25 Nisan 2019 Perşembe

SAMSUN'DA CHP İL BAŞKANI VE OMÜ GENEL SEKRETERİ ARASINDA CANİK BAŞARI TARTIŞMASI

Samsun'da CHP il Başkanı ve OMÜ Genel Sekreteri arasında Canik Başarı tartışması

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz'ün KHK ile kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencileri ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösteren OMÜ Genel Sekreteri Menderes Kabadayı, "Pensilvanya ağzı ile konuşuyor" dedi, CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz, ise Kabadayı için soruşturma istedi.

10 Şubat 2018 Cumartesi 15:15 GÜNCEL

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz'ün, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerine yönelik iddialarına OMÜ Genel Sekreteri Mendere Kabadayı sert yanıt verdi. 


CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz’ü Pensilvanya ağzıyla konuşmakla suçlayan OMÜ Genel Sekreteri Menderes Kabadayı, “Kendisi hem bana hem de rektöre soru soracaksa bunu rahatlıkla yapabilir. Ya kendisi gelir ya da telefonla sorabilir. Ama rektörle basın üzerinden polemiğe girerek kendince gündeme gelmeye çalışıyor. Bunu son zamanlarda sıkça yapmaya başladı" dedi.

CHP Samsun İl Başkanı'nın ya eksik bilgilendirildiğini ya da kasten gümden oluşturmak için bu ve buna benzer açıklamalar yaptığına da değinen Kabadayı, “Yaptığı açıklamaya gelince baştan aşağı yanlış. Bu öğrencilerin proje derslerinin açılmaması değil her dönem açılmaması söz konusu. Takdir edersiniz ki bir ders her dönem açılmaz. Bu Öğrenciler mağdur olmasın diye bir defaya mahsus geçen sene bu yapıldı ve sadece Canik Başarı Üniversitesi’nden OMÜ’ye geçişlerinde mağdur olmamaları için bunlara bir imtiyaz sağlandı" diye konuştu. 

CHP'DEN KABADAYI'YA YANIT 

OMÜ Genel Sekreteri Menderes Kabadayı tarafından CHP'yi hedef alan açıklamalara Tufan Akcagöz'den yanıt gecikmedi. Akcagöz, şunları söyledi: "OMÜ Rektörlüğü’nce, kendisine hitaben  ‘Pensilvanya ağzıyla konuşuyor; terör örgütü mensuplarına terörist diyemeyen CHP” tarzındaki ifadelerle dolu açıklamanın, kentin marka unsurlarından olan OMÜ’nün bilim kurumu olmaktan uzaklaştığını ortaya koyduğunu belirterek, “Çok basit bir soru sordum. Canik Başarı Üniversitesi’nden nakille gelen öğrencilerin sorunlarını dile getirdim. Bize gelen şikayetleri dillendirdim. Biz konuşmazsak, zaten kimse konuşmuyor görüyorsunuz. Ancak, gençlerimizin hakkını savunurken, biz saldırıya uğruyoruz ama olsun. OMÜ Sekreteri’nin, şahsımı ve mensubu olduğum siyasi partiyi hedef alan açıklamaları, çok üzgünüm ki her zaman eleştirdiğimiz son dönem siyasi tablonun ülkeyi getirdiği yerin görülmesi açısından önemlidir. Yoksa, açıklamaların kayda değer bir tarafı yoktur. OMÜ, bilim değil, siyaset yapan bir kurum haline gelmiştir. Rektör Sait Bilgiç’in yönetim anlayışı, Genel Sekreterin açıklamaları temelinden bakıldığında, Üniversiteyi dönemin baskın siyasetine kurban etmiştir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü’nün, Cumhuriyet Halk Partisi’ni suçlayacak, hedef alacak hakkı da yoktur haddi de. Bunu bir defa kendilerine hatırlatmak isteriz. Kimseyle şahsi bir sorunumuz yok. Toplum yararına siyaset yapmanın bir gereği olarak, bize aktarılan konuları, problemleri, biz de rektörden soruyoruz ve burada anormal bir şey yok. Bizim bu sorularımız üzerine bu kadar agresif, bu kadar öfkeli açıklama yapılmasına da bir anlam veremiyorum. Üniversite genel sekreterinin, Rektör’den habersiz açıklama yapamayacağını düşündüğüm için bu açıklamayı yapmayı zaruri görüyorum." 

REKTÖR SORUŞTUMA BAŞLATMAZSA... 

OMÜ Genel Sekreteri’nin, 657 sayılı devlet memurları Kanunu 7.maddesini bütünüyle ihlal ettiğine dikkat çeken Akcagöz, “Genel Sekreter, OMÜ adına bu açıklamayı yaparken, tarafsızlığını kaybetmiş, partimizi hedef göstermiş, siyasi ve tamamen ideolojik bir açıklama yapmıştır. Partimizi hedef alan şahıs bilmeli ki, sofrasında dört kap yemek varsa, kabın biri Cumhuriyet Halk Partililerin vergileri ile doluyor. Siyaset yapmak istiyorsa, bulunduğu makamdan sıyrılsın gelsin ama ‘hem memur ol, hem siyaset yap’ olmaz. Rektör Sait Bilgiç, şayet bu şahıs hakkında derhal soruşturma başlatmazsa, aynı suça ortaktır" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunlu motor ustası Onur Şirin, 350 şehidin ismini arabasının üzerine yazdı

Samsunlu motor ustası Onur Şirin, 350 şehidin ismini arabasının üzerine yazdı