27 Şubat 2021 Cumartesi

SAMSUN'DA ESNAF ODASI BAŞKANI BİRLİK BAŞKANI EYÜP GÜLER'İ İSTİFAYA ÇAĞIRDI

Samsun'da esnaf odası başkanı birlik başkanı Eyüp Güler'i istifaya çağırdı

Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara, pandemi sürecinde esnaflara destek olmamakla suçladığı Esnaf Odaları Birliği Başkanı Eyüp Güler'i istifaya davet etti.

26 Ocak 2021 Salı 19:43 GÜNCEL

Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara, Esnaf Odaları Birliği Başkanı olan Eyüp Güler'i sert sözlerle eleştirerek istifaya çağırdı. Mustafa Kara birlik başkanı Eyüp Güler'i eleştirdi. 


Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Hacı Eyüb Güler'e esnafın sorunlarını dinlemediği ve dile getirmediği için sert tepki gösterdi.

Mustafa Kara, Samsun ESIOB (Esnaf eve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı) Hacı Eyüb Güler'e Pandemi döneminde esnafın sorunlarıyla ilgilenmediğini, hiçbir esnafın ve oda başkanının yanına giderek dertlerini sormadığını ve kamuoyuna ve yetkililere sıkıntılarla ilgili olarak tepki vermediği sessiz kalarak görevini yapmadığı için sert tepki gösterdi.

ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEMEK, ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMAK BAŞKANIN GÖREVİ
Samsun Esnaf Odaları Birlik Başkanı Hacı Eyüb Güler'i esnafa ve oda başkanlarına duyarsız kalmak, esnafın ve odaların sorunlarıyla ilgilenmemek ve bu sorunları yetkililer ve kamuoyu  önünde dile getirmemekle suçlayan Mustafa Kara, "Esnaf pandem döneminin başından beri kan ağlıyor. Esnaf Odaları ve Esnaflar Birliği Başkanının görevi, esnafın dertleri ile ilgilenmek, sorunların çözümüne katkı sağlamaktır. Ayrıca Samsun'un en büyük ve en çok üyeye sahip esnaf kuruluşunun  başkanı olarak her odanın ve her esnafın sorununu dinlemek, bunların çözümü için gereken yerlere başvurarak destek sağlamak görevidir. Başkan Güler, bırakın esnafın sorunlarını dinlemeyi, oda başkanlarını bile toplayıp dertlerini sormamış, sorunlarını dile getirmemiş, pandemide esnafın ezilmesine ve yok olmasına göz yummuştur. Hatta Bu kriz döneminde ayakta kalmaya çalışan Gülsan Sanayi Sitesi Esnafına ihanet olan yeni siteye fahiş fiyatlarla taşınma konusunda esnafın ve odasının yanında olmak yerine, esnafı ezen uygulamanın destekçisi olmuştur" dedi.

ESNAFIN YARARINA HİÇBİR GİRİŞİM VE TALEBİ OLMADI
Eyüp Güler'in Türkiye'deki birçok belediyenin esnafa destek sağladığı bir dönemde, Samsun'daki belediyelerin esnafı desteklemesi için hiçbir girişimde ve talepte bulunmadığını ifade eden Mustafa Kara, "Belediyelerde yetkililer tarafından halkın paralarının zimmete geçirilmesi olayına bile sessiz kalmıştır. Samsun esnafı ve esnaf odaları, meselelerine sahip çıkan, sorunları dile getiren, destek olan, destek vermeyen yetkilileri ve makamları eleştiren, eylemleri ve söylemleri ile esnafın ve odaların yanında yer alan başkanlar istemektedir. Kira yardımı olarak esnafa verilen 1000'er liraya (ki bu para aylardır kapalı işyerlerine kira ve vergi ödeyen esnafın hiçbir işine yaramaz) bile ses çıkartmamıştır. Biz görev süresi boyunca Başkan Güler'in esnafın ve odaların hiçbir sorununu dile getirdiğini, kimsenin sorunlarını ve problemlerini dinlediğini görmediğimiz gibi, esnafa zarar veren, katkı sağlamayan uygulamalarda bile, bu uygulamaları hayata geçirenlerin yanında olduğunu gördük." diye konuştu.

TÜRKİYE'YE DUYURDUK, SAMSUN ESOB BAŞKANINA SESİMİZ DUYURAMADIK
Mustafa Kara açıklamasını şöyle tamamladı: "Bıçak kemiğe dayandı. Artık yeter!. Esnaf bitti.. Aileleri çocukları perişan oldu, işyerini açamıyor, satış yapamıyor, küçük esnaf market zincirlerinin baskısı, hükümetin katkılarıyla da haksız rekabeti karşısında yok oluyor, Başkan Güler'in keyfi yerinde makamının tadını çıkarıyor. Bu anlayış değişmeli, başkan ya görevinin gereğini yaparak esnafının ve odalarının yanında olmalı, ya da istifa etmeli, yerini esnafa sahip çıkan başkana bırakmalıdır. Seçimler geliyor, eğer gereğini Başkan Güler yapmazsa esnaf ve oda başkanları yapacaktır. Biz Kahveciler Odası olarak sesimizi Ankara dahil her yerde duyurmak için elimizden geleni yaptık, aylardır açılmayan işyerlerimiz için her yere başvurduk. Sonuç alamasak da mücadelemizi yaptık, sesimizi duyurduk. Ama Samsun ESOB Başkanı'na sesimizi duyuramadık, yanımızda göremediğimiz gibi destek te alamadık. Esnafımız için mücadelemizi sürdürürüken, esnafın oyları ve aidatları ile dertlerini dinlemeyen ve esnaf temsilcileri olduğunu iddia edenlerle de mücadelemizi  sürdüreceğiz." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da su kanalına düşen 4 köpeği polis ve bekçiler kurtardı

Samsun'da su kanalına düşen 4 köpeği polis ve bekçiler kurtardı