06 Temmuz 2020 Pazartesi

SAMSUN'DA GAZETECİLER PİRİ REİS MESLEKİ VE TEKNİK LİSESİNDE GAZETECİLİK MESLEĞİNİ ANLATTI

Samsun'da gazeteciler Piri Reis Mesleki ve Teknik Lisesinde gazetecilik mesleğini anlattı

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyetinin yönetim kurulu üyeleri, tecrübeli gazeteciler Gülsüm Atik ve Muammer Dilber, Piri Reis Mesleki ve Teknik Lisesinde 'geleceğin gazetecileri' ile buluştu.

11 Ocak 2019 Cuma 13:19 GÜNCEL

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri Gülsüm Atik ile Muammer Dilber, İlkadım İlçesi'ndeki Piri Reis Mesleki ve Teknik Lisesi'nde Radyo TV ve Gazetecilik Bölümü öğrencileriyle 'Söyleşi' etkinliğinde buluştu.


Samsun Piri Reis Mesleki ve Teknik Lisesi, Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında tecrübeli gazeteciler Gülsüm Atik ile Muammer Dilber'in katıldığı 'Söyleşi' toplantısına ev sahipliği yaptı. Radyo TV ve Gazetecilik Bölümü tarafından okulun konferans salonunda düzenlenen söyleşi, Radyo TV Öğretmeni Handan Çelik'in açılış konuşmasıyla başladı. 

GÜLSÜM ATİK: GAZETECİ CESUR OLMALIDIR
Karşılıklı sohbet ve soru cevap şeklinde geçen etkinlikte Gülsüm Atik ve Muammer Dilber, meslek tecrübelerini öğrencilerle paylaşırken ilginç anılarını da aktardılar. 'Basın özgürlüğü' ile ilgili bir soruya yanıt veren Gülsüm Atik, gazetecilerin halkın sesi, soluğu olduğunu hatırlattı ve şunları söyledi:

"Gazetecilik, cesaret isteyen bir meslektir. Gazeteci, cesur olmak zorundadır. Gazeteci aynı zamanda ilkeli ve tamamen gerçeklerden yana olmalıdır. Bugün Türkiye'nin içerisinde bulunduğu siyasi konum da göz önüne alındığında gazetecilerin, medyanın yeterince özgür ve bağımsız olamadıklarını maalesef görüyoruz. Bu durum, siz geleceğin gazetecileri için karamsarlık yaratmamalıdır. Gazetecilik, gelecekte de toplumun sesi olmayı sürdürecek bir meslektir."

MUAMMER DİLBER: TEKNOLOJİ HIZ KESMİYOR
'Dijital teknoloji'nin tüm dünyayı saran bir kavram olduğuna dikkati çeken Muammer Dilber ise, "Dünyada dijital teknoloji, gelişimini, evrimini hız kesmeden sürdürüyor. Bu durum mesleğimizi de çoktan etkisi altına aldı. Yazılı medya yavaş yavaş tarih olurken gazetecilik mesleği de bu hızlı dönüşüme ayak uydurmak zorunda. Siz geleceğin gazetecileri, medya çalışanları olarak da teknolojiye ayak uydurmalı, bu alandaki gelişmeleri çok yakından takip etmek zorundasınız" diye konuştu.

Radyo TV Gazetecilik Bölümü öğrencilerinin ve öğretmenlerinin büyük ilgi gösterdiği söyleşi sonrasında Gülsüm Atik ve Muammer Dilber'e günün anısına plaket verildi. Okulun Müdür Yardımcısı Kemal Yüce, okulda uzun yıllar öğretmenlik yapan 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Hilal Gamze Çakır, öğrenciler, öğretmenlerin, söyleşiye katılan konuk gazeteciler Gülsüm Atik ile Muammer Dilber'le toplu fotoğraf çekimi sonrası söyleşi son buldu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı: Karadeniz'in en gelişmiş ilçesiyiz

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı: Karadeniz'in en gelişmiş ilçesiyiz