31 Temmuz 2021 Cumartesi

SAMSUN'DA EN VERİMLİ OVALARA SANTRALLER KURULURKEN TARIM FUARI YAPMAK!

Samsun'da en verimli ovalara santraller kurulurken Tarım Fuarı yapmak!

Bir garip şehirdir Samsun.. Tarım alanları ile övünür ama tarım alanları sanayi alanı ilan edilir.. En verimli ovaya sahibiz der ama en verimli ovasına enerji santrali kurulur.. Samsun'da en verimli ovalara santraller kurulurken Tarım Fuarı yapmak! Ne yaman bir çelişkidir!

25 Eylül 2019 Çarşamba 19:06 GÜNCEL
Samsun'da tarım alanları bir bir sanayi alanı ilan edilip mobil santraller kurulmuş, en verimli ovaya yeni bir santral daha yapılıyor, Tarım Krediye, Ziraat Bankasına kredi borçları almış başını gidiyor, çiftçide yeni alet edevat alacak mangır yok! Biz bu şehirde Tarım Fuarı yapıyoruz..

Evet işte tamda biz buna anlam veremiyoruz..

Samsun'un en verimli ovalarına, en verimli tarım alanlarına santraller kuruluyor.. Tarımsal girdinin azaldığı, köyden kente göçün arttığı bir dönemde Samsun'da Tarım Fuarı yapıyoruz.. Şu kadar üreticiye, bu kadar çiftçiye destek verildi söylemlerinden öte, bu şehrin tarım alanlarının, en verimli ovalarının göz göre göre nasıl talan edildiğini, konuşmuyoruz, konuşamıyoruz..

Kendi firmalarının reklamını yapmak için stant parası ödeyerek kuruldukları Tarım Fuarında, falanca firma şu aleti üretti, filanca firma şu tohumu piyasaya sürdü gibi gündelik ve günü kurtarın popülist söylemlerden öteye gidemiyor bu şehrin tarımı.. Türkiye nüfusunu besleyecek potansiyele sahip Çarşamba ve Bafra Ovalarımızdan neden istenilen verimi alamıyoruz, kimse bunları konuşmuyor.. Sulama kanalı v.b yatırımların neden yıllardır bitirilemediğini sormuyoruz.. Türkiye'yi besleyecek verime ve potansiyele sahip iki ovada, neden üreticiler fakir, neden kredi borçları var sormuyoruz, sorgulamıyoruz..

Tarım Fuarları da olmalı elbette.. Ama çelişkilerle dolu böyle bir tabloda, insan ister istemez "Bu ne yaman çelişki" diye soruyor kendi kendine..

Tarım Fuarında alet edevatlar sergileniyor.. Oysa bizim çiftçi ve üreticimizde o aletleri, o iş makinalarını alacak para yok.. Neredeyse üreticinin yarıdan fazlası Tarım Krediye, Ziraat Bankasına borçlu.. İyi hoş üretse de ürettiğinin karşılığını alamıyor.. Bin bir çile ve zahmetle fındık hasat sezonunu bekleyen üreticiyi, sel ve taşkınlardan bile koruyamıyoruz.. Binlerce ton fındık sel suları ile denize akıp gidiyor bu şehirde.. Efendim, yağmur suyu, denize ulaşamıyormuş.. Bunu biliyorsunuz madem, neden yapmıyorsunuz gerekli alt yapıyı.. İlle bir felaket mi olması lazım.. Üreticiyi koruyamıyoruz ama Tarım Fuarı yapıyoruz..

Peki siz o Tarım Fuarında bir tane üretici görebiliyor musunuz.. Takım elbiselilerin dışında, şalvarıyla, kasketiyle, çamurlu lastik ayakkabısı ile o Tarım Fuarına gelen yada oraya davet edilen bir çiftçi bir üretici görebiliyor musunuz.. Hayır tabi ki de.. Adı Tarım Fuarı ama üretici yok, çiftçi yok.. Bir çağırıverin hele o fuara, bakın neler söyleyecek sizlere.. Bir davet edin hele, anlattığınız gibi miymiş Samsun'un tarımı, üreticisi, çiftçisi..

O üreticilere, çiftçilere bir soru verin hele, biz bu ovalara santraller yaptırıyoruz, biz bu tarım alanlarını sanayi alanı ilan ediyoruz ne diyorsunuz diye..

Bir sorun da ne demek istediğimizi anlayıverin hele..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz biyokütle santralini destekliyoruz dedi

Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz biyokütle santralini destekliyoruz dedi