23 Ocak 2021 Cumartesi

SAMSUN'DA HABER MEDYA GRUBUNA BAĞLI YAYIN ORGANLARI NEDEN VE NİÇİN KAPATILDI-ANALİZ

Samsun'da Haber Medya Grubuna bağlı yayın organları neden ve niçin kapatıldı-Analiz

Samsun'da 14 yıldır yayın yapan Haber Medya Grubu 31 Mart seçimlerinin ardından neden kapandı. Samsun Haber Gazetesi neden kapandı. Haber Medya Grubuna bağlı Haber Gazetesi, AKS TV, Haber Radyo'nun kapatılması ile ilgili bir analiz yazısı..

08 Ekim 2019 Salı 21:38 GÜNCEL

Samsun'da kapanan Haber Medya Grubu için 2 milyon TL satış bedeli istendiği ancak bu fiyat üzerinden alıcı bulunamaması üzerine yayın organının faaliyetlerine son verildiği gündeme geldi.


Samsun'da kapanan Haber Medya Grubuna bağlı yayın organlarının satışı için 2 milyon lira fiyat konulduğu ancak bu fiyat üzerinden alıcı bulunamaması üzerine Haber Gazetesi, AKS TV ve Haber Radyo'nun yayınlarına son verildiği iddia edildi.

Haber Medya Grubunun kapanması ile ilgili açıklama yapan grubun sahibi Adnan Ölmez, kapanma kararını 4 ay önce aldıklarını söylemişti. 4 ay önce kapanması yönünde karar alınan Haber Medya Grubuna bağlı yayın kollarının bir yandan da satışı için girişimlerde bulunulduğu ortaya çıktı. Yayın grubunda çalışan personellerin ise 4 aydır süren bu durumdan haberdar olmaması ve geçtiğimiz Cumartesi günü kapanma kararını öğrenmeleri şaşkınlık yarattı.

MARKA DEĞERİ YÜKSEK AMA BEDAVAYA VERİLMEK İSTENDİ
Haber Medya Grubunda çalışan personellere aylar öncesinden formalite ve eksik evrak gerekçesi ile izin haklarını kullandıklarına dair evraklara imzalar attırıldığı, kan tahlili ve benzeri sağlık taramalarının yaptırıldığı ancak çalışanlara yayın grubunun kapanacağına dair bir bilgi verilmediği de ayrıca gündeme geldi. Adnan Ölmez'in açıklamalarına göre, 4 ay önce yayın grubunun kapatılması ile ilgili karar alındı. Ancak bu durum personellere yansıtılmadı. Geçen bu süre zarfında ise şirket sahipleri, Haber Medya Grubunu satmak için müşteri aradı. Çeşitli isimlere teklif götürülürken, yayın grubu için 2 milyon TL para istendi. Adnan Ölmez ise bugün yaptığı açıklamada, marka değerinin yüksek olduğunu söylediği Haber Medya Grubu için "Bedava ve sembolik bir ücret karşılığı vermek istedik kimse almadı" dedi.

Marka değeri yüksek bir yayın grubunun bedavaya verilmek istenmesi de şaşkınlık yaratırken, Haber Gazetesi, Haber Radyo ve AKS Tv'nin kapanması ile 60'ın üzerinde çalışan bir anda işsiz kaldı.

SEÇİM SONRASI ANLAŞMALAR YAPILAMADI
31 Mart seçimleri sonrası yayın grubunun özellikle belediyelerle ticari anlaşmalarını yapamadığı ve bu nedenle mali sorunlarla karşı karşıya kaldığı gündeme gelirken, seçim sonrası piyasalarda yaşanan durgunluk, maliyetlerin yükselmesi ve basın sektörünün içine düştüğü dar boğazdan Haber Medya Grubu da olumsuz etkilendi. 

BASIN GÜCÜYLE ATILIMLAR YAPILDI
2005 yılında Haber Gazetesi adıyla yayın hayatına başlayan yayın grubu 14 yılda bünyesine AKS TV, Haber Radyo ve Haber Hayat Dergisini de katarken, yayın grubunun sahibi şirkette, elinde bulunan medya gücü ile çeşitli inşaat başta olmak üzere çeşitli ticari alanlarda da atılımlar yaptı. Medya ayağı ve diğer iş kollarında istihdam alanı yaratan şirket, 14 yılda özellikle basın organının nimetlerinden de faydalandı.

31 Mart seçimlerinden önce yayın grubunun özellikle belediyelerle olan ticari anlaşmaları, seçim sonrası bıçak gibi kesilirken, bu konuda kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Samsun Büyükşehir Belediyesi ile de anlaşmanın yapılamaması nedeni ile ters düşüldü. Kapanacağına ihtimal verilmeyen Haber Medya Grubu, geçtiğimiz Cumartesi günü Adnan Ölmez'e göre sürpriz olmayan bir karar ile yayın hayatını sonlandırdı. Bu karar sonrası yayın grubunda çalışan 60'ın üzerinde çalışan biran da işsiz kalırken, Haber Gazetesi, AKS TV, Haber Radyo'nun kapanması şehirde şok etkisi yarattı.

YURT DIŞI İŞLERİ DAHA KARLI
14 yıldır yayın hayatını sürdüren Haber Medya Grubu, bu 14 yıl içerisinde medya gücünü iyi kullanarak, belediyeler ve özel sektörden reklam ve benzeri ticari anlaşmalara imza attı. Gelinen süreçte 31 Mart seçimleri sonrası piyasalarda yaşanan ekonomik durgunluk, belediyelerin para krizi nedeniyle ticari anlaşmalara yanaşmaması artık bu işin sürdürülebilirliğinin kalmadığını, bu işte artık bir karın olmadığını göstermiş olacak ki, şirket yetkilileri yurt dışı işlerini gerekçe göstererek kapanış verdi. 

SAMSUN'DA MEDYA AYAĞI İLE ARTIK KAZANABİLECEK BİR ŞEY KALMADI
Yine Adnan Ölmez'in açıklamalarına göre bu karar sürpriz değil, 4 ay öncesinden alınan bir karardı. Ancak bu karar ilginçtir ki, geçtiğimiz Cumartesi günü 'Yurt dışı işlerimizden dolayı medyaya ayıracak zamanımız yok' açıklaması ile hem kamuoyuna hem de personele deklere edildi. Bir anlamda şirket sahipleri, bu açıklamaları ile "Bizim Samsun'da artık bu işten kazanabileceğimiz bir şey kalmadı. 14 yılda kazanacağımızı kazandık. Yurt dışı işlerimiz daha karlı" mesajı verdi.

HABER MEDYA GRUBU EKONOMİK ÖMRÜNÜ TAMAMLADI
14 yıldır medyaya yurt dışı işlerine rağmen zaman ayıran şirket yetkilileri, 31 Mart seçimleri sonrası basın gücünün artık karlı bir iş olmadığına karar vererek, Haber Medya Grubunun fişini çekti. Evet sermaye sahipleri karlı olmayan bir işi sürdürmezler. Olaya ticari olarak bakacak olursak, alınan kararda Haber Medya Grubu sermaye sahiplerine göre ekonomik ömrünü tamamladı. Yani artık zarardan başka bir getirisi yok.. Karlı olmayan bir işte de sermaye sahipleri durmaz. 14 yılda nimetlerinden yararlanılan, basın gücü artık ekonomik işlevi sonlandığı için, sermaye sahipleri tarafından devre dışı bırakıldı.

4 AY ÖNCE SÖYLENSEYDİ ÇALIŞANLAR KENDİLERİNE İŞ BAKARDI
Bu süreçte ise olan ne yazık ki, Haber Medya Grubunda çalışan personellere oldu. Zira piyasaların içinde bulunduğu durum da göz önüne alındığında, işsiz kalan meslektaşlarımızın kolay kolay yeni bir iş bulmaları güç olacak. İşsiz kalan arkadaşlarımız işsizlik maaşı ve şirket tarafından kendilerine verilen kıdem tazminatı ücretleri ile bu süreci atlatmaya çalışacaklar. Haber Medya Grubunun 4 ay önce kapatılması ile ilgili alınan karar bu arkadaşlara o tarihlerde deklere edilmiş olsaydı, en azından geride kalan bu 4 ay içinde, kendilerine bir iş bulma arayışına girer belki de bu şekilde mağdur olmazlardı.

KEYFİ SEFA GÖRÜNTÜLERİ VE OBJEKTİFLERE GÜLEREK POZ VERME OLAYI
Yine bu süreçte, iş verenlerin yayın organının kapatıldığı günün ertesi sosyal medya sayfalarından denizde keyfi sefa sürerken çekilmiş görüntülerini yayınlaması, bugün kapanma kararı ile ilgili yapılan açıklamada şirket sahiplerinin hiç bir şey olmamış gibi gülerek ve rahat tavırlarla basın mensuplarına pozlar vermesi de yadırganan bir durum oldu. Cenaze evinde düğün olmaz! Onlarca insanın işsiz kaldığı bir ortamda işverenlerin zevki sefa görüntülerini yayınlaması, gayet rahat ve gülerek objektiflere poz vermesi, 14 yıldır o yayın grubunun kahrını çeken, gecesini gündüzünü alacağı asgari ücret için oraya veren, insan üstü fedakarlıklar veren, 15 Temmuz'da canhıraş bir şekilde çalışarak gece yarılarına kadar mesai yaparak yayın grubunun şerefini, onurunu kurtaran, haber peşinde koşarken akıttığı alnının terini dahi silmeye fırsat bulamayan kardeşlerimizde derin iz bırakmış ve üzüntüye neden olmuştur. O arkadaşların hepsine bu emekleri karşılığında bir teşekkür az ve hafif kalır. Helallik almak kırılan gönülleri onararak yolları ayırmak daha makbuldür. Vedalaşırken göz yaşlarını içine atan yada dayanamayarak ağlayanlar da olabilir. Siz bu insanların karşısına gülerek ve rahat tavırlarla çıkıyorsanız, eksiklik sizdedir. Mali olarak o yayın grubunun sahibi görünebilirsiniz ancak bize göre o yayın grubunun gerçek sahipleri işte o gözyaşlarını akıtan ve bugün işsiz kalan insanlardır.

HER ŞEYE RAĞMEN TEŞEKKÜRLER
Biz yine de Haber Medya Grubunun sahiplerine, 2005 yılından itibaren bu sektörde istihdam alanı oluşturdukları ve bu 14 yılda çok sayıda insana iş kapısı olanağı sağladıkları için teşekkür edelim. 2005'de her şey güzel başladı ama kötü bitti.. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Belediye Başkanı Başkanı Cemil Deveci: Taşın altına hep birlikte elimizi koyacağız

Atakum Belediye Başkanı Başkanı Cemil Deveci: Taşın altına hep birlikte elimizi koyacağız