14 Haziran 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA CENAZE ARACINDAKİ O TABUT GÖRÜNTÜLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILDI

Samsun'da cenaze aracındaki o tabut görüntüleri ile ilgili açıklama yapıldı

Samsun'da Korona Virüs'ten öldüğü gündeme gelen cenaze aracındaki tabut görüntüleri ile ilgili açıklama yapıldı.

28 Mart 2020 Cumartesi 03:05 GÜNCEL

Samsun'da Korona Virüs'ten öldüğü ileri sürülen iki kişiye ait tabutların cenaze aracında ki görüntüleri sosyal medyada hızla yayılırken, yerel basının da gündemi oldu. Peki o cenaze aracında bulunan tabutlarda ki cenazeler Korona Virüs'ten mi öldü, açıklama yapıldı.


Samsun'da gün boyu tartışılan ve sosyal medyada hızla yayılan o görüntüler için, hiç bir yetkili açıklama yapmadı. 

Gün boyu hızla yayılan görüntülerde yer alan ve şehir trafiğinde çekilen cenazelere ait fotoğrafların, Korona Virüs'ten ölenlere ait olduğu iddia edildi, ancak şehrin yöneticilerinden bu olayın doğru olup olmadığı ile ilgili bilgi istenmiş olmasına rağmen ses soluk çıkmadı.

BİLGİ AKIŞI SAĞLANMADI
Görüntüler şehirde panik yaratırken, Samsun yerel basını da bu fotoğrafları yayınlayarak 'Korona Virüs'ten ölen şahıslar' iddiasını gündeme getirdi.

Bu konuda söylenebilecek şey şudur; Şehrin geneline yansımış ve panik havası oluşturmuş bu gibi görüntülerde, şehrin yöneticileri anında ve hızlı bir şekilde konuyla ilgili kamuoyuna yayan veya yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek adına bilgi akışı sağlamalıdır. 

GAZETECİLERE TEK TEK AÇIKLAMA DEĞİL ANINDA GENEL AÇIKLAMA YAPILMALIDIR
Bu noktada yetkililer gazetecilere tek tek açıklama yada bilgi vermek yerine, genel anlamda panik yaratan bu tip meselelere ivedilikle genel bir açıklama yaparak, kontrolü eline almalı ve panik havasının oluşmasına engel olmalıdır. 

ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİNDE TAŞINMASI YANLIŞTI
Poşetlere sarılı tabutları her gün görmüyoruz. Korona Virüs nedeniyle oluşan hassasiyete rağmen, 'Bu görüntüyü görenlerin Korona Virüs paniğine kapılabileceği' ihtimalini gözardı ederek şehir içi trafiğinde poşetlere sarılmış tabutların, ulu orta cenaze aracında taşınması da büyük bir yanlıştır.

Ve yine söz konusu görüntülerde cenaze aracında taşınan tabutların dışında, defin sırasında çekilen görüntülerde sosyal medyada yayılmıştır. Burada özellikle defin sırasında özel giysili ve yüzleri maskeli görevlilerin fotoğrafını kim çekmiştir, kim sosyal medyaya bu görüntüyü 'Korona Virüs'ten ölen şahıs' diyerek yaymıştır. Bizim burada özellikle sorguladığımız, defin sırasında çekilen bu fotoğraftır.. Görevliler mi çekti, cenaze sahipleri mi çekti. Kim çekti? Bu meselenin de aydınlatılması lazımdır. Zira bu defin sırasında yüzleri maskeli ve özel giysili görevlilerin yer aldığı bu fotoğrafı kim görse, daha önce böyle bir defin işlemi görmediği için Korona Virüs diyecektir.  

ALLAH'TAN TOLGA BİRGÜCÜ SORMUŞ, O DA SORMASAYDI..
Samsun'da Korona Virüs'ten öldüğü iddia edilen ve gün boyu sosyal medyada yayılan fotoğraflarla ilgili olarak gazeteci Tolga Birgücü, Samsun Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Mustafa Demir'i arayıp sormuş ve Allah'tan konuşmuş ve bilgi vermiş. Ve yine Allah'tan Tolga Birgücü aramış sormuş, iddiayı yalanlatmak için mi, yoksa doğrulatmak için mi bilemiyoruz. Ama aramış, bizlere konuşmayan en tepe yetkililere rağmen Mezarlıklar Müdürünü konuşturmuş, yoksa şehrin genelinde panik yaratan bu görüntüleri yalanlayacak kimse çıkmayacaktı. Bırakalım panik yayılsın diye mi düşündüler ya da yetkileri olmadığı için, şehrin en yetkili isimleri bu konuda açıklama yapmadı bilemiyoruz, demek ki Mezarlıklar Müdürünün yetkisi daha fazlaymış..

Demek ki açıklama yapılabiliyormuş..

Tolga Birgücü'nü tebrik etmek lazım.. Suskun yetkilileri konuşturmuş en azından onlarında konu ile ilgili görüşlerini almış..

İşte diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni Tolga Birgücü'nün Mezarlıklar Müdürü Mustafa Demir'den konu ile ilgili aldığı bilgiler..

“Korona virüs nedeniyle Türkiye’nin her kentinde bu tür önlemler alınıyor. Söz konusu fotoğraflar üzerine gerek sosyal medyada gerekse haber yayın organlarında yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Cenaze araçlarımızdan bir tanesinde bulunan iki cenaze, İzmir ve İstanbul’dan gelen vatandaşlarımıza aittir ve bunlarda kesinlikle virüs söz konusu değildir. Havalimanlarımızda bu tür önlemler, genelge gereği alınmaktadır. Yani bir prosedürdür. Kentimize getiren cenazelere de, kentimizden giden cenazelere de aynı prosedür uygulanmaktadır. Durum bundan ibarettir. Biz de önlem amaçlı bu cenazelerimizi Alaçam ve Bafra’daki yakınlarına teslim ederek, mezarlıklarımıza defnedilmelerini sağladık. Derecik Mezarlığımıza defnettiğimiz vatandaşımız yaşlı ancak Korona Virüsü tanısı konulmuş değil. Yaşlı vatandaşlarımızın ölümleri durumunda, doktorlarımız test isteyebiliyor. 

TEST SONUCU ÇIKMADIĞI İÇİN ÖNLEM ALDIK"
"Bu vatandaşımıza da test yapılmıştır. Ancak test sonucu henüz çıkmamıştır. Biz herhangi bir olumsuzluğun yaşanmasına engel olabilmek adına önlemlerimizi alarak vatandaşımızın defnini gerçekleştirdik. Olumsuz çıkabilir de çıkmayabilir de, bunu yapılan test sonucu öğreneceğiz. Kısacası durum bundan ibarettir. Halkımız kesinlikle paniğe kapılmamalıdır. Herhangi bir problem yoktur. Özellikle bu dönemde, sağduyulu olmamız gerekiyor. Birlikteliğimiz çok önemli. Söz konusu virüs hepimizi tehdit ediyor. Onun için kenetlenmeliyiz"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Süper Bulaştırıcı var hamburgercide çalışıyor iddiası

Samsun'da Süper Bulaştırıcı var hamburgercide çalışıyor iddiası