19 Ekim 2021 Salı

SAMSUN'DA ESNAF ZORDA! ESNAF ODASI BAŞKANI SİNECEK YENİ DESTEKLER VERİLMESİNİ İSTEDİ

Samsun'da esnaf zorda! Esnaf Odası Başkanı Sinecek yeni destekler verilmesini istedi

Samsun-Atakum Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, pandemi süreci ile birlikte esnafların zor durumda kaldığını, kepenk kapatan esnafların sayısının arttığını belirterek, yeni desteklerin verilmesi gerektiğini söyledi.

07 Temmuz 2020 Salı 17:07 GÜNCEL

Samsun-Atakum Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, esnaflara yeni desteklerin verilmesi gerektiğini açıkladı.


Samsun'da pandemi sürecini de kapsayan son bir buçuk yıl içerisinde 2 bin 410 esnafın kayıt sildirdiğini ve çok sayıda esnafın da zor durumda olduğuna dikkati çeken Metin Sinecek, esnaf kredilerinin 3 ay ertelendiğini Temmuz ayı itibari ile bu kredi taksitlerinin yeniden ödenmeye başlandığını kaydetti.

Hükümetin pandemi sürecinde esnaflara yönelik kredi ve kredi ödemelerini öteleme gibi destekler verdiğini kaydeden Atakum Esnaf Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sinecek, "Pandemi süreci sebebi ile iş yerleri kapatılan esnaflarımız ticaret yapamadıkları için gelirleri sıfıra indi. Bir çok esnafımız pandemi sürecinde iş yerleri kapalı olsa da iş yerlerinin kiralarını ödemek zorunda kaldı. Esnaflarımıza bu süreçte 25 bin liralık kredi destekleri sağlandı. Ancak bu kredilerin geri ödemelerinde de ciddi sıkıntıların olacağı konusunda endişelerimiz var. Zira, pandemi süreci boyunca kapalı olan esnaflarımız satış ve ticaret yapamadıkları için gelir sağlayamadılar. Kredilere yüklenen esnaflarımız, bir yandan toparlanmaya çalışırken, piyasalarda yaşanan durgunluk sebebi ile almış oldukları kredileri ödemekte zorlanacaklar gibi görünüyor. Hükümetimiz her zaman esnaflarımızın yanında olmuş ve esnaflarımıza destekler sağlamıştır. Normalleşme sürecinde toparlanmaya çalışan esnaflarımıza yeni desteklerin sağlanmasını bekliyoruz. Hükümetin esnaflarımıza bu sıkıntılı süreçte can suyu olacağına inanıyoruz." dedi.

Şuan itibarı ile piyasalarda Korona Virüs nedeniyle normalleşme sürecine girilmesine rağmen istenilen hareketliliğin yaşanmadığını, bu durumun esnafları olumsuz etkilediğini vurgulayan Metin Sinecek, piyasalara sıcak para akışının salgın ile ilgili endişeler nedeniyle sağlanamadığını dile getirerek, "Esnaflar ülkenin bel kemiğidir. Biz hiç bir esnafımızın kepenk kapatmasına razı değiliz. Esnaf odası kredileri 3 aydan 3 aya ödeniyor. Bu taksitleri de ileri ki süreçlerde esnaflarımızın ödeme zorluğu çekmemesi için acilen yeni ekonomik tedbirlerin alınması gerekiyor."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Başkanı Demir: Yıllardır devam eden yol sorununu çözdük

Samsun Büyükşehir Başkanı Demir: Yıllardır devam eden yol sorununu çözdük