18 Ekim 2019 Cuma

SAMSUN'DA ÇÖKME RİSKİ OLAN 3 BİN 340 BİNA TESPİT EDİLDİ

Samsun'da çökme riski olan 3 bin 340 bina tespit edildi

Samsun'da 3 bin 340 konutun çökme riski altında bulunduğu, yapı taraması yapılmadığı için ise Samsun'da ne kadar riskli yapı olduğunun bilinmediği açıklandı.

23 Şubat 2019 Cumartesi 15:01 GÜNCEL

Samsun'da 5 yıl içerisinde 3 bin 340 binanın çökme riski bulunduğunun tespit edildiği, riskli bölge olarak belirlenen İlkadım ve Canik ilçelerinde ise yapı taraması yapılmaması nedeni ile ne kadar riskli bina bulunduğunun tespit edilemediği öğrenildi.


İstanbul'un Kartal ilçesinde 7 katlı ve 14 daireli binanın çökmesi sonucunda 21 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, illerde en riskli binaların 90 gün içerisinde belirlenmesi için çalışma başlattı. Şimdiye kadar riskli yapı taramasının hiç yapılmadığı Samsun'da son 5 yılda, vatandaşların başvuruları üzerine riskli oldukları belirlenen konut sayısı ise 3 bin 340. Bu binaların bir kısmı yıkılsa da çok sayıda riskli yapı hala ayakta duruyor.

Samsun'da riskli binaların tespit edilmesi kapsamında Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2016 yılında çalışmada yapı güvenliği açısından üç riskli bölge tespit edilirken, Samsun’da şimdiye kadar yapı taramaması yapılmaması nedeniyle ne kadar riskli yapı olduğu hala bilinmiyor. Vatandaşların başvuruları sayesinde belirlenen riskli konut sayısının ise son 5 yılda 3 bin 340 konut olduğu ortaya çıktı. Samsun’da yüzlerce yapının daha riskli olduğu tahmin ediliyor.

ÜÇ RİSKLİ BÖLGE BELİRLENDİ
Gazete Gerçek'ten Gülsüm Atik'in haberine göre Samsun’da riskli yapıların bulunduğu bölgelerin belirlenmesi amacıyla ilk çalışma 2016 yılında çıkarılan bir kanun kapsamında belirlendi. Buna göre 6306 sayılı kanun kapsamında İlkadım'da Ulugazi, Saitbey ve Kökçüoğlu Mahalelleri ile Canik'te Gazi Osman Paşa Mahallesi ile yine Canik'te Soğuksu Mahallesi olmak üzere üç adet riskli bölge belirlendi.

Bu riskli bölgeler Bakanlar Kurulu'nda alınan karar gereğince Resmi Gazete'de yayımlandı ve kentsel dönüşümün yapılması için Büyükşehir Belediyesi'ne yetki devri yapıldı. O günden bugüne anılan üç bölgenin bir kısmında bina yıkım ve kentsel dönüşüm çalışmaları başladı ancak birçok bina halen yıkılmayı bekliyor.

VATANDAŞLAR ‘YIKILSIN’ DİYE BAŞVURDU
Öte yandan Samsun'da yapı stokunda riskli binaların belirlenmesi konusunda bir tarama çalışması şimdiye kadar hiç yapılamadı. Şimdiye kadar riskli bina olarak tespit edilen yapıların tamamı, vatandaşların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yaptığı yıkım müracaatlarıyla belirlenebildi. Buna göre Samsun'da 2013-2016 yılları arasında bin 212 riskli yapı, 2 bin 432 konut ve 718 işyeri ile 3 bin 150 bağımsız birimin yıkılması gereken riskli yapı olduğu tespit edildi.

İMAR BARIŞI ÇIKTI, BAŞVURULAR AZALDI
2017 yılında da yine vatandaşların başvuruları üzerine 251 yapı, 516 konut, 128 işyeri ve 644 bağımsız birimin risk oluşturduğu belirlendi. 2018 yılında ise riskli yapı başvurusunun en az olduğu yıl oldu. İmar Barışı düzenlemesinin de başladığı 2018 yılında 11 yapı, 42 konut, 43 işyeri ve 455 bağımsız birimin can güvenliği açısından tehdit oluşturacak şekilde riskli olduğu belirlenerek, yıkım kararı alındı.

YIKILAN BİNALARDAKİ HAK SAHİPLERİNE KİRA YARDIMI
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün bu verilerine göre; Samsun'da son 5 yılda toplam bin 577 yapı, 3 bin 340 konut, 889 işyeri ve 4 bin 229 bağımsız birimin riskli olduğu belirlendi. 

Öte yandan bu binaların yıkımıyla ilgili çalışmalar başlatılırken, yıkım kararı alınan binalardaki hak sahiplerine de kira yardımları yapıldı. Samsun'da 2013-2016 yılları içerisinde riskli binalardan çıkarılarak konutları yıkılanlara 6 milyon 395 bin 863 TL, 2017 yılı içerisinde yıkılan binalardaki hak sahiplerine 3 milyon 206 bin 912 TL, 2018'de yıkılan binalardaki ev sahiplerine ise toplam 12 milyon 760 bin 54 TL kira yardımı gerçekleştirildi.

EN RİSKLİ BİNALAR İÇİN 90 GÜNLÜK SÜRE VERİLDİ
Yetkililer Samsun'da binaların güvenliği ile ilgili kapsamlı bir yapı taraması yapılması gerektiğini belirtirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tüm illere gönderdiği genelgeyle yapı risk belgelerinin önemli bir çalışma olacağını belirtiyorlar. 90 gün içerisinde yapılacak çalışma, Valilikler tarafından bakanlığa gönderilecek. Böylece Samsun'da en riskli binalar da tespit edilerek, yıkım için harekete geçilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da İlkadım Belediyesi 2018 Yılı Spor Ödülleri töreni düzenledi

Samsun'da İlkadım Belediyesi 2018 Yılı Spor Ödülleri töreni düzenledi