19 Mayıs 2019 Pazar

SAMSUN'DA KIZILIRMAK DELTASI KUŞ CENNETİ İÇİN FLAŞ KARAR! ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Samsun'da Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti için flaş karar! Araç trafiğine kapatıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklama Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde Yörükler jandarma kontrol noktası ile Doğanca ziyaretçi merkezi arasındaki alanın taşıt trafiğine kapatıldığı bildirildi.

17 Temmuz 2018 Salı 18:21 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi, dünya mirası olarak listeye alınması için UNESCO'ya başvurduğu Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinin araç trafiğine kapatıldığını, deltaya girişlerin bisiklet ve akülü araçlar ile yapılacağını açıkladı.


Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin araç trafiğine kapatılması ile ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde, Yörükler Jandarma Kontrol noktası ile Doğanca ziyaretçi merkezi arasında kalan bölgenin tamamının araç trafiğine kapatıldığı belirtildi.
  
Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinin araç trafiğine kapatılması ile ilgili uygulamanın 16 Temmuz 2018 Pazartesi tarihi itibari ile başladığı da açıklamada belirtilirken, Samsun Büyükşehir Belediyesinden konu ile ilgili şu bilgilendirme yapıldı.

"Samsun Valiliğimizin 16.07.2018 tarihinde internet sitesinden de duyurduğu gibi Kızılırmak Deltası Yörükler Jandarma Kontrol Noktası ile Doğanca Ziyaretçi Merkezi arasındaki alan taşıt trafiğine kapatılmıştır.  Bilindiği üzere Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti 13 Nisan 2016 tarihinde UNESCO Dünya Doğal Mirası Geçici listesine alınmıştı. Bu tarihten sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi, SAMKUŞ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak çalışmaları ile Kızılırmak Deltasının ÜLKEMİZİN İLK ve TEK UNESCO doğal miras alanı olabilmesi için gerekli hazırlıklar tamamlanmış ve 01 Şubat 2018 tarihi itibariyle başvuru dosyası UNESCO Dünya Mirası Merkezine teslim edilmiştir. UNESCO sürecine hazırlık amacıyla Deltada yürütülen birçok çalışma olmakla birlikte bunların başında Deltanın doğal yaşam döngüsünün yeniden sağlanabilmesine yönelik çalışmalar gelmektedir. Bu amaçla alandaki kaçak ikincil konutlar yıkılmış, karavanlar kaldırılmıştır. Bu süreçte Mahalli Sulak Alan Komisyonunun 04 Ekim 2017 tarihli kararı ile Yörükler Jandarma Kontrol Noktası ile Doğanca Ziyaretçi Merkezi arasındaki alanın taşıt trafiğine kapatılması kararı alınmıştır. İlgili kararda özellikle manda sahipleri olmak üzere diğer hayvan sahiplerinin ihtiyaç doğrultusunda alana girişlerinin sağlanması, ziyaretçilerin ise SAMKUŞ ve Samsun Büyükşehir Belediyesince sağlanacak bisiklet, akülü araç ve otobüslerle alana girişinin sağlanması karar altına alınmıştır. Karar gereği belirtilen bölgenin tüm gün araç trafiğine kapatılması, alan içerisine görevliler ve ihtiyaç duyulması halinde hayvan sahiplerinin dışında girişin engellenmesi, alan içerisinde ziyaretçilerin sadece yaya, bisiklet, elektrikli bisiklet ve Samsun Büyükşehir Belediyesince tahsis edilecek otobüsler ile hareketliliğin sağlanması uygun görülmüştür. Yapılan hazırlıklar sonrasında Belediyemizce alanda hizmet vermek üzere iki adet üstü açık otobüs tahsis edilmiştir. Otobüslerde alan tanıtımları ve bilgilendirmeler yapılacak olup otobüslerimiz aşağıda verilmiş olan program çerçevesinde tüm halkımıza ücretsiz olarak hizmet verecektir. Belirtilen bu uygulamalar 16 Temmuz 2018 Pazartesi itibariyle başlamıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Otobüs Hareket Yerleri ve Saatleri 
Otobüsler Yörükler Ziyaretçi Merkezi ve Doğanca Ziyaretçi Merkezinden aşağıda belirtilen saatlerde hareket edecektir.
Hafta içi her gün saat 10:00 ve 15:00 
Hafta sonu saat 9:00, 11:00, 14:00 ve 16:00

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Vezirköprü'de LPG tankı patlayan otomobilde 3 kişi yanarak can verdi

Samsun Vezirköprü'de LPG tankı patlayan otomobilde 3 kişi yanarak can verdi