25 Mayıs 2019 Cumartesi

SAMSUN'DA FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENİ ÖĞRENCİLERİNE SINIFTA SAZ ÇALIP TÜRKÜ SÖYLÜYOR

Samsun'da Fen Bilgisi öğretmeni öğrencilerine sınıfta saz çalıp türkü söylüyor

Samsun'un Çarşamba ilçesi Çınarlık Ortaokulunun Fen Bilgisi öğretmeni Ali Sarıbaş, öğrencilerini derste sıkıldıkları zaman, sınıfta saz çalıp türkü söyleyerek motive ediyor.

23 Kasım 2017 Perşembe 14:58 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesinde Çınarlık Ortaokulunda Fen Bilgisi öğretmenliği yapan Ali Sarıbaş, öğrencilerinin derse olan ilgisini sınıfta saç çalıp türkü söyleyerek arttırmayı başardı.


Samsun'un Çarşamba ilçesi Çınarlık Ortaokulu'nda Fen Bilgisi öğretmenliği yapan 35 yaşındaki Ali Sarıbaş, küçük yaşlarda öğrendiği bağlama çalmayı hayatından bir daha çıkarmadı. Öğretmenlik mesleğinde 10 yılı geride bırakan Ali Sarıbaş, son bir yıldır da öğrencilerinin derse ilgisini müzikle artırmaya çalışıyor.

Sıkılan öğrencilerini müzikle dinlendirerek yeniden derse hazırlayan Sarıbaş, böylece sıradan olmaktan çıkararak, dersleri öğrenciler için daha cazip hale getiriyor. Ali Sarıbaş öğretmenin bağlama eşliğinde söylediği türkülere öğrenciler de katılıyor. Zaman zaman istekte de bulunan öğrenciler, bir süre sazlı sözlü türkü söyledikten sonra yeniden derse dönüyor.

Samsun'un Çarşamba ilçesinde Fen Bilgisi öğretmeni olan Ali Sarıbaş,  yaptığı uygulamanın öğrencilerin dikkatini artırdığını söyledi. Uygulamayı başarılı olduğunu görünce sürdürdüğünü belirten öğretmen Ali Sarıbaş, "Uygulama sayesinde çocukların derse ilgi ve isteklerinin arttığını gördüm. Müzik eşliğinde zihinlerini dinlendiriyorlar. Derse karşı daha dikkatli ve ilgili oluyorlar." dedi.Genelde yöresel türküler söylediklerini aktaran Sarıbaş, öğrencilerin uygulamadan memnun olduğunu dile getirdi. Öğretmen Ali Sarıbaş, öğrencilerin mutluluğunun başarılarına da yansıdığına işaret ederek, "Öğrencilerimiz fen bilgisi dersine daha ilgili hale geldi. Başarı ortalamaları yükseldi. Ayrıca 600 projenin katıldığı yarışmada küresel sorunlara çözüm dalında hazırladığımız projemiz, Türkiye ikincisi oldu. Çocuklarımız gayet mutlu. Hem deneyle hem de müzikle eğleniyorlar." ifadelerini kullandı.

Öğrenciler de memnun

Okulun 7. sınıf öğrencisi Muhammed Berkay Aydın ise öğretmenlerinin bağlama çalarak türkü söylemesi sayesinde derslerin daha eğlenceli geçtiğini söyledi. Öğrencilerden İlayda Gündüz de öğretmenlerinin bağlama çalmasıyla derslerin sıradan olmaktan çıkarak zevkli hale dönüştüğünü vurguladı. 


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir'den tarıma 4 ilçede 800 bin TL destek

Samsun Büyükşehir'den tarıma 4 ilçede 800 bin TL destek