19 Aralık 2018 Çarşamba

SAMSUN'DA İŞADAMI CEMAL YEŞİLYURT MESLEKİ TEKNİK ANADOLU LİSESİ VE ATÖLYESİ YAPTIRACAK

Samsun'da işadamı Cemal Yeşilyurt Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Atölyesi yaptıracak

Samsun'da hayır sever kimliği ile tanınan işadamı Cemal Yeşilyurt, Tekkeköy ilçesine yaptıracağı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Atölyesi için Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte protokol imzaladı.

14 Şubat 2018 Çarşamba 19:48 GÜNCEL

Samsun'da işadamı Cemal Yeşilyurt, Tekkeköy ilçesinde yaptıracağı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Atölyesi için hazırlanan protokolü imzaladı. 


Samsun'da 6'ıncı okulunu yaptıracak olan hayır sever iş adamı Cemal Yeşilyurt, Samsun Valisi Osman Kaymak'ın katıldığı törende, yapılacak okul için hazırlanan protokolü imzaladı.

Samsun'un Tekkeköy ilçesi Selyeri Mahallesi’nde yapılacak olan ‘Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Atölyesi ile ilgili protokol imza töreni, Yeşilyurt Demir Çelik A.Ş. yerleşkesinde, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ve hayırsever İşadamı Cemal Yeşilyurt arasında imzalandı.
 


Tekkeköy ilçesinde yaptıracağı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Atölyesi ile ilgili törende konuşan işadamı Cemal Yeşilyurt, "Biz Yeşilyurt ailesi olarak eğitime çok önem veriyoruz. Hele sanayici olduktan sonra mühendislerle çalışmaya başladıktan sonra eğitimin dünya içinde, ekonomi içinde ve yaşam içinde ne kadar faydalı olduğunu daha iyi anladık. Biz eğitime rahmetli babamla başladık. 1961 yılında devletimiz her köye bir okul yapma kararı aldı. Bizim köye sıra geldiği zaman devletimiz dedi ki, yeri sizden okul yapması devletten. Tabi o zaman ki şartlarda yollar yoktu. Herkes yaya gidip geliyordu. Mesela ben 8 yıl ilkokulu ve ortaokulu 5 kilometre uzaklıktaki okula yürüyerek gidip geldim. Hatta kış zamanlarında geceye kalıyorduk ve korkuyorduk. O zamanki şartlarda devletimize babam dedi ki ben okul için yer veriyorum. Buyurun sizde okulunuzu yapın. Okul için rahmetli babam vesile oldu. O da bizler gibi hayırsever biriydi. Bizler O'nun devamı olduk.  Biz babamın nesli olarak eğitime çok önem veriyoruz. Bugün imzasını atacağımız okul bizim 6. okulumuzdur. Bizim okullarda okuyan çocuk sayısı ise 4000 civarındadır. Bizim sosyal yatırımlarımız da her zaman Milli Eğitim öne çıkmaktadır. Bu okulun Tekkeköy ilçemize kazandırılmasında benim kadar belediye başkanımız Hasan Bey'in de çok gayreti ve emeği vardır. İnşallah bu okullarımızda okuyan evlatlarımız hayırlı yetişir. Vatana millete hayırlı insanlar olurlar. Yaptırdığımız okullarımıza Yeşilyurt Demir Çelik ismini koyuyoruz. Sebebi de şudur. Biz çok geniş bir aileyiz. Biz isimde şahıs ismi kullanmıyoruz. Yeşilyurt Demir Çelik adıyla gidiyoruz. Bir aile şirketi olarak Türkiye'de en uzun yaşayan aile şirketlerinden biriyiz. Yarın biz torunlarımıza aynen bunu devam ettirmeleri için sağlam temeller üzerine bırakıyoruz. Bunun içindir ki biz yüzde 100 parasını vermediğimiz esere ismimizi yazmıyoruz. Tekrar bu okulumuz ilimize hayırlı olsun.” dedi.
 


Samsun Valisi Osman Kaymak'ta törende yaptığı konuşmasında, “Arkadaşlar biliyorsunuz ilimizde okullaşma eğitimi ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Samsun’da eğitimde çok güzel gelişmeler var. Ama biz istiyoruz ki daha iyisi olsun. Bizim insanımız daha iyisine layık. Eğitilmiş toplumlar dünyayı yönetiyorlar, o anlamda Samsun'un geleceği eğitimli iyi insanlarla yol alabilir. Hem Samsunumuz, hem ülkemiz açısından eğitimli toplumlar bizlere ümit veriyor. Arkadaşlar biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemiz adına koyduğu bir hedef var. 2019 sonuna kadar ikili eğitimden tekli eğitime geçilecek. Bu çerçevede çalışmalarımız bütün hızıyla devam etmektedir. Bizim daha önceki görüşmemizde Cemal Yeşilyurt amcamızın bir okul sözü vardı. İnşallah burada bu okulun protokolünü imzalıyacağız. Arkadaşlar bu okulumuz Tekkeköy ilçesinde Selyeri Mahallesi'nde bulunmaktadır. Samsun-Tekkeköy Gelemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni geçen günlerde ziyaret etmiştim. Okulumuzun şu anda şartları çok iyi değil. Biz her zaman şunu söylüyoruz Aslında Samsun bir tarım kenti. Bunun için de Bafra ve Çarşamba ovalarının bir Çukurova olmamaları için hiç bir sebep yok. Ama şüphesiz çağımızın gerektirdiği bilim ve teknolojiyi çok iyi kullanan katma değeri yüksek ürünler üretmesi açısından da Ziraat Fakültelerine ve Meslek Yüksek Okullarına ihtiyaç var. Samsun-Tekkeköy Gelemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hayvancılıkla eğitim veren bir okulumuz. Hatta biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde bunlar basına yansıdı. Biodedektör köpekler diye bir projeleri var. Bana yaptıkları sunumda Dyssi isimli köpek kanser ve diyabet gibi hastalıklarda erken teşhis yaparak 3 bin insanın hayatını kurtardı. Bu nedenden dolayı kanser ve diyabet gibi hastalıkların erken teşhisinde, hasta teşhis eden köpekler yetiştirmemiz lazım. İnşallah Yeşilyurt ailesinin destekleri ile Samsun'a Türkiye'nin en güzel, en modern çağımızın gerektirdiği en güzel laboratuvar imkânlarına sahip donanımlı bir ziraat meslek lisesi kazandıracağız. Şimdiden ilçemize hayırlı olsun. Değerli büyüğümüz Cemal Yeşilyurt amcamıza çok teşekkür ediyoruz. Bütün Yeşilyurt ailesine çok teşekkür ediyoruz. Allah işlerini rast getirsin. Allah’ım daha çok versin inşallah." diye konuştu.
 


Konuşmaların ardından, Tekkeköy İlçesi Selyeri Mahallesi’nde Mülkiyeti Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ait 1616 parsel üzerinde bulunan 19 bin 550 metrekare arsa üzerine 16 derslikli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve 3 derslikli klinik Atölyesi yaptırılacak olan okul inşaatına ait protokol, Vali Osman Kaymak, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ve hayırsever işadamı Cemal Yeşilyurt arasında imzalandı. Protokol imza törenine ayrıca, Tekkeköy İlçe Kaymakamı Günay Öztürk ve Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ile birlikte iş adamı Hikmet Yeşilyurt da katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

.

15 Şubat 2018 Perşembe 13:51

Allah hükümetimizden devletimizden razı olsun ki teşvik edici bir uygulama ile okul inşaasına vesile oluyorlar. Okul yaptıranların kuruşuna kadar maliyetleri vergiden düştükleri bilinen bir gerçek. Yani iş adamlarımız devlete verecekleri vergi ile okul yaptırıyor aslında devlet yaptırıyor işadamları kendi ismini ölümsüzleştiriyor

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erdoğan Tok müjdeledi: Cami Külliye Ramazan ayında ibadete açılacak

Erdoğan Tok müjdeledi: Cami Külliye Ramazan ayında ibadete açılacak