25 Eylül 2021 Cumartesi

SAMSUN'DA HANGİ ODA BAŞKANI BİYOKÜTLE SANTRALİ FİRMASININ HAZIRLADIĞI AÇIKLAMAYI OKUDU

Samsun'da hangi oda başkanı Biyokütle Santrali firmasının hazırladığı açıklamayı okudu

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Santrali için kendisine yazılı açıklamayı okuması halinde 50 bin lira rüşvet teklif edildiğini gündeme getiren Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, söz konusu açıklamanın bir oda başkanına okutulduğunu açıkladı.

29 Ekim 2019 Salı 23:15 GÜNCEL

Samsun'un Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Biyokütle Santrali ile ilgili firmanın hazırladığı açıklamayı okuması karşılığında kendisine teklif edildiğini söylediği 50 bin lira rüşveti kabul etmediğini, ancak bu açıklamanın bir oda başkanına firma tarafından okutturulduğunu söyledi.


Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı gündeme getirdiği rüşvet iddiası sonrası firmanın açıklama yaparak gündeme getirdiği iddiaları yalan olarak nitelemesi sonrası yaptığı açıklamada “Siz değil misiniz Çarşamba’yı biz hallettik yeter ki sen Ayvacık ve Terme Ziraat Odası Başkanlarını sustur diyen. Bunu yaptır 250 bin lira para verelim. Ben yine diyorum ki; madem yaptığınız işe bu kadar çok güveniyorsun neden bize aracı gönderip, rüşvet teklif ettiniz? Yine iddia ediyorum, bir oda başkanına basın açıklamasını yazıp eline verdiniz, okuttunuz. Metinden o kadar habersizdi ki; okumamış, ezberine almamış, kağıttan bile zor okudu. Haydi buna da yalan deyin. Bizi satın alamadınız, alamayacaksınız. Biz yine mertçe meydanlarda olacağız, yine karşı çıkacağız." dedi.

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde Oltan Köleoğlu Enerji Şirketi tarafından yapımına başlanan Biyokütle Enerji Santali’ne karşı çıkmak için milletvekilleri, çevreci örgütler, STK’lar ve binlerce santral karşıtı vatandaş, SAMKON’un önderliğinde geçtiğimiz hafta Çarşamba’da büyük eylem yapmıştı.

Eylemde konuşan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı’nın ‘rüşvet’ iddiaları damga vurmuştu. Avcı, “Madem yaptığınız işten eminsiniz neden insanlara rüşvet teklif ediyorsunuz! Bana da, Ferda başkanıma da ettiler. Buradan Cumhuriyet savcılarımıza sesleniyorum; çağırın bizi sizlere isimleri tek tek söyleyelim, biz hazırız” demişti. Bu iddialarının ardından Oltan Köleoğlu Enerji Şirketi de açıklama yaparak, ‘rüşvet teklif edildi’ iddialarını ortaya atanları ispatlamaya davet etmişti.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, bu defa iddialarını bir adım daha ileriye götürdü ve Hedef Halk Gazetesinden Alper Cabbar'a yaptığı açıklamada “Biz elimize birileri tarafından tutuşturulan açıklamayı okuyan başkanlar gibi değil, meydanlarda sesini mertçe yükselten başkanlarız. Ben Çarşamba’da Cumhuriyet savcılarını göreve çağırdım. Hani neredeler? Haydi hodri meydan” dedi.

Başkan Avcı, Hedef Halk Gazetesine yaptığı konuyla ilgili açıklamasında “Biz açıklamamızı ‘körler sağırlar birbirlerini ağırlar’ misali yapmadık. Tüm engellemelere rağmen adam gibi binlerce santral karşıtı hemşehrilerimizle birlikte Çarşamba Meydanı’nda yaptık. Anlaştığınız bazı başkanlar, siyasiler ‘santral savunucusu’ oldu. Çevreci örgütleri, sizden olmayan bizim gibi mert başkanları neden susturamadınız? Çünkü biz sizin vaadlerinize, rüşvet tekliflerinizi elimizin tersiyle ittik, yine olsa yine geri çeviririm” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Biyokütle firmasının açıklamasını okuduğu iddia edilen oda başkanı Hasan Tütüncü mü?

Biyokütle firmasının açıklamasını okuduğu iddia edilen oda başkanı Hasan Tütüncü mü?