20 Ağustos 2019 Salı

SAMSUN'DA DÜNYA DOWN SENDROMLU FARKINDALIK GÜNÜNDE MELEK YÜZLÜLER UNUTULMADI

Samsun'da Dünya Down Sendromlu Farkındalık gününde Melek Yüzlüler unutulmadı

Samsun'da Dünya Down Sendromlu Farkındalık Günü kapsamında Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ve Tekkeköy İlçe Belediyesi Başkanı Hasan Togar, down sendromlu çocuklarla biraraya geldi.

21 Mart 2018 Çarşamba 20:54 GÜNCEL

Samsun'da Dünya Dünya Down Sendromlu Farkındalık Günü nedeni ile düzenlenen çeşitli etkinliklerle down sendromlu çocuklar unutulmadı. Samsun'un Atakum ilçe, İlkadım ilçesi ve Tekkeköy ilçelerinde melek yüzlü olarak ifade edilen down sendromlu çocuklar belediye başkanları ve Samsun Valisi Osman Kaymak ile bir araya geldi.


Dünya Down Sendromlu Farkındalık Günü kapsamında, Atakum Belediyesi tarafından Down Kafe'de etkinlik düzenlendi. Atakum Down Kafe’de düzenlenen etkinliğe Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Ağaoğlu, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ve Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı katıldı.

ATAKUM BELEDİYESİ'NİN ÖRNEK PROJESİ
Down Kafe’de gerçekleştirilen meslek edindirme kursları kapsamında kollarına altın bileziklerini takan melek yüzlüler ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, Atakum Belediyesinin önemli bir çalışmaya imza attığını kaydetti. Vali Kaymak, “Down sendromlu gençlerimizi önemsiyoruz. Bu anlamda çeşitli projelerle ve çalışmalarla yanlarında oluyoruz. Atakum Belediyesi tarafından hayata geçirilen bu projede sayesinde meslek sahibi olan melek yüzlü yavrularımızla hoşça vakit geçirdik. Melek yüzlülerin bugün gözlerindeki ışıltıyı görünce çok mutlu oldum. Bu tür örnek projelerin daha da artması, daha çok gencimizin toplumla daha da kucaklaşması son derece önemli” dedi.MELEK YÜZLÜLERİMİZİN FARKINDAYIZ
Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ise konuşmasında down sendromlu gençler için hayata geçirdikleri projelerden bahsederek, “Melek yüzlü gençlerimiz, kendilerine fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini burada bir kez daha gösterdi. Kendilerine güvenilmesini, inanılmasını istiyorlar ki biz Atakum Belediyesi olarak down sendromlu gençlerimize güvendik. Atakum Down Kafe’yi bu güven duygusuyla hayata geçirdik. Ardından gerçekleştirdiğimiz kurslarla meslek sahibi olmalarına imkan sunduk. Şimdi başta Atakum Down Kafe olmak üzere, birçok farklı yerde çalışan melek yüzlülerimiz var. 21 Mart Dünya Down Sendromlu Farkındalık Gününde böyle bir farkındalık içerisinde olmaktan dolayı mutluyuz” şeklinde konuştu.EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ  BAŞKAN TAŞÇI
Atakum Belediyesinin down sendromlu gençlere yönelik projelerinin destekçisi olduklarını ifade eden TÜGVA Down Başkanı Özlem Temiz, “Bizler Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) çatısı altında down sendromlular için kapsamlı projeler hayata geçiriyoruz. Bu anlamda en büyük destekçimiz, hem hayata geçirdikleri projeler hem de bu konudaki hassasiyetleri nedeniyle Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı oluyor. Bugün burada hepimizi gururlandıran tablo, önemli bir farkındalıktır. Kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından down sendromlularla uzun süre sohbet eden konuklar, kendilerine gösterdikleri misafirperverlikten dolayı melek yüzlülere teşekkür etti.

İLKADIM BELEDİYESİ DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARI MUTLU ETTİ

Samsun İlkadım İlçe Belediyesi, Mart Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla anlamlı bir etkinliğe imza attı.

Samsun Cumhuriyet Meydanında DOWN ÇED işbirliği ile gerçekleştirilen programa, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok,  Samsun Gençlik Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Av. Hakan Ay ve Yönetimi, AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Erdi Küçükosman, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hanife Öztürk Erdin, (Down – Çed) Down Sendromlu Çocukları ve Aileleri Eğitim Dayanışma Derneği Başkanı Ulviye Demirci, STK Temsilcileri ve İlkadım Belediyesi Birim Müdürleri katıldı.

Yoğun ilginin görüldüğü anlamı etkinlik, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.  İstiklal marşının okunmasının ardında konuşma yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Down sendromunun hastalık değil genetik farklılık olduğuna vurgu yaptı. “DOWN ÇED’TEN TOK’A TEŞEKKÜR
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü etkinliğinde konuşan (Down – Çed) Down Sendromlu Çocukları ve Aileleri Eğitim Dayanışma Derneği Başkanı Ulviye Demirci, "Kuruluş amacımız, down sendromluların yaşam kalitelerini artırmak, yetişkin çağlarından eğitimlerine destek vermeyi amaç edinmektir. Bu konuda da İlkadım Belediye Başkanımız bizleri yalnız bırakmıyor. Geçen hafta Down Sendromlu Çocuklar ve Aileleri Eğitim Dayanışma Derneği'nin, hizmet binasının açılışını Başkanımız Erdoğan Tok ile birlikte gerçekleştirdik. Bugün de 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Gününde bizleri ve çocuklarımızı yalnız bırakmayan ve böyle güzel bir etkinliğin içinde olmalarından ötürü Başkanımız Erdoğan Tok’a da çok teşekkür ederiz.” diye konuştu.
 
“MELEK YÜZLÜLER SEVGİ VE İLGİYLE BESLENİR”
Erdoğan Tok, “ Toplumumuzdaki duyarlılığın arttırılması, down sendromlu, melek yüzlü çocuklarımızın hayatları boyunca ön yargı ve ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilmesinin önemine dikkat çekmek amacıyla belediye olarak bu programı tertip ettik. Hayata onların dünyasından bakabilmek, onlarla ilgilenebilmek çok önemli. Onları hayatın içine daha fazla katmayı amaçladık. Onların her şeyden önce büyük bir sevgiye ve ilgiye ihtiyacı var. Bu ilgi ve sevgiyi çocuklarımıza vererek toplumsal yaşamda onların farklı olmadığını hissettirmek bizim sorumluluğumuz olmalıdır” diye konuştu. 


MASA TENİSİ KARŞILAŞMASINA ALKIŞ
Kendisi profesyonel masa tenisi oyuncusu olan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, konuşmasının ardından girdiği masa tenisi turnuvalarında birincilikler kazanan 19 yaşındaki down sendromlu sporcu Salih Can Öztankal ile karşılaşma yaptı. Kıyasıya bir mücadelenin yaşandığı karşılaşmada Başkan Tok,  müsabaka sonrası Salih Can’ı tebrik etti. DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR BASKETBOLLA ÇOŞTU
Down Sendromlu çocuklar, hayatının en unutulmaz gününü yaşadı. Çeşitli spor faaliyetlerinin yer aldığı etkinlikte Başkan Tok, çocuklarla birlikte basket oynadı. Başkan Tok’u aralarında gören Down Sendromlu çocukların mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Tok, masa tenisi karşılaşması sonrasında down sendromlu çocuklarla ilgilenerek hatıra fotoğrafı çekildi. 

TEKKEKÖY BELEDİYESİ BAŞKANI TOGAR DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARLA BULUŞTU

Tekkeköy İlçe Belediye Başkanı Hasan Togar, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle Tekkeköy Özel Selinay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.

21 Mart Dünya Down Sendromu farkındalık gününde Tekkeköy Özel Selinay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezindeki down sendromlu çocuklarla bir araya gelen Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar çocuklarla birlikte pasta kesti. Başkan Togar’a ziyaret esnasında eşi Yasemin Togar ile Merkezin kurucu müdüresi Şennur Doğan ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Oğuzhan Doğan eşlik etti.

Her insanın farklı özelliklerle dünyaya geldiğine dikkat çeken Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, "Her birey dünyaya farklı özelliklerle gözlerini açıyor. Özellikle bazı kardeşlerimiz, evlatlarımız bizlerden farklı özelliklerle dünyaya gelebiliyor. Bizlerde bu farklılıkların farkında olmalıyız. Çevremizdeki olan bitene farklılıklara duyarsız kalmamalıyız. Tekkeköy Belediyesi ailesi olarak bizler her zaman kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Down sendromlu bireylerin kimliklerinin temelinde yatan sebep 21. kromozomlarının çift değil de üç tane olmasıdır. Dünya genelinde 6 milyon bireyin, Türkiye'de ise rakamlar kesin olmasa da yaklaşık 100 bin civarı bireyin down sendromlu olduğu tahmin edilmektedir. Dolayısıyla down sendromu konusunda toplumsal bilinç oluşturma ve farkındalık oluşturmak açısından farklı etkinlikler düzenlemek, ziyaretler gerçekleştirmek çok önemli. Bu kapsamda down sendromlu bireylere yönelik bakış açısını değiştirmek ve yaşamın her alanına entegre etmek için gerek toplumsal kurumlara gerekse bireylere büyük görevler düşmektedir. Her şeyden önce down sendromlu bireylere karşı geliştirilen ön yargı ve ayrımcılığı ortadan kaldırma ve onların sosyal yaşamda diğer insanlarla beraber izole edilmeden yaşamlarını sürdürme yükümlülüğümüz var. Aynı zamanda onları iyi tanıma ve iyi anlatma yükümlülüğümüz de var. Hepimizin yakınında çevresinde, ailesinde down sendromlu bireyler vardır. Bizler bu kardeşlerimizin farkını fark ederek hareket etmeli ve ona göre davranmalıyız. Bizde bu kapsamda bugün ilçemizde hizmet veren Selinay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ederek buradaki gül yüzlü meleklerimiz ile bir araya geldik. Amacımız hem evlatlarımızla bir araya gelmek hem de tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve şehrimizde Down Sendromu konusunda farkındalık oluşturmaktır. Bu merkezimizde eğitim gören bir evladımız burada aldığı eğitimler sayesinde hem konuşmaya, hem de yürümeye başlamış. Öncelikle evladımızın ailesini tebrik ediyorum. Ardından merkezimizin yönetimini ve hocalarımızı böyle güzel bir neticeyi ortaya koydukları için kutluyorum. Eğitim, ilgi ve sevgiyle aşılamayacak hiçbir engel yoktur " ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da FETÖ'den yargılanan 47 eski polise mahkemede hapis cezası yağdı

Samsun'da FETÖ'den yargılanan 47 eski polise mahkemede hapis cezası yağdı