16 Temmuz 2019 Salı

SAMSUN'DA CANİK İLÇE BELEDİYESİ MECLİSİ KUDÜS BİLDİRİSİ YAYIMLADI

Samsun'da Canik İlçe Belediyesi Meclisi Kudüs Bildirisi yayımladı

Samsun'un Canik İlçe Belediye Meclisi, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması yönündeki karara tepki göstermek amacıyla olağanüstü toplanarak Kudüs Bildirisi yayımladı.

07 Aralık 2017 Perşembe 20:19 GÜNCEL
Samsun'da llağanüstü toplanan Canik İlçe Belediye Meclisi, yayımladığı bildiri ile ABD Başkanı Trump'un Kudüs'ü İsrail'in Başkenti tanımasını kınadı. Başkan Osman Genç de, "O topraklar üç dinin ortak kullanım alanıdır. ABD ve siyonist İsrail amaçlarına muvaffak olamayacak" dedi.

ABD Başkanı Trump'un Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması tüm Türkiye ve tüm dünyada tepki çekerken, Canik Belediye Meclisi de Başkan Osman Genç'in çağrısıyla olağanüstü toplanarak, ABD ve İsrail'i kınadı. Bildiride, Kudüs'ün ABD tarafından tek taraflı olarak başkent tanınmasının uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkat çekilirken, Başkan Genç, Kudüs'ün üç semavi dinin ortak kutsal merkezi olduğunu ve ABD ile İsrail'in amaçlarına muvaffak olamayacağını söyledi.

'MUTLAK GÜÇ HAKK'TIR'

Bildiri öncesi konuşan Başkan Genç, "ABD Başkanının Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak kabul etmesinden sonra İslam dünyasındaki ve Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettik. Dünyanın bir köy olduğunu söyleyen Canik Belediyesi olarak dünyamızda yaşanan probleme karşı tepkimizi ortaya koymak için Meclisimizi olağanüstü topladık. 3. bin yılda, bir çok yerinde gözyaşının dinmediği bir dünyada yaşıyoruz. Ama ne yazık ki bu acıların yüzde 99'u İslam coğrafyasında yaşanıyor. Bu coğrafya Ortadoğu. Bu coğrafyada yaşanan gözyaşının ve akan kanın sebepleri bütün bunları uzaktan izleyenlerdir. Üzücü olan kavga edenlerin İslam ülkelerinin olmasıdır. Gücün hak olduğunu düşünenler, Hakk'ın mutlak güç olduğunu bir gün görecektir" dedi. 

'BÜTÜN DİNLERİN ORTAK ALANI'

Kudüs'ün başkent ilan edilmesinin bugünün meselesi olmadığına işaret eden Genç, "Bu topraklarda eskiden beri bütün semavi dinlerin geldiği yer Filistin topraklarıdır. Sadece Peygamberimiz Medine'de doğmuştur. Diğer semavi dinler Filistin topraklarında doğmuştur. Bu topraklarda bin yılı aşkın inançlarını özgürce yaşayan bütün dinler bu zamana kavgasız gelmişlerdir. Son yüzyıla baktığımızda, siyonist İsrail değil başkent olmasını, o topraklara haksız şekilde gelmiştir. O topraklar bütün dinlerin ortak kutsal merkezidir. İki ay önce STK'larla birlikte gitmiş olduğumuz Kudüs'te orada yaşananları bizzat müşahede ettik" diye konuştu.'İSRAİL'E ABD'DE YER VERİN'

Kudüs'ü İsrail'in Başkenti ilan eden ABD'ye de seslenen Genç, "ABD'ye şunu söylüyoruz. İsrail'i madem çok istiyorsunuz, İsrail siyonistlerine ABD'de yer verin. İstediğiniz yeri de Başkent yaparsınız. Ama asla Kudüs İsrail'in başkenti değildir. Kıyamete kadar üç dinin kutsal yeri olarak devam edecektir. ABD başkanının açıklamasını kınıyoruz, reddediyoruz. Asla kabul etmiyoruz. Ne evrensel hukuka ne de dinsel hukuka uygun değildir. Orta Doğu'da kan ve gözyaşını meydana getirme girişimi olan ABD ve siyonist İsrailin buna muvaffak olamayacağını düşünüyorum. Bütün Müslümanlar'ın birlik ve beraberlik içinde bunu çözeceğine inanıyorum. Sayın cumhurbaşkanımız ifade etti. Bütün partiler bu meseleyi lanetledi. Biz de kınıyoruz" şeklinde konuştu.

'ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI'

Başkan Genç'in konuşmasının ardından okunan bildiride ise, "Özellikle son yıllarda dünyada yaşanan bir takım gelişmeler Müslümanlara karşı sistematik ve planlı saldırıların yapıldığını göstermektedir. Dünyanın dört bir yanında İslam dünyası saldırılar, zulümler ve acılar altındadır. Suriye’de, Arakan’da, Ortadoğu’da, Bangladeş’te, daha bir çok İslam coğrafyasında bu saldırılar acımasız bir şekilde sürdürülmektedir. Bunun son örneği ABD tarafından dün akşam açıklanan Kudüs’ün tek taraflı olarak İsrail’in Başkenti ilan edilmesidir. Kudüs’ün ABD tarafından tek taraflı olarak başkent tanınması uluslararası hukuka açıkça aykırıdır" denildi.'MÜSLÜMANLAR İÇİN VAR OLMA SORUNU'

Kudüs’ün başkent ilan edilmesinin büyük bir facianın zeminini hazırlayacağına vurgu yapılan bildiride ayrıca, "Bu konuda alınacak olan bir karar her ne olursa olsun Kudüs’ün Filistinlilere ve Müslümanlara ait olduğu gerçeğini hiçbir zaman değiştirmeyecektir. Alınan bu karar birçok olumsuz sonuçları ortaya çıkarabileceği gibi bölgede hiçbir zaman dinmeyecek bir gerginliğin fitilini de ateşleyecektir. Bu olay Haçlı seferlerinin günümüzde de devam ettiğinin en önemli ispatıdır. Artık açıkça anlaşılmıştır ki Müslümanlar için, Filistin ve Kudüs davasını bir var olma sorunudur. Bu olaylar karşısında tüm İslam alemi gerekli tepkiyi göstermedikçe bu tür olaylar devam edecek ve Siyonizm daha da ileri gidecektir. Müslüman ülkeler bu tarz saldırı ve işgal girişimlerine karşı bir araya gelip ortak tepki, ortak güç göstermedikçe Müslümanlara yönelik  zulümler, baskılar hiç bitmeyecektir" ifadelerine yer verildi. 'TEK TARAFLI KARARIN HÜKMÜ YOKTUR'

Peygamberler diyarı Filistin topraklarının işgalinin kabul edilemeyeceğinin belirtildiği bildiride, şu sözlere yer verildi: "İsra ve Mirac'ın şehri Kudüs’ün işgali kabul edilemez. Alınan tek taraflı bu kararın bizim için hiçbir hükmü yoktur ve bu kararı tanımıyoruz. Kudüs bizim için hala Filistin’in başkentidir ve böyle de kalacaktır. Kudüs Müslümanlar için vazgeçilmez bir kırmızı çizgidir. ABD’yi ve İsrail’i bu yanlış karardan bir an önce dönmeye davet ediyoruz. Yüce Rabbimizden, çevresini mübarek kıldığı Mescid-i Aksa’yı, Peygamberler şehri, Hz. Ömer’in (R.A), Selahaddin Eyyûbi’nin, Sultan Abdülhamid’in emaneti olan Kudüs’ü özgürleştirecek şuur, güç ve vahdeti biz Müslümanlara vermesini niyaz ediyoruz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erdoğan Tok'tan Trump'a Kudüs tepkisi: Küdüs İslamındır

Erdoğan Tok'tan Trump'a Kudüs tepkisi: Küdüs İslamındır