28 Ocak 2022 Cuma

SAMSUN'DA BİYOKÜTLE SANTRALİNİ FİRMA YERİNE NEDEN BELEDİYE BAŞKANLARI SAVUNUYOR

Samsun'da biyokütle santralini firma yerine neden belediye başkanları savunuyor

Samsun'un Çarşamba ilçesinde biyokütle enerji santralinin yapımı ile ilgili tartışmalar sürerken, belediye başkanları, kaymakam ve kamu görevlilerinin tepkilere karşı aynı sözleri sarf ederek santral savunması yapması dikkati çekiyor.

18 Ekim 2019 Cuma 02:18 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde daha önce kömür deposu olan ve tarımsal alan vasfı bulunmayan alanda Biyokütle Enerji Santrali yapılacak olması şehri adeta ikiye böldü.


Çarşamba Ovası içerisinde bulunan alanda kurulacak olan biyokütle enerji santralinin kimileri zararlı kimileri ise zararsız olduğunu savunurken, sosyal medyada bu konuda yapılan paylaşımlar da halkın kafasının karışık olduğunu gösteriyor.

Bitkisel atıklardan enerji üretecek olan ve Oltan Köleoğlu Enerji tarafından yapılacak Biyokütle Enerji Santralinin çevreye, insana, doğaya zarar verip vermeyeceği konusunda kafasında soru işaretleri oluşan vatandaşlar sağlıklı ve bilimsel olarak bilgilendirilmediği için, şehrin şu sıralar ana konusu bu santral oluverdi..

Söz konusu santral ile ilgili gerekli bilgilendirme ve bilimsel raporları yatırımı gerçekleştirecek olan firma yerine, belediye başkanları, kaymakamlar ve kamu yetkililerinin yapmaya başlaması ile tepkiler daha da artarken, bu konuda savunma yapan belediye başkanı, kaymakam ve kamu görevlilerinin başka işleri yokmuş gibi her platformda santral ile ilgili adeta ezberletilmiş hissi uyandıran açıklamalarda bulunmaları da dikkati çekiyor.

HERKES EZBERLEMİŞ GİBİ AYNI SÖZLERİ SÖYLÜYOR
Belediye başkanı, kaymakam ve kamu görevlilerinin firmanın yapması gereken açıklamaları ve savunmaları üstlenmeleri, eleştiri ve de tepkilerin bu kişilerin üzerine yoğunlaşmasına neden olurken, takınılan bu tavır nedeniyle vatandaşların santrale yönelik tepkisi de daha çok artıyor. Belediye başkanları, kaymakam ve kamu görevlileri santral ile ilgili "Santralin çevreye, doğaya, insana zarar vereceğine inanayım kapatırım. Bu işin karşısında olurum" gibi aynı sözleri söylüyor. Bu sözler ise halkta karşılık bulmadığı gibi santral ile ilgili tepkiyi daha da büyütüyor.

SİZ SAVUNUYORSUNUZ HALK SİZE TEPKİ GÖSTERİYOR
Bu nedenle biyokütle enerji santrali ile ilgili bilgilendirme yada savunma yapacak ise yatırımcı firma yapmalıdır. Belediye başkanları, kaymakam ve kamu görevlilerin işi, özel bir yatırımcının yapacağı yatırımı sürekli savunmak ve bu konuda sürekli açıklama yapmak değildir. Şehri yönetenler olarak bir kez gerekli açıklamalar yapılır ama günlerce santral propagandası yapılmaz, bu konuda ki polemiklere girilmez. Hele hele sosyal medyada bu yatırıma tepki gösterenleri hedef alacak sözler sarf edilerek insanlar daha da çok kışkırtılmaz.

BİLGİLENDİRMELERİ FİRMA YAPMALI HALKI İKNA ETMELİ
İmar planı değişiklikleri onaylandı, santral ile ilgili de hukuki bir süreç başlatıldı.. Akademik olarak bu santral ile ilgili raporların hazırlandığı söyleniyor.. Bu süreç ile ilgili belediye başkanları, kaymakam ve kamu görevlilerinin konuyla ilgili topa daha fazla girmeyerek, halkın kafasında soru işaretleri oluşturacak tavır ve davranışlardan kaçınması, biyokütle santrali ile ilgili gerekli bilgi ve bilgilendirmeyi daha fazla yıpranmamaları için artık firmaya bırakması gerektiğini düşünüyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Zatımuhterem

18 Ekim 2019 Cuma 11:45

Niye savunuyor biliyormusun? Çünkü şehire yatırım geliyor. Onun için.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da CHP'li Atakum Belediyesi Barış Pınarı Harekatında şehit olanlar için mevlid okuttu

Samsun'da CHP'li Atakum Belediyesi Barış Pınarı Harekatında şehit olanlar için mevlid okuttu