20 Mayıs 2019 Pazartesi

SAMSUN'DA GÜL SERASI KURAN HANİFE AYDIN, KENYA'DAN DÜNYAYA SATILAN GÜLLERİ YETİŞTİRİYOR

Samsun'da gül serası kuran Hanife Aydın, Kenya'dan dünyaya satılan gülleri yetiştiriyor

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde baba mirası daireyi satarak gül serası kuran Hanife Aydın, Kenya'dan dünyaya satılan gülleri İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Adana, Konya ve Mersin'e satıyor.

17 Ocak 2018 Çarşamba 14:52 GÜNCEL
Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde yaşayan Hanife Aydın, 20 yıl önce babasından miras kalan daireyi satarak elde ettiği sermayeyle kurduğu gül serasını büyüterek Karadeniz Bölgesi'nin en büyük gül üreticilerinden biri olmayı başardı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın da geçtiğimiz günlerde Samsun ziyareti kapsamında serasını gezdiği ve takdir ettiği 43 yaşındaki Hanife Aydın'ın 12 dönümlük serada yetiştirdiği gülleri Türkiye'nin her yanından talep görüyor.

Gül serasının sahibi Hanife Aydın, yaptığı açıklamada, 25 yıl önce evlenince eşinin işi olan kesme çiçek yetiştiriciliğine başladığını söyledi.

O dönem kazandıkları parayla sadece kesme çiçek tohumu alabildiklerini, arazilerin kirasını ödeyebildiklerini anlatan Hanife Aydın, babasından miras kalan daireyi satarak sermaye yaptığını ve ilk iş olarak arazi alarak burada çiçek yetiştirmeye başladıklarını aktardı. Eşiyle el ele vererek bugünlere geldiklerini belirten Hanife Aydın, "Çok zor zamanlarımız oldu ancak yılmadık, azmimizi yitirmedik. Çiçekçilik sektöründe neye talep oluyorsa onu yetiştirdik. Daha sonra sera kurmaya ve burada gül yetiştirmeye karar verdik. 240 metrekare üzerine kurduğumuz sera ile işe başladık çünkü sevgiyi ifade etmenin en güzel yolu bir dal gül, herkes gül alıyor. Bu nedenle gül üretimine ağırlık verdik." dedi. Kenya'dan dünyaya satılan gülleri yetiştiriyor

Gül yetiştiriciliği ile ilgili pek çok araştırma yaparak bilgi sahibi olduğunu, her gül hasadından sonra daha profesyonelleştiğini ifade eden Aydın, ürettikleri güllerin kalitesini de artırdıklarını vurguladı.

En güzel güllerin Kenya'dan dünya pazarına sunulması üzerine "Biz de yapabiliriz" diyerek harekete geçtiklerini söyleyen Aydın, şunları dile getirdi:

"Kaliteli güller Türkiye'ye Hollanda ve Kenya'dan geliyor. Kenya'da yetişiyorsa biz de yetiştirebiliriz diye düşündük. Kenya'dan getirilen güllerden alarak bizdeki güllere aşıladık. Bin 500 aşı yaparak bu gülleri seramızda yetiştirdik. Hatta ülkemizdeki birçok gül serasına fide temini konusunda yardımcı olduk. Seramızda her hafta gül kesimi yapıyoruz. Samsun ve Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Adana, Konya ve Mersin'e gül gönderiyoruz. Bugün 18 dönümlük alan üzerine kurulu 12 dönümü kapalı sera alanına sahibiz. Burada 5 farklı renkte üretim yapıyoruz. Beyaz, sarı, kırmızı ve pembe renklerin yanında iki rengi bir arada barındıran sarı-kırmızı ile kırmızı-beyaz güller üretiyoruz."2 milyon dalın üzerinde gül yetiştirip ihraç etmek istiyorum"

Her yıl yaklaşık 1,5 milyon kesme gülü iç pazara sunduklarına işaret eden Aydın, şunları kaydetti:

"Samsun Büyükşehir Belediyesi destekleme hibe programları sayesinde kesme çiçekçilik paketleme ve soğuk hava deposu için destek aldık. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Genç Çiftçi projesince de desteklendik. 240 metrekarelik sera ile başladığımız üretimimizde bugünlere geldik. Karadeniz Bölgesi'nin en büyük gül serasına sahibiz. Seralarımızda 15 kişi çalışıyor. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın seralarımızı ziyaret etmesi bizi çok mutlu etti. Umutlandırdı. Biz sadece iç talebe ürün yetiştirebiliyoruz. İşlerimizi geliştirerek yılda 2 milyon dalın üzerinde gül yetiştirip yurt dışına ihraç etmek istiyorum." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'a gelen Ömer Döngeloğlu, İFAM kurucusu İhsan Şenocak'ı ziyaret etti

Samsun'a gelen Ömer Döngeloğlu, İFAM kurucusu İhsan Şenocak'ı ziyaret etti