29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA İNŞAATI DEVAM EDEN PLANETARYUMUN YÜZDE 33'Ü TAMAMLANDI

Samsun'da inşaatı devam eden Planetaryumun yüzde 33'ü tamamlandı

Samsun'da inşaatı devam eden Bilim Merkezi ve Planetaryumun yüzde 33'ünün tamamlandığı açıklandı. Planetaryum nedir?

13 Eylül 2021 Pazartesi 15:44 GÜNCEL

Samsun-Ordu Karayolu Gelemen mevkiinde yapımı devam eden Bilim Merkezi ve Planetaryum, tamamlandığında Karadeniz'in ilk ve tek bilim merkezi olacak.


TÜBİTAK ve Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında yapımına başlanan Samsun Bilim Merkezi ve Planetaryum inşaatının yüzde 33'ü tamamlandı.

Samsun'u her alanda geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçirdiklerini açıklayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, "Bilim ve teknolojide de kurulacak merkez ile örnek olacağız" dedi.

Samsun-Ordu Karayolu Gelemen mevkiinde Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilen Karadeniz'in ilk Bilim Merkezi ve Planetaryum inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Fiziki ilerlemesi yüzde 33 olan çalışmalar kapsamında çelik konstrüksiyon inşaatı ve çatı oluk imalatları tamamlandı.Karadeniz'in ilk ve tek bilim merkezi
Karadeniz’de ilk olacak Bilim Merkezi ve Planetaryum’a 7’den 70’e herkesin ilgi duyacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Bu bilim merkezi başta gençlerimize, çocuklarımıza ve Samsun'da yaşayan herkese farklı bir ufuk açacak, temel oluşturacak. İnşaat hızla ilerliyor. Yüzde 33'ü bitirildi. Bizim Bilim Merkezi ve Planetaryum son sistem ve Türkiye’dekilerin de en iyisi olacak. TÜBİTAK’la işbirliği yapmak çok önemli. TÜBİTAK, bilim çalışmalarıyla güven veren ve takdir toplayan bir kurumumuz. İnşallah bu bilim merkezimiz de aynı doğrultuda Samsun'umuzda güzel bir ufuk açacaktır ve geleceğimize de katkı sağlayacağından şüphem yoktur" dedi.Samsun her alanda geleceğe taşınıyor
Samsun'u her alanda geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Demir, "Artık ülkemiz teknolojiyi kullanan değil teknolojiyi üreten, tasarlayan ve bunu da sadece bilinen teknolojilerle değil yenilikçi yani bilim temelli teknolojilerle yapacak. Bunun içinde olmazsa olmaz en önemli varlığımız elimizdeki insanımız. Onların bu konuda daha da yetkinliklerinin artırılması bilim ve teknoloji tabanlı yetiştirilmesinde Bilim Merkezleri önem taşıyor. Bu amaçla bu proje şehrimizi bilim anlamında da geleceğe taşıyacak. Samsun her alanda olduğu gibi bilim ve teknolojide de kurulacak merkez ile örnek olacak. Bittiğinde Karadeniz’in ana arter yolunda yer alacak çok güzel bir eseri şehrimize kazandırmış olacağız. Gençlerimizin kendilerini tanımaları, hayallerini gerçekleştirmeleri, tasarlamaları ve üretmeleri için her olanak olacak. 7’den 70’e herkes ilgi duyacak" ifadelerini kullandı.

Planetaryum nedir?
Planetaryum veya gezegen evi, güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonlarına verilen isimdir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Vatandaş

14 Eylül 2021 Salı 06:28

Samsun sivas demiryolu gibi unutulan bir proCe daha, bu ne zaman başlamıştı?sımtafa demir kendi başladığı yeraltı otoparkı ‰60 bitti, kasım 2021de açıyorum diye havasını atıyor.yzynin liman tarafındaki müzesiyle haberinizdeki merkezin ödeneğini kestiği için mi gecikiyor bu proCeler...samsunkenthaber masabaşın haberciliği bırak, çık sahaya cevapları almaya bak.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Necattin Demirtaş'a MHP iddiasını sorduk! İşte verdiği cevap

Necattin Demirtaş'a MHP iddiasını sorduk! İşte verdiği cevap