04 Ağustos 2021 Çarşamba

SAMSUN'DA HER GÜN SAHİL VE KUMSALA ATILAN 200 KİLO ÇEKİRDEK KABUĞU TEMİZLENİYOR

Samsun'da her gün sahil ve kumsala atılan 200 kilo çekirdek kabuğu temizleniyor

Samsun'da duyarsız vatandaşların sahil ve kumsallara attıkları çekirdek kabukları tepki çekerken, Samsun Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada her gün temizlik işçilerinin şehirde 200 kilo çekirdek kabuğu temizlediği bildirildi.

05 Ağustos 2020 Çarşamba 13:10 GÜNCEL

Samsun'da her gün sahil ve kumsala atılan 200 kilo çekirdek kabuğu temizleniyor. Samsun'da yerlere atılan çekirdek kabukları ile ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi, sahil ve kumsaldan 200 kilo çekirdek kabuğu temizlendiğine dikkati çekti.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, sahilden ve kumsaldan her gün yaklaşık 200 kiloya yakın çekirdek kabuğu temizlediklerini söyledi.

Karadeniz’in en güzel sahiline ve yürüyüş yoluna sahip Samsun’da bazı vatandaşlar tarafından  yere atılan çekirdek kabukları, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından her gün temizleniyor. Yaptıkları uyarılara rağmen bu tür davranışların önüne geçemediklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, çevre temizliğine herkesin uyması gerektiğini belirterek, “Çevre kirliliği oluşturan her türlü unsura Kabahatler Kanunu'na göre kolluk kuvvetlerince işlem yapılıyor. Ancak yapılan onca denetime, uyarıya ve kesilen cezalara rağmen çekirdek kabuklarını yere atanların önüne geçemiyoruz. Sahilden ve kumsaldan her gün 200 kiloya yakın çekirdek kabuğu temizliyoruz. Vatandaşlarımızdan da çevre konusunda hassasiyet bekliyoruz" dedi.

ÇEKİRDEK KABUĞU DOĞAYLA BÜTÜNLEŞMİYOR
Çekirdeğin doğayla bütünleşmediğini belirten Güler, "Kumsala atılan çekirdek kabuğunu makine ile temizleyemiyoruz. Elle küçük elekler aracılığı ile temizleme yapabiliyoruz. Bu da oldukça zaman alıyor. Yeşil alanlara atılan çekirdek kabuklarını temizlemek ise oldukça güç. Çekirdeğin içeriğindeki tuz çimlere de zarar veriyor" diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Samsunlu

07 Ağustos 2020 Cuma 11:24

Cekirdek sesi herher cenelerinde motor var gibi citliyorlar , etraf pimpis.nereye otursak citirti sesi sinir bozucu sekilde.sahile gittiniz madem oturun sakince dinlenin sohbet edin cayinizi yudumlayin.papagan gibi bakisip çitlaşmanin nasil bir anlami olabilir.su sigara icenleri nasil biraraya topluyorlarsa cekirdekcileri de oyle yapsalar 200 kg cekirdek kabugu ne demek yazik ya onlari temizleyenlerde insan ayip

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir hedeflediği 1100 kilometre yolun 555 kilometresini tamamladı

Samsun Büyükşehir hedeflediği 1100 kilometre yolun 555 kilometresini tamamladı