24 Eylül 2021 Cuma

SAMSUN'DA FİLYASYON EKİPLERİNİ GİDİN BURADAN DİYEREK KOVALAYANLAR OLDU

Samsun'da filyasyon ekiplerini gidin buradan diyerek kovalayanlar oldu

Samsun'da Korona Virüs ile mücadele eden filyasyon ekiplerine kaba ve sert davranışlar sergilendiği en son Bafra ilçesinde 'Gidin Buradan' denilerek kovalandıkları açıklandı.

12 Kasım 2020 Perşembe 14:37 GÜNCEL

Samsun'da filyasyon ekiplerine gittikleri bazı bölgelerde sert ve kaba davranışlar sergilendiği açıklandı.


Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, filyasyon ekipleri ile ilgili yaptığı açıklamada, "Gittikleri adreslerde kabul edilmiyor, kaba ve sert tavırlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Hatta geçtiğimiz günlerde Bafra’da bir ekibimiz, biz filyasyon istemiyoruz, gidin buradan denilerek, bina sakinleri tarafından uzaklaştırıldı. Ekiplerimiz daha sonra polis ekiplerimizin desteğiyle filyasyon çalışmasını tamamladı" dedi.

Samsun'da 200 kişilik filyasyon ekibinin Korona Virüs ile mücadelede 7 gün boyunca her ay 150 bin kilometre yol yaparak virüsün yayılımını yavaşlatmaya çalıştığını belirten Sağlık İl Müdürü Oruç, yapılan çalışmalarda karşılaşılan güçlük ve zorluklarla ilgili de bilgiler verdi.

Bazı vatandaşların yapılan bu çalışmalar sırasında filyasyon ekiplerine zorluk çıkarttıklarını, yanlış adres verdiklerini kaydeden Muhammet Ali Oruç, şunları dile getirdi.
"Koronavirüsün izini bir dedektif gibi süren ekiplerimizin en önemli ihtiyacı halkımızın bu çalışmada kendilerine adres ve kişilere ulaşmada yardımcı olmaları. Maalesef ekiplerimiz kişilerin eksik bilgi vermesi, adreslerini ve telefon numaralarını doğru aktarmaması nedeniyle sorunlar yaşıyor gittikleri adreslerde kabul edilmiyor, kaba ve sert tavırlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Hatta geçtiğimiz günlerde Bafra’da bir ekibimiz, biz filyasyon istemiyoruz, gidin buradan denilerek, bina sakinleri tarafından uzaklaştırıldı. Ekiplerimiz daha sonra polis ekiplerimizin desteğiyle filyasyon çalışmasını tamamladı. Ekiplerimizin yaşadığı bir diğer sorun ise bazı temaslı kişilerin ısrarla Covid 19 testi yaptırmak istemesi ve ekiplerimizle tartışma içine girmeleri. Daha önce de bilgi verdiğimiz gibi ilimizde 11 ayrı merkezde günlük 5 bin test yapabilir durumdayız, yani test anlamında bir sıkıntımız yok. Zaten klinik belirti gösteren tüm temaslı kişilere hemen; 60 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı olan kişilere ise temasın 7. gününden itibaren ekiplerimiz tarafından test yapılıyor. Her temaslıya test yapılmamasının nedeni, elde test olmaması ya da yapılmak istenmemesi değil, temaslı hastaların pozitif olma süresinin virüsün etkinliğine göre 2. günden 14. güne kadar değişebilmesi" 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Covid-19 olan hastalarla temas etmiş 2 bin kişi tespit edildi

Samsun'da Covid-19 olan hastalarla temas etmiş 2 bin kişi tespit edildi