19 Ekim 2021 Salı

SAMSUN'DA ÇOĞUNLUĞU MÜLTECİ 29 DİLENCİYİ ZABITA YAKALADI

Samsun'da çoğunluğu mülteci 29 dilenciyi zabıta yakaladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi zabıtaları gerçekleştirdikleri dilenci operasyonunda çoğunluğu mülteci 29 dilenciyi yakaladı.

01 Temmuz 2021 Perşembe 15:41 GÜNCEL

Samsun'da halkın inanç ve duygularını sömüren dilencilere karşı Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tarafından kurulan sivil ekip 29 dilenciyi yakalayarak işlem yaptı.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan sivil ekipler, Samsun’da yaya trafiğinin yoğun olduğu caddelerde dilencilik yapan kişileri takibe aldı. Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi, Çocuk Şubesi ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü işbirliğiyle hareket eden sivil zabıtalar, İlkadım, Atakum ve Canik ilçelerinde tespit edilen çok sayıda noktada dilencilere suçüstü operasyon gerçekleştirdi, 29 dilenci yakalandı.

İçlerinde yabancı uyruklu kişilerle çocukların da olduğu operasyonda dilenciler, Büyükşehir Belediyesi Dilenci Toplama Merkezi’ne getirildi. Ekipler, üzerlerinden çıkan paralara tutanakla el koydu. 9’u kadın 14 dilenciye de 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 33. maddesi gereğince 2 bin 856 TL idari para cezası uygulandı. 15 yaş altında olan 10 çocuk ise İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Büro Amirliği’ne, duygu sömürüsüyle vatandaşları aldatan 14 dilenci ise emniyetin ilgili birimlerine teslim edildi. 

Atakum ilçesi Adnan Menderes sahilindeki operasyonda vatandaşlara zorla çiçek ve mendil satmaya çalışarak çevreye zarar veren 5 kişiyi de yakalayan zabıta ekipleri, 37. madde kapsamında işlem yaparak 1020 TL idari para cezası uyguladı. 
  
Zabıta Daire Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada dilencilere yönelik operasyonların süreceği belirtildi. Açıklamada sivil ekiplerin takibe devam edeceğini ifade eden zabıta daire başkanlığı, dilencilerle ilgili mücadelede vatandaşların yardımına ve ihbarlarına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. 

Dilenci operasyonlarıyla ilgili 2021 yılının ilk 6 aylık istatistiklerini de açıklayan Zabıta Daire Başkanlığı, yakalandıkları 15’i yabancı uyruklu 93 dilenciden 57’sine toplamda 11 bin 628 TL idari para cezası kesti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Vatandaş

02 Temmuz 2021 Cuma 15:03

Buradan zabıtalara ve polislere sesleniyorum, elinde piknik tüpüyle gezen Bayırbucak Türkmenlerini, yöresel kıyafetleriyle ışıkları mesken tutan Afganları sizler de görüp ihbar şikayet olmadan kılınızı kıpırdatmadığınız için işler birikiyor ve şekil A'da görüldüğü üzere 29 kişi birden toplamak zorunda kalıyorsunuz.Biribirlerini gördükçe sektör oluşturmalarının sorumlusu sizlersiniz.İşinizi layıkıyla yapsaydınız mantar gibi türemezlerdi...

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'a gelen Seyit Torun SamsunKentTV'ye konuştu

Samsun'a gelen Seyit Torun SamsunKentTV'ye konuştu