19 Ocak 2022 Çarşamba

SAMSUN'DA FENER PLAJI VE SUADA AÇILDI! KORONA VİRÜS DENİZ VE HAVUZDA BULAŞIR MI

Samsun'da Fener Plajı ve Suada açıldı! Korona Virüs deniz ve havuzda bulaşır mı

Samsun'da Korona Virüs salgını devam ederken yaz sezonu sebebi ile Fener Plajı ve Suada Aquapark hizmete açıldı. Deniz ve havuza girme ile Korona Virüs bulaşır mı. Havuz'da Korona Virüs bulaşma olasılığı var mı? Deniz de Korona Virüs bulaşır mı?

18 Haziran 2020 Perşembe 00:11 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Korona Virüs'te normalleşme süreci devam ederken mavi bayraklı Fener Plajı ile Suada Aquapark'ı hizmete açtı. 


Samsun'da Fener Plajı ile Suada tesisinin temizliğinin yapılarak hizmete açıldığını duyuran Anakent A.Ş. Genel Müdürü Fatih Karaçor, "Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirler kapsamında plajlarımız yeniden düzenlendi" dedi.

Samsun’un batısında yer alan 235 metre uzunluğunda 48 metre genişliğindeki mavi bayraklı Fener Plajı ile kentin doğusunda bulunan Suada Aquapark yeni deniz sezonu için hazırlandı. 

Temiz ve ince kumlara ev sahipliği yapan plaj ve yarı olimpik açık yüzme havuzu, aqua parkı, çocuk havuzu ile denizin içinde bir ada olan tesiste koronavirüs tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tüm tedbirler yerine getirildi.Her iki tesiste de koranavirüs tedbirleri kapsamında düzenlemeler yapıldığını belirten Büyükşehir Belediyesi Anakent A.Ş. Genel Müdürü Fatih Karaçor, "Her zaman olduğu gibi bugün de önceliğimiz insan sağlığı. Tüm plajlarımız Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirler kapsamında yeniden düzenlendi ve fiziksel mesafe kurallarına göre bir kapasite belirlendi. Gün içinde plajlarda sık sık denetim yapılarak, sosyal mesafe kurallarına uymayan misafirlerimize uyarılar yapılacak. Gelen misafirlerimiz tarafından kullanılmak üzere içerisinde alkol bazlı el antiseptiği bulunan dezenfektan kutuları yerleştirdik. Tesisler boşaldıktan sonra da yeniden temizlenecek. Tuvalet gibi alanlar her kullanımdan sonra dezenfekte ediliyor. Geçen yıllarda olduğu gibi bu sezon da Fener Plajımız sadece kadınlara hizmet verecek" diye konuştu.

Tesislere maskesiz kimsenin girmesine izin verilmeyeceğini dile getiren Genel Müdür Fatih Karaçor, her gelenin ateşinin ölçüleceğini söyledi. Diğer plajların da temizlik çalışmalarının sürdüğü, kısa sürede hizmete açılacağını ifade edildi.

DENİZ VE HAVUZ'A GİRMEK KORONA SÜRECİNDE GÜVENLİ Mİ
Öte yandan yaz sezonunda deniz ve havuzlarda Korona Virüs bulaşır mı sorusu da merak ediliyor. Deniz ve havuza girmek Korona Virüs'e sebep olur mu? İşte o sorunun cevabı ile ilgili farklı bilgiler..

AÜ Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, bu konuya açıklık getirdi. Corona virüsün denizden bulaşmadığını açıklayan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, özellikle durgun suların risk taşıdığını anlattı.

Prof. Dr. Yalçın, "Hastalıklı ya da taşıyıcı bir kişi eş zamanlı olarak havuza girmişse, onun salgılarının bulaşmasından dolayı havuz suyunu yutarsak orada bir risk oluşuyor. Dolayısıyla deniz suyu oldukça güvenli fakat havuz suyu için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Dere, nehir gibi akan sularda çok fazla risk olacağını düşünmüyorum. Özellikle durgun sular risk taşıyabilir. Çünkü eş zamanlı olarak hastalıklı bireylerin bulunabileceğini söyleyebiliriz. Hastaların büyük bölümü belirti vermeden hastalığı geçiriyor. O nedenle bu kişilerin hastalığı yayma olasılığı oldukça yüksek" diye konuştu.

KLORLAMA DÜZENLİ OLURSA RİSK DÜŞEBİLİR
Havuzların temizliği ve klor ölçülerinin düzenli takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yalçın, şunları söyledi:

"Havuz suyunda risk var. Havuzdaki klor düzeyinin düzenli olarak belli bir miktarda tutulabilmesi bu riski azaltır ama örneğin sitelerin havuzlarında her gün ölçüm yapılması zor olabilir. Oteller günlük klorlama işlemlerini düzenli sağlayabilirse havuzdaki bulaşma riski düşebilir. Ama yine insanların en az birkaç metre uzaklıkta durması ve havuzdan sonra maske kullanması şartıyla."

YURT DIŞI KAYNAKLAR NE DİYOR
Geçmişte yapılan araştırmalar, koronavirüs ailesine bağlı virüslerin oda sıcaklığındaki bir suyun içinde 12 saate kadar yaşadığını ortaya koyuyor. Ayrıca, bilim insanları, koronavirüsün kanalizasyonla deniz, nehir ve göllere taşınabileceği uyarısı yapıyor.

Bununla birlikte, virüsün sudan bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğu belirtiliyor. Arizona Üniversitesi Su ve Enerji Sürdürülebilir Teknolojiler Merkezi'nin Direktörü Dr. Ian Papper, virüsün yüzmeyle bulaşabileceğine dair herhangi bir bulgu olmadığını söyledi.

ABC'ye konuşan Papper, "Covid-19'un su yoluyla bulaşma olasılığının çok düşük olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) de, internet sitesinde yayımladığı bilgi notunda virüsün havuz, spa, hamam gibi ortamlardan bulaştığına dair herhangi bir kanıt olmadığını belirtti.

CDC'den yapılan açıklamada, "Covid-19 hastalığının ortaya çıkmasına neden olan virüsün, havuz, sıcak jakuzi, spa veya su oyunları alanlarından insanlara bulaşabileceğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor. Uygun işletme ve klor ve bromin maddeleri kullanılarak yapılan dezenfektan gibi uygun bakımlarla, bu tesislerde suyun içindeki virüsün de etkisiz hale getirilmesi gerekiyor" denildi.

Bilim insanları, virüs parçacıklarının suyu kirletebileceğini ancak deniz, okyanus gibi geniş su alanlarında bu miktarın önemsenmeyecek kadar düşük olacağını vurguluyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Belediyesi AtaTohum Merkezini 232 çeşit tohumlu kurdu

Atakum Belediyesi AtaTohum Merkezini 232 çeşit tohumlu kurdu