17 Ocak 2019 Perşembe

SAMSUN'DA İNŞAATI BİR TÜRLÜ BİTMEYEN VEZİRKÖPRÜ DEVLET HASTANESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Samsun'da inşaatı bir türlü bitmeyen Vezirköprü Devlet Hastanesi ile ilgili açıklama geldi

Sağlık Bakanlığı, Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yapımına başlanan ancak bir türlü tamamlanamayan Vezirköprü Devlet Hastanesinin inşaatı ile ilgili gündeme gelen iddialar üzerine bir açıklama yaptı.

09 Mart 2018 Cuma 19:25 GÜNCEL

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde inşaatı tamamlanamayan Vezirköprü Devlet Hastanesi ile ilgili Sağlık Bakanlığından açıklama geldi. Bakanlık, Vezirköprü Devlet Hastanesi inşaatının yüklenici firmanın iflas etmesi nedeni ile tamamlanamadığını açıkladı.


Sağlık Bakanlığı, yapımı 2014 yılından beri tamamlanamayan Vezirköprü Devlet Hastanesi inşaatının akıbeti ile ilgili açıklama yaptı. CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, bir süre önce Vezirköprü Devlet Hastanesi'nin durumu ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Sağlık Bakanlığı, yüzde 75'i biten 150 yataklı Samsun- Vezirköprü Devlet Hastanesinin inşaatının yüklenici firmanın iflası nedeniyle tamamlanamadığını, kalan bölümün yapılması için tekrar ihaleye çıkılacağını bildirdi. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Vezirköprü Devlet Hastanesi inşaatına TOKİ aracılığıyla 1 Haziran 2014'te başlanıldığı belirtildi.

YÜKLENİCİ FİRMA İFLAS ETTİ

Vezirköprü Devlet Hastanesi'nin ihale sözleşmesine göre 19 Şubat 2016'da teslim edilmesi gereken inşaatın yüzde 75'lik kısmı tamamlanmışken yüklenici firmanın iflası nedeniyle durduğu aktarılan açıklamada, bu tür durumlarla ilgili prosedürün işletilerek hukuki süreç başlatıldığı ifade edildi. Hukuki süreç sonucunda söz konusu firmanın borçları nedeniyle Vezirköprü 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 5 Eylül 2016 tarihli kararıyla 255 kalem malzemeye tedbirden el konulduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sonraki süreçte 8 Eylül 2017 tarihinde mevcut yüklenici firmanın tasfiyesi gerçekleşmiştir. İnşaatın kalan yüzde 25'lik kısmının tamamlanması için yeni ihale süreci başlatılmış olup, ihalenin nisan ayı sonunda yapılması planlanmaktadır. Vezirköprü Devlet Hastanemizin 2018 yılı sonunda bitirilmesi hedeflenmektedir."

Hastanenin 27 bin metrekare kapalı alan ve 200 yatak kapasitesi ile projelendirildiği belirtilen açıklamada, "150 yatakla hizmete girecek hastanemize ihtiyaç duyulması halinde 50 yatak ilave edilebilecektir. Modern mimari anlayışa sahip hastanemizde 7 ameliyathane, 42 poliklinik, 28 yoğun bakım ünitesi bulunacaktır. Vezirköprü Hastanemizin ihale edildiği süreçten bugüne kadar 87 hastane ve 89 birinci basamak sağlık tesisi tamamlanıp hizmete sokulmuştur." ifadesine yer verildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Şehrim 2023 projesinin mimarı Çiğdem Karaaslan'a teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Şehrim 2023 projesinin mimarı Çiğdem Karaaslan'a teşekkür