22 Ekim 2021 Cuma

SAMSUN'DA İNŞAATI DURAN YENİ MÜZE İÇİN 2021 YILINDA YENİDEN İHALE YAPILACAK

Samsun'da inşaatı duran yeni müze için 2021 yılında yeniden ihale yapılacak

Samsun'da 2017 yılında ihalesi yapılan 40 milyon TL'lik yeni Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatı müteahhitin iflas etmesi nedeniyle durdu. 19 Mayıs 2020 tarihinde hizmete girmesi planlanan müze için 2021 yılında yeniden ihale açılacak.

29 Ekim 2020 Perşembe 14:24 GÜNCEL

Samsun'da 19 Mayıs'ın 100'üncü yılında hizmete girmesi beklenen yeni Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin inşaatı müteahhit iflas edince 2019 yılı içinde durdu. Yeni müze inşaatının tamamlanması için 2021 yılından yeniden ihale açılacak.


Samsun'da ihalesi 3 yıl önce gerçekleştirilen dev müze inşaatı, yüklenici firmanın iflas etmesi sonrası öylece kaldı. 16. Ulusal Mimarlık Sergisi Ödülleri'nde proje dalında mimari ödül alan yeni Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatının 2017 ihale bedeli ise 40 milyon TL olarak açıklanmıştı.

Yüklenici firmanın iflas etmesi nedeni ile yarım kalan Samsun Müzesi inşaatı için 2021 yılında yeniden ihale açılacak. 2017 yılında ihalesi yapılan müze inşaatı 2019 yılından bu yana atıl vaziyette duruyor.

İNŞAATTA ÇALIŞAN İŞÇİLER EYLEM YAPMIŞTI
İnşaatın başladığı süreçte, müze yapımında çalışan 56 işçi alacaklarının ödenmediği gerekçesi ile eylem yapmıştı. Müze inşaatının üzerine çıkan işçiler, maaşlarının 2.5 aydır ödenmediğini dile getirerek üzerlerine tiner dökmüştü.

ÇATI KATI AÇIKTI, İNŞAAT YAĞMUR SULARI İLE DOLUYORDU
Yapılacak yeni Samsun Müzesi nedeniyle eski müze de ziyaretçi girişine kapatılırken, 2017 fiyatları ile 40 milyon TL ihale bedeli olan yeni müze inşaatı, yüklenici firmanın da yaşananlar sonrası iflasını açıklaması ile yarım kaldı. 2019 yılından bu yana atıl vaziyette duran yeni Samsun Müzesi açık kalan çatı katı nedeniyle yağan yağmurlar sonrası sular altında kalıyordu. Bu sorunu çözmek ve çatı katının yapımı için ihale yapılırken, ödüllü dev müzenin çatı kısmı bu ihale sonrası kapatıldı.

YAKLAŞIK MALİYET YENİDEN BELİRLENECEK
13 bin 214 metrekarelik alana sahip yeni Samsun Müzesi inşatı tamamlandığında sergi alanları, hediyelik eşya satış yerleri, yeme-içme alanları, toplantı ve eğitim salonları gibi bölümlere sahip olacak. 

2021 YILINDA YENİDEN İHALE EDİLECEK
Öte yandan GazeTe Duvar'ın yeni Samsun Müzesinin akibeti ile ilgili edindiği bilgilere göre, 2017 yılında ihale edilen ve 19 Mayıs'ın 100'üncü yılında hizmete girmesi planlanan ancak yüklenici firmanın iflas etmesi ile yarım kalan inşaatın tamamlanması için 2021 yılı içinde yeniden ihale yapılacak. Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi için 2021 yılında yapılacak yeni ihale öncesi ise Samsun Büyükşehir Belediyesi inşaat için yeniden yaklaşık maliyet belirleyecek. Yaklaşık maliyetin belirlenmesi sonrası yarım kalan Samsun Müzesi inşaatı tekrar ihaleye çıkarılacak.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr- Haydar Öztürk

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Onur Anıtında avukatlardan Cumhuriyet Bayramı pozu

Samsun Onur Anıtında avukatlardan Cumhuriyet Bayramı pozu