26 Haziran 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA CANİK BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GENÇ, CANİK ATINA BİNİP YARIŞTI

Samsun'da Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Canik atına binip yarıştı

Samsun'un Canik İlçe Belediyesi Başkanı Osman Genç, Canik atına binerek yarış yaptı. Canik Belediyesi Başkanı Osman Genç, Canik atlarının korunması gerektiğini açıkladı.

08 Eylül 2018 Cumartesi 15:40 GÜNCEL

Samsun'un Canik ilçe Belediyesi Başkanı Osman Genç, Dereler Mahallesinde Canik Atı'na bindi. Atın Türk kültürünün önemli bir parçası olduğunu belirten Osman Genç, Canik Atı'nı tanıtmak istediklerini söyledi.


Bir çok kültürel etkinliğin yaşamasına ve tanıtımına katkıda bulunan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, çevikliği ve kuvveti ile bilinen Canik Atı'nın da tanıtımına destek verdi. Dereler Mahallesi'nde Canik Atı'na binen Başkan Genç, iyi bir at binicisi olduğunu da gösterdi. Kültürel değerlerin yaşamasını amaçladıklarını belirten Başkan Genç, Canik Atı'nı Türkiye ve dünyada tanıtmak istediklerini söyledi.

KÜLTÜRÜN ÖNEMLİ PARÇASI
Kendisinin ata olan ilgisinin küçük yaşlardan itibaren olduğunu ifade eden başkan Genç, "At biliyorsunuz insanın en eski yardımcısıdır. Gerek ulaşım gerekse yük taşımacılığı konusunda at uzun yıllar insanın en önemli varlığı olmuştur ve Türk kültürünün önemli bir parçasıdır. Yine gerek ilçemizde gerekse şehrimizin ve ülkemizin çeşitli yerlerinde düzenlenen at yarışları da kültürümüzün bir parçası. Dolayısıyla ben de zaman zaman bu kültürel etkinliklerde at binerek, bu faaliyetlerin tanıtımına katkı sağlamayı amaçlıyorum" dedi.

CANİK ATI KORUNMALI
Canik Atı'nın önemli bir tür olduğuna işaret eden Başkan Genç, "Adını bizim bölgemizden alan Canik Atı var. Bu atlar Samsun ovalarında sürü olarak tabiatta serbest yetiştirilmektedir. Genellikle doğada sürü halinde dolaşmaktadırlar. Yürüyüşleri rahvan olduğundan eskiden İstanbul arabacıları bu asabi, çevik ve kuvvetli hayvanları tercih ederlerdi. Yükseklikleri 141-145 cm. civandadır. Samsun'un sahil kısımlarında, özellikle Terme civarında bolca bulunur. Özellikle bu atların soylarının ve genetiğinin korunması gerekiyor. Biz de bir nevi bu atların tanıtımı ve devamının korunması için zaman zaman bu tür faaliyetlerde bulunuyorum. Canik atlarının geliştirilip, yaygınlaşması için elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız" diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da öğrenci velilerine kötü haber! Öğrenci servis ücretlerine zam geldi

Samsun'da öğrenci velilerine kötü haber! Öğrenci servis ücretlerine zam geldi