24 Eylül 2021 Cuma

SAMSUN'DA HES KODU OLMADAN BANKALARA, KAMU KURUMLARINA, PTT'YE GİRİŞ YASAKLANDI

Samsun'da HES kodu olmadan bankalara, kamu kurumlarına, PTT'ye giriş yasaklandı

Samsun'da 7 Eylül 2020 Pazartesi gününden itibaren kamu kurumlarına, bankalara, PTT, kargo ve noterlere HES kodu olmadan giriş yapılamayacak.Samsun'da HES kodu olmadan bankalara, kamu kurumlarına, PTT'ye giriş yasaklandı

06 Eylül 2020 Pazar 18:02 GÜNCEL

Samsun'da 7 Eylül Pazartesi gününden itibaren HES kodu olmayan hiç kimse kamu kurumlarına, bankalara, PTT'ye, noter ve kargo merkezlerine alınmayacak.


Samsun Valiliği yaptığı açıklamada İl Pandemi Kurulu kararı kapsamında, kamu kurumlarına, bankalara, PTT'lere, kargo ve noterlere HES kodu ile giriş zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

Samsun'da son dönemde Korona Virüs vakalarında artış yaşanması üzerine İl Pandemi Kurulu radikal bir karar alarak, vatandaşlara HES kodu uygulaması getirdi. Samsun ve ilçelerde için alınan karar ile ilgili  Samsun Valiliğinden yapılan açıklamada kamuoyuna şu bilgiler verildi.

"Samsun  ve ilçelerimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlar ayrıca banka, PTT, kargo, noter vb vatandaşların toplu olarak bulunma riski taşıyan işletmelerde personel HES kodu sorgulaması yapılarak işyerine alınmasına, İlimiz ve ilçelerimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlar, ayrıca banka, PTT, kargo, noter vb vatandaşların toplu olarak bulunma riski taşıyan işletmelerde hizmet almaya gelen vatandaşların da HES kodu sorgulaması yapılarak işyerine alınmasına, yapılan HES kodu sorgulaması sırasında COVID-19 pozitif, COVID-19 pozitif hastanın temaslısı ve izolasyonda olması gerekirken izolasyonda olmayan kişilerle ilgili 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulunulmasına ve söz konusu kişilerin beyan adresine yönlendirilmelerinin sağlanmasına, Tüm kamu kurum ve kuruluşlar ayrıca banka, PTT, kargo, noter vb. vatandaşların toplu olarak bulunma riski taşıyan işletmelerde çalışan personel ve hizmet verilen vatandaşlara yönelik HES kodu sorgulamasıyla işyerine giriş uygulamasının 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlamasına, Alınan kararlara uymayan vatandaşlarla, bu kararın uygulanmasında ihmali görülen birim sorumluları hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HES Kodu Nasıl Alınır?
1- "Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden, "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir. "HES Kodu Oluştur" butonuna tıklanır. ...
2- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. ...
Örnek; HES 12345678901 1234 17. ...
3- e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun İcra Dairesi Başmüdüründen personele Korona Virüs tepkisi

Samsun İcra Dairesi Başmüdüründen personele Korona Virüs tepkisi