19 Ağustos 2019 Pazartesi

SAMSUN'DA İLKADIM BELEDİYESİ ATIK PİL VE YAĞLAR İÇİN AYPİKUT'U HİZMETE SOKTU

Samsun'da İlkadım Belediyesi atık pil ve yağlar için AYPİKUT'u hizmete soktu

Samsun'da İlkadım İlçe Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık projesi kapsamında atık pil ve yağların toplanabilmesi için Bitkisel Atık Yağ ve Atık Pil Kutusu'nu(AYPİKUT) hizmete soktu.

20 Eylül 2018 Perşembe 19:12 GÜNCEL

Samsun'un İlkadım İlçe Belediyesi tarafından, Türkiye’de ilk kez halkın hizmetine sunulan Bitkisel Atık Yağ ve Atık Pil Kutusu  (AYPİKUT)’un açılış töreni gerçekleştirildi.


Samsun'un İlkadım ilçesi Uğur Mumcu Parkı’nda vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen Bitkisel Atık Yağ ve Atık Pil Kutusu'nu(AYPİKUT) açılış töreni büyük ilgi gördü. 

Açılış merasimine AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman, Çorum Ortaköy Belediye Başkanı Taner İspir, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Hakan Ay, Çevre ve Şehircilik Samsun İl Müdür Vekili Sedat Kurnaz, İlkadım İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Samsun İli Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, İlkadım Muhtarlar Dernek Başkanı Murat Şahin, İlkadım Belediyesi Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Geri dönüşüme büyük katkı sağlayacak ve bilinç uyandıracak proje için açılış merasiminde minik öğrencilerde yerini aldı.

GERİ DÖNÜŞÜME AKILCI ÇÖZÜM AYPİKUT
Programın açılış konuşmasını yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Bugün burada iki tür atığın toplanmasını sağlayan bir toplama ekipmanının açılışı yapacağız. Bu atıklar bitkisel atık yağlar ve atık pillerdir. 1 litre bitkisel atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğini, 1 pilin toprağa ve suya verdiği zararları bilmeyen yoktur. Şu anda Cumhur Başkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kıymetli eşi Emine ERDOĞAN hanımefendinin himayesinde yürütülen  SIFIR ATIK PROJESİ' nindeki bitkisel atık yağ ve atık pillerin toplaması için AYPİKUT’un kullanılabilir olduğunu düşünüyoruz. Bitkisel atık yağlar, ‘Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği’, atık piller ise ‘Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği’ ile düzenlenmiş kurallar ile yönetilmektedir. Bu yönetmelikler belediyelere bu tür atıkların toplanması için görev ve sorumluluklar yüklemektedir. İlkadım Belediyesi olarak biz 444 55 06 numaralı ALO ATIK HATTI’mız ile hemşerilerimizin taleplerini karşılamaya çalışmaktayız. Bu noktalarda kullanılacak özgün bir toplama ekipmanı tasarımına giriştik. Bu tasarım sürecinde bugün ilkini hizmete açacağımız AYPİKUT doğdu. AYPİKUT’un bir tarafı pil şeklinde diğer tarafı da yağ tenekesi şeklindedir. Bu şekilde bir tasarım ile hemşerilerimizin konuya dikkatini de çekmeyi amaçladık. Pil tarafına üzerindeki deliklerden atık piller atılabilmekte, yağ tarafına ise pedal ile açılan bir kapaktan atık yağ dökülebilmektedir. Bitkisel Atık yağını dökmek istemeyenler için önünde sepeti de bulunmaktadır. Cebindeki atık pillerini atacak yer arayan hemşerilerimiz olduğunu biliyorum Bitkisel atık yağların ev giderlerini, kanalizasyon borularını tıkadığını bildiği için  evinde bitkisel atık yağlarını biriktiren ev hanımlarının olduğunu biliyorum. İşte biz bu yeni projemiz ile bu sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. İlk aşamada 40 adet AYPİKUT ilçemizin çeşitli yerlerine monte edilecek ve kademeli olarak hizmete girecektir. Bu projede paydaşlarımız Muhtarlıklarımız, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve projenin ileri ki aşamasında ise Milli Eğitim Müdürlüğümüz olacaktır. Projenin ikinci aşamasında ise Önceki yıllarda okullarımızda yürüttüğümüz atık pil ve bitkisel atık yağ toplama kampanyalarımız okullara yerleştireceğimiz AYPİKUT’lar ile süreklilik kazanacaktır” şeklinde konuştu.AYPİKUT COŞKUYLA AÇILDI
Yoğun bir katılımın sağlandığı açılış merasiminde ilk AYPİKUT’un açılışını hep birlikte gerçekleştiren katılımcılar AYPİKUT’a ilk atık yağları döktüler. Ardından minik öğrenciler boş pilleri AYPİKUT’a atarken yeni tasarımın kullanımı hakkında İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok tarafından bilgilendirme yapıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Vatandaş

06 Kasım 2018 Salı 10:36

Medyamız da idareciler gibi, bu kutuları daha cuma günü kaldırımlarda gördüm, bugün "tuttu" diye haberini yapmış yerel medya.Heba olacak bir uygulama daha, giysi kumbarasında olduğu gibi, kedi evlerinde olduğu gibi, jetonlu bisiklette olduğu gibi, geri dönüşüm kutularında olduğu gibi, köprü altı kütüphanesinde olduğu gibi, kahvelere konulan kitaplıklarda olduğu gibi.Aklıma gelenler bunlar, lakin Allah israf edenleri ve edilenleri unutmaz...Kimbilir yine hangi yandaşı zengin ettiler.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da şehit Başsavcı Murat Uzun şehadetinin 6'ıncı yılında dualarla anıldı

Samsun'da şehit Başsavcı Murat Uzun şehadetinin 6'ıncı yılında dualarla anıldı