23 Nisan 2019 Salı

SAMSUN'DA HAVZA BELEDİYESİ BAŞKANI MURAT İKİZ, TİRİT SEZONUNU AÇTI

Samsun'da Havza Belediyesi Başkanı Murat İkiz, tirit sezonunu açtı

Samsun'un Havza İlçe Belediyesi Başkanı Murat ikiz, tirit sezonunu açtıklarını açıkladı.Belediye Başkanı Murat İkiz, kaz tiridi yemeğinin kış aylarının vazgeçilmezi olduğunu söyledi.

04 Ekim 2018 Perşembe 13:30 GÜNCEL

Samsun'un Havza ilçe Belediyesi Başkanı Murat İkiz, tirit sezonunu Dereköy Mahallesi Muhtarlığı tarafından düzenlenen etkinlikle bir tirit evinde açtı.


Samsun'un Havza ilçesinde bir tirit evinde düzenlenen etkinlikte Havza Belediyesi Başkanı Murat İkiz, yapılan kış aylarının vazgeçilmezi olan geleneksel lezzeti tirit yemeğini katılımcılara ikram etti.

Programda bir konuşma yapan Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, düzenlenen program ile tirit sezonunun açıldığını belirterek; “ Tirit denince Samsun’da Havza, Havza’da ise Dereköy akla gelir. Düzenlemiş oldukları tirit gecesi için kendilerine teşekkür ediyorum. Dereköy’de tirit geleneksel yöntemler ile hazırlanmakta ve gelen misafirler tiridin hazırlık aşamalarını görmekte.  Tirit sezonumuz esnafımıza ve bölgemize hayırlı olsun. Tüm halkımızı Havza’ya bu lezzetti tatmaya davet ediyorum. Havza’ya gelsinler tiritlerini yesinler, Havza kaplıcalarında şifa bulsunlar.” Dedi.

Havza ilçesi Dereköy Mahalle Muhtarı Hazım Cendek ise  kaz tiridinin bölgesel bir yemek olduğunu belirtti. “Kış aylarının vazgeçilmezi tiridin asıl özelliği dostluktur, sohbettir. Tiritteki asıl amaç yemek değil. Uzun kış gecelerinde sıcak dost ortamları kurmaktır.”dedi.

İşletme sahibi Mustafa Cendek ise birçok yerde tirit yapıldığını belirterek; “Havza'da tirit kazların asılması ile yapılır ve yaklaşık 3-4 saat sürer. Şimdiden tiride yoğun talep var.” dedi.

Konuşmaların ardından işletme sahipleri Mustafa Cendek ve Ali Uysal tarafından geleneksel yöntemler ile hazırlanan tirit davetlilere ikram edildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Batman'dan Samsun'a şehit haberi! Uzman çavuş Uğur Göksu şehit oldu

Batman'dan Samsun'a şehit haberi! Uzman çavuş Uğur Göksu şehit oldu