum Belediyesi’nin 2018 Sayıştay Raporuna göre yerel seçimlere üç ay kala, muhasebeci üçüncü derece zabıta müdürü olarak atanırken aynı kişinin 25 gün sonra da mali hizmetler müdürü olarak atandığı Sayıştay Raporuna yansıdı.

ATAMA MEVZUATA AYKIRI
Atakum Belediyesinin 2018 Sayıştay raporunda yapılan söz konusu  atamanın mevzuata aykırı olduğu belirtilerek “Söz konusu personelin zabıta müdürü olarak atanması, aranan şartları taşımadığından ve aynı zamanda sınav şartını da yerine getirmemiş olduğundan, mümkün görülmemektedir. Bununla beraber söz konusu personel zabıta müdürü olarak atandıktan 25 gün gibi kısa bir süre sonra Mali Hizmetler Müdürü olarak atanmıştır” dendi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

Mahmut Aydın

07 Şubat 2020 Cuma 12:32

Sözleşmeli personellerde incelenmeli.KPSS ye girmeden torpille işe alınan herkes incelenmeli.

Nazik KUL

06 Şubat 2020 Perşembe 15:21

Zabıta Müdülüğüne atamada sınav şartı aranmadığını Sayın Başkan Şubat ayı Meclis Toplantısında kendisi belirtmişti. Merak edenler Şubat ayı Meclis toplantısını Atakum Belediyesi sayfasından izleyebilirler aynı atamayı bu yönetimde yaptı eleştiri yaparken bunlarada dikkat edilmesi gerekir

Selin

05 Şubat 2020 Çarşamba 19:26

Kesinlikle sözleşmeli memurlarda incelenmeli

Chan

05 Şubat 2020 Çarşamba 19:24

Yatacak yerleri yok

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun AK Parti'de Atakum ve Kavak İlçe Başkanlıkları için yeni gelişme

Samsun AK Parti'de Atakum ve Kavak İlçe Başkanlıkları için yeni gelişme