20 Ocak 2021 Çarşamba

SAMSUN'DA KAMU-SEN'E ÜYE MEMURLAR VERGİ DAİRESİ ÖNÜNDE BORDRO YAKTI

Samsun'da Kamu-Sen'e üye memurlar Vergi Dairesi önünde bordro yaktı

Samsun'da Kamu-Sen İl Başkanlığına bağlı sendikalara üye memurlar Vergi Dairesi Başkanlığı önünde bordro yakma eylemi gerçekleştirdi.

15 Ocak 2020 Çarşamba 19:15 GÜNCEL

Samsun'da Kamu-Sen'e üye memurlar, Vergi Dairesi Başkanlığı önünde toplanarak bordro yaktı.


Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Ahmet Keskin, gerçekleşen bordro yakma eyleminde yaptığı açıklamada, "Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönmüştür" dedi.

Keskin, Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı önünde yapılan bordro yakma eylemi öncesi gerçekleştirdiği açıklamasında, memur maaşlarına yapılan yüzde 4'lük zamma tepki gösterdi."TÜİK'in rakamlarına göre, geçen yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,9; mutfak tüpü yüzde 17,6, doğalgaz yüzde 22, elektrik yüzde 18,3 zamlanmışken, maaşlara yüzde 4 zam yapmak, memur ve emeklilerle alay etmektir." diyen Kamu-Sen Samsun İl Temsilcisi Ahmet Keskin, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi."Hedef enflasyonu düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi enflasyon canavarına teslim etmişlerdir. İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam yüzde 9,2 zam yapmıştır. Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise, 2019’da gerçekleşen enflasyonun kat kat üzerindedir. Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır. Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. Ekmeğimiz bile yüzde 13,5 zamlanmıştır. Buna rağmen memurlara 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir.   Yeniden değerleme oranları yüzde 22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına yüzde 4+4 zam yapmak hangi adalet anlayışıyla bağdaşmaktadır?  Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır.  Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır. Toplu sözleşme tiyatrosuyla, memurlarımız 2021 sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Bizler, Türkiye Kamu-Sen olarak, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. Malum sendika ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor.  Takke düşmüş, kel görünmüştür."

Açıklama sonrası Kamu-Sen Samsun İl Başkanlığına üye memurlar Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı önünde topluca bordro yaktı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

vatandaş

17 Ocak 2020 Cuma 09:36

Ne güzel sizin yakacak bir bordronuz var, işsizler de kendini yaksın, siyanür içsin, yüksekten atlasın...

Ahmet KESKİN

15 Ocak 2020 Çarşamba 21:36

57. hükümet dönemine ait, sadece bir örnek. Araştırmakta fayda var.http://www.hurriyet.com.tr/gundem/resul-akay-ankaraya-yuruyecek-39191080Doğruları söylemek lazım.İnsanlar söze ve söyleyene bakarlar, sonra takke düşer kel görünür.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor'un Yeni 19 Mayıs Stadyumu hibrit çim oluyor

Yılport Samsunspor'un Yeni 19 Mayıs Stadyumu hibrit çim oluyor