20 Temmuz 2019 Cumartesi

SAMSUN'DA CUMHURİYET BAYRAMI'NIN 94'ÜNCÜ YILI BÖYLE KUTLANDI

Samsun'da Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yılı böyle kutlandı

Samsun'da Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümü, Samsun Batı Park İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadında düzenlenen törenle kutlandı. Samsun'da Cumhuriyet Bayramı'nın 9'üncü yılı kutlama törenleri coşku içinde geçti.

29 Ekim 2017 Pazar 16:45 GÜNCEL
Samsun Valisi Osman Kaymak,  Batı Park İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadında düzenlenen Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümü kutlama töreninde halkı selamladı.

Samsun'da gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yılı kutlamaları Samsun Batıpark İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadı'nda yapıldı. Törende Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, halkı selamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet Bayramı mesajının okunmasının ardından Samsun Valisi Osman Kaymak, cumhuriyetin ilanının 94'üncü yılını birlikte kutlamanın coşku ve heyecanı içinde olduklarını söyledi. Büyük bayramın herkese kutlu olmasını dileyen Osman Kaymak, "19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Ekim 1923'te de 'Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan irade cumhuriyet iradesidir' diyerek ilan ettiği cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir." dedi.Samsun Valisi Osman Kaymak, Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yılı kutlama töreninde yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi.

"Türk Milletinin bütün bireyleri, adı Cumhuriyet olan bu erdemli rejimi, Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda, sonsuza kadar yaşatacaktır.
Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde, Türkiye uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynamış, “Yurtta ve Dünyada Barış” ilkesiyle iç ve dış tehditleri ortadan kaldırmasını bilmiştir. İleri medeniyet yolunda kararlı adımlarla yürüyen ülkemiz, dünyanın sayılı ülkelerinden biri olmaya adaydır. Sevgili Gençler, Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur. Ülkeler arasında amansız bir rekabetin yaşandığı ve bilginin en büyük güç olduğu günümüz dünyasında, Türkiye Cumhuriyeti 94 yıllık bir başarı ve uygarlaşma öyküsüdür. Sizlere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. Geleceğimizi ve ümitlerimizi emanet ettiğimiz en değerli varlığımız olan siz genç kardeşlerimizin taşıdığınız bu emanetin omuzlarınıza yüklediği sorumluluğun bilincinde olduğunuza yürekten inanıyorum. Saygıdeğer Samsunlular, Samsun, bağımsız ve modern Türkiye Cumhuriyeti'nin gerçekleştirilmesinde fikri ve fiziki ilk adımın atıldığı, Anadolu’nun ve Türk Milleti'nin içindeki birlik, bütünlük ve bağımsızlık bilincinin zihinlerde güçlü ve somut bir şekilde yer aldığı şehirdir. Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi ebediyen sürdürecektir. Ülkemiz üzerindeki kötü niyetlilerin oyunları ve hesapları henüz son bulmamıştır. Cumhuriyetimize olan kinleri halen devam etmekte olup, gelecekte de devam edecektir. 15 Temmuz 2016 gecesi hain kalkışmaya karşı vatanperverlerin yapmış olduğu kahramanlık, milletin devletiyle ne kadar bütünleştiğini, birlik ve beraberlik içinde birbirlerine nasıl kenetlendiğini, bundan sonrada yeni işgal girişimlerine karşı İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, tartışmasız şekilde bir kez daha göstermiştir. Bizler, Cumhuriyeti koruyup kolladıkça baş tacımız olan Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır. Türk milleti bugünlere nereden ve nasıl geldiğini asla unutmayacak, şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Aziz Atatürk olmak üzere, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere hür ve bağımsız yaşama onuru kazandıran ve bu uğurda her türlü fedakârlığa katlanarak kanlarını akıtan Aziz Şehitlerimizi ve Ebediyete intikal eden Gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anar, herkesin Cumhuriyet Bayramını gönülden kutlar, sevgi ve saygılar sunarım." Şiirlerin okunması ve konuşmaların ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki sporcular, çeşitli gösteriler sundu. 

Cumhuriyet Bayramı kutlama töreninde Samsun Büyükşehir Belediyesi atlı binicilik sporcularının sunduğu gösterinin ardından Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bandosu mini bir konser verdi. Samsun'da gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, askeri ve mülki erkan ile vatandaşların katıldığı program, geçit töreniyle sona erdi.YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İFAM kurucusu İhsan Şenocak'ın göreve iadesi için imza kampanyası başlatıldı

İFAM kurucusu İhsan Şenocak'ın göreve iadesi için imza kampanyası başlatıldı