17 Ocak 2021 Pazar

SAMSUN'DA ÇATALÇAM SAHİLİ VE DENİZİNDE YAŞANAN KİRLİK İÇİN SAMÇEP EYLEM YAPTI

Samsun'da Çatalçam sahili ve denizinde yaşanan kirlik için SAMÇEP eylem yaptı

Samsun'un Atakum ilçesine bağlı Çatalçam-Taflan sahili ve denizinde yaşanan çevre kirliğine önlem alınması için Samsun Çevre Platformu üyeleri eylem yaptı.

01 Haziran 2019 Cumartesi 18:16 GÜNCEL

Samsun Çevre Platformu üyeleri, Atakum ilçesine bağlı Çatalçam-Taflan sahiline giderek burada denizde yaşanan kirliğe karşı önlem alınması için açıklama yaptı.


Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin de Çatalçam-Taflan sahiline giderek destek verdiği basın açıklamasında Samsun Çevre Platformu Başkanı Mehmet Özdağ,  Çatalçam-Taflan sahili ve denizinde yaşanan kirliliğin salgın hastalık riski taşıdığına dikkati çekti.

Samsun'da  Çatalçam sahillerinde yaşanan ekolojik yıkımın artık halk sağlığını tehdit edecek boyutlarda olduğunu açıklayan Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP) üyelerinin basın açıklamasına Samsun Tabip Odasından da destek geldi. Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan'da Çatalçam-Taflan sahili ve denizinde yaşanan kirliliğin halk sağlığını tehdit ettiğini ve bu konuda önlem alınması gerektiği uyarısında bulundu. 

SAMÇEP Başkanı Mehmet Özdağ, burada yaptığı açıklamada ise "Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Dünya Çevre Günü ve Haftasına maalesef doğanın her geçen gün artan uyarı çığlıkları ile giriyoruz. Çatalçam’da, Taflan’da da doğa bizden yardım beklemiyor, aksine kendisinin bir parçası olan bizi "bindiğiniz dalı kesiyorsunuz" diye uyarıyor. Dereköy Balıkçı Barınağı ve Sahil yolu Düzenlemesi gibi inşaat işlerinin sonuçlarının ekolojik yıkım olacağı, daha bu işler başlamadan bilim insanlarının, meslek örgütlerimizin yüzlerce sayfaya sığdırdıkları bilimsel gerçeklerle ortaya konulmuştu. Ancak bu uyarılarımız genel ve yerel yönetimler tarafından dikkate alınmadı. Karar mekanizmalarında demokratik katılımcılığı reddeden, yerel zorunlulukları ve halkın ihtiyaçlarını gözardı eden, yukarıdan dayatılmış tek tip inşaat, beton, asfalt belediyeciliği bugün yaşadığımız sorunların temel sebeplerinden biridir" dedi.SAMÇEP'in Çatalçam-Taflan sahilinde gerçekleştirdiği basın açıklamasına katılarak, denizde yaşanan çevre kirliliğine dikkati çeken Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'de 20 yıldır bu sahiller için mücadele verdiklerini belirterek, Dereköy, Çatalçam ve Taflan Mahalle sakinlerinin, çevre mücadelesine destek olmalarını istedi.  Atakum Belediye Belediye Başkanı Cemil Deveci, Çatalçam sahili ve denizinde yaşanan kirliliğkle ilgili sorunun çözümü için gerekeni yapacağını dile getirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

MUSTİ

02 Haziran 2019 Pazar 10:47

CHP-HDP ittifakinin yol açtığı vatan toprağı kirliligi için de bir eylem lütfen.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Atakum Belediyesine ait tesislerin şahıslara verilmesi olayına idari soruşturma açılıyor

Samsun'da Atakum Belediyesine ait tesislerin şahıslara verilmesi olayına idari soruşturma açılıyor