04 Ağustos 2021 Çarşamba

SAMSUN'DA BİYOKÜTLE SANTRALİ İLE İLGİLİ YANLIŞ BİLGİLERİN ÜRETİLMESİ ŞAŞKINLIK YARATIYOR

Samsun'da Biyokütle Santrali ile ilgili yanlış bilgilerin üretilmesi şaşkınlık yaratıyor

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili akla hayala gelmeyen yanlış bilgilerin üretilmesi şaşkınlık yaratıyor.

01 Kasım 2019 Cuma 03:29 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Santralinin aslında termik santral olduğu, 4 tane bacası olduğu, asit yağmurlarına neden olacağı, insanları diri diri mezara sokacağı gibi, yanlış ve panik yaratacak bilgilerin vatandaşın aklına sokulması şaşırtıyor.


Biyokütle Santralinin ne olduğu, nasıl enerji ürettiği, hangi kaynakları yakacağına dair kamuoyunda tepkili vatandaşların kafasına yalan ve yanlış bilgilerin sokulduğu bu durumun ise bilgi kirliliğine neden olduğu dikkati çekiyor.

Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Santrali ile ilgili akademik unvana sahip bazı isimler, tesisin yarar ve zararlarına yönelik açıklamalar yaparken, sosyal medyada Biyokütle Santrali diye termik ve nükleer santral görsellerinin ve videolarının yayınlanmaya devam ediliyor olması, yapılacak olan enerji santraline tepkili olan vatandaşları kışkırtma girişimi olarak değerlendiriliyor.

YANLIŞ BİLGİLER ALAKASI OLMAYAN GÖRSELLER PAYLAŞILIYOR
Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde yapımına başlanan Biyokütle Enerji santralinin, 4 bacası olduğu, bacalardan alev çıktığı, asit yağmurlarına neden olacağı, diri diri insanların mezara gireceği gibi korku ve paniğe yol açacak ilginç bilgiler vatandaşın aklına sokulurken, bu propaganda görsel ve işitsel olarak sürdürülüyor. Dört değil tek bir bacaya sahip olacak olan Biyokütle Enerji Santralinin yapımına karşı çıkan bazı sivil toplum örgütleri, tesisin özellikleri ve ne olduğu konusunda açıklamalar yapsa da, özellikle sosyal medyada termik ve nükleer santrallere ait görüntülerin yayınlanması, vatandaşların söz konusu yatırıma karşı olan tepkilerinin ciddiyetini de bozuyor.

TEPKİLER AMACINA ULAŞAMIYOR
Bu nedenle bazı vatandaşlar, karşılaştıkları siyasi ve belediye başkanlarına da akıllarına sokulan yanlış bilgilerle biyokütle santraline karşı çıkıyor, bunun sonucunda da tepkiler amacına ulaşamıyor. Biyokütle Santrali ile ilgili hangi bilginin doğru hangisinin yanlış olduğu konusunda yaşanan güven sorununu da dikkate alacak olursak, söz konusu tesis ile ilgili sağlıklı bilgi de verilmiş olsa bunun da inandırıcılığı ne yazık ki olmuyor.

SU KULLANIMI İLE İLGİLİ SORU İŞARETLERİ VAR
Bilgi kirliliği ve yanlış savunma metotları ile değil Biyokütle Santrali gerçekten zarar verecek ise bunun akılcı, bilimsel yollarla topluma anlatılması, aktarılması taraftarıyız. Gerçek dışı görsel ve videolarla kafası karışık olan insanların daha fazla kafasının sulandırılmaması, doğru ve bilimsel bilgilerin kamuoyuna aktarılarak Biyokütle Enerji Santralinin yararı ve zararı konusunda bilgi akışının sağlanması, savunan yada karşı çıkan taraflar için daha sağlıklı olacağı kanaatindeyiz. Biyokütle Santrali ile ilgili özellikle kül ve su kullanımına yönelik endişelerin giderilmesi ve bu konuda kafalarda oluşan sorularında cevaplandırılması gerekiyor. Zira bu yatırıma bölgede olumlu bakan bir çok kişinin kafasında da su kullanımı ile ilgili büyük soru işaretleri var.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Belediyesinden şirket müdürü Osman Temiz'in açıklamalarına yanıt

Atakum Belediyesinden şirket müdürü Osman Temiz'in açıklamalarına yanıt