24 Eylül 2020 Perşembe

SAMSUN'DA DERE YATAKLARINDA BULUNAN 300'E YAKIN KONUT YIKILACAK

Samsun'da dere yataklarında bulunan 300'e yakın konut yıkılacak

Samsun'un İlkadım ve Canik ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı ve bu çalışmalar kapsamında dere yataklarında tespit edilen 300'e yakın evin yıkılacağı açıklandı.

18 Temmuz 2019 Perşembe 16:34 GÜNCEL

Samsun'da İlkadım ve Canik ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında dere yataklarında bulunan 300'e yakın konut tespit edildi. Samsun'da dere yataklarında bulunan 300'e yakın evin yıkılılacağı açıklandı.


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un kamuoyuna açıkladığı Eylem Planı'nı uygulmaya kararlı olduklarını belirterek, "Bu kapsamda dere yataklarında bulunan 300'e yakın ev kaldırılarcak" dedi

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u makamında ziyaret ederek Samsun’da planlanan 'Kentsel Dönüşüm' ile ilgili istişarelerde bulunan, ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Trabzon’da 12 Temmuz'da gerçekleştirilen ve Bakan Murat Kurum'un Türkiye'nin tamamında uygulanacak Eylem Planı'nı açıkladığı toplantıya katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Çevre ve Şehircilik Bakanımız tarafından açıklanan Eylem Planı kapsamında dere yataklarında bulunan 300'e yakın ev kaldırılarak uygun yerlere taşınacak" dedi. 

Başkan Mustafa Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Samsun için Kentsel Dönüşüm ve Karadeniz Bölgesi için Eylem Planı ile ilgili bilgi verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Samsun'a gelen 10 kişilik teknik ekiple çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Demir, Canik ve İlkadım ilçelerinde Kentsel Dönüşüm çalışmalarına başladıklarını söyledi.KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN YOL HARİTASI
Her 2 ilçenin bütün mahallelerinde kentsel dönüşüm ihtiyacının söz konusu olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Çevre ve Şehircilik Bakanımız, seçimden önce Samsun'a gelmişti. Orada da açıklamalarda bulunmuştu. Biz hemen akabinde teknik kadromuz, İlkadım ve Canik belediyelerimizle istişare halinde bir çalışma yürüttük. Hazırlıklarımızı yaptık. Geçtiğimiz pazartesi günü Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirdik. Ardından 10 kişilik bir ekiple perşembe ve cuma günü burada güzel çalışmalar yapıldı. Kentsel dönüşüm olması gereken alanlar da dahil bütün Samsun'u gezdiler. Teknik çalışmaların üzerine bir çalışma yapıldı ve bir yol haritası belirlendi" dedi. 

VATANDAŞLARA TOKİ ARACILIĞIYLA YENİ YER
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından Trabzon’da açıklanan Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı'na da değinen Başkan Mustafa Demir,  "6 ili kapsayan çok önemli bir eylem planı sayın Bakanımız tarafından Türkiye'ye duyurumdu. Planda, Samsun'daki dere yataklarında bulunan 300'e yakın taşınması gereken konut tespit ettik. Bununla ilgili çalışmaya başlıyoruz. TOKİ aracılığıyla bir yer tespiti yapılacak. Vatandaşlarımızın da uygun göreceği muhtemel yerlerde bir proje gerçekleştirilecek. İnsanlarımızı bu projeye dahil edeceğiz. 300'e yakın ev de bu dere yataklarından kaldırılmış olacak" diye konuştu.

ÇEVRE BAKANI'NDAN TAM DESTEK
Başkan Mustafa Demir, sözlerini, "Sayın Bakanımız Murat Kurum, Samsun'daki Kentsel Dönüşüm çalışmalarına çok büyük önem veriyor.  Sayın Bakanımız bütün imkanlarıyla bu projeye destek veriyor ve birlikte çalışıyoruz" diyerek tamamladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir: Hizmetleri muhtarlara zimmetleyeceğiz

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir: Hizmetleri muhtarlara zimmetleyeceğiz