21 Ağustos 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA KONUŞAN SAFFET SANCAKLI: OSMANLI DEDEMİZ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ BABAMIZ

Samsun'da konuşan Saffet Sancaklı: Osmanlı dedemiz, Türkiye Cumhuriyeti babamız

Samsun'da düzenlenen 12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresinde konuşan MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, "Osmanlı bizim dedemiz, Türkiye Cumhuriyeti de babamız" dedi.

01 Aralık 2018 Cumartesi 18:26 GÜNCEL

Samsun'da  12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi düzenlendi.  Samsun'da gerçekleşen 12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresine Yunanistan Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEP) Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet ile MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı konuşmacı olarak katıldı.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Salonunda gerçekleşen  12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresinde konuşan MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Osmanlı ile Türkiye Cumhuriyeti'nin çatıştırılmaya çalışıldığını, birilerinin Osmanlıcılık, birilerinin de Türkiye Cumhuriyetçiliği yaptığını söyledi.

Bunun çok tehlikeli olduğuna dikkati çeken MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, şunları kaydetti:

"Çok net, Osmanlı bizim dedemiz, Türkiye Cumhuriyeti de babamız. Bunun dışındaki bütün söylemler, propagandalar, Türkiye Cumhuriyeti'nin sonunu getirmek için yapılan hareketler. Son zamanlarda bir şey daha başladı. Atatürk'ü sevmeyenler, bir de aşırı derecede Atatürkçülük yaptığını söyleyenler. Türkiye Cumhuriyeti'ni Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarıyla beraber kurmuştur. Şu anda Türkiye'de Atatürk düşmanları var, özellikle provokasyon yaptırılıyor. Bir de Atatürk'ün ismini kullanarak başka türlü provokasyon yapanlar var. Burada çok dikkatli olmamız lazım." 

Yunanistan Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEP) Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet ise  12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresine  Lozan Anlaşması ile Türklerin, Yunanistan'da azınlık olarak bırakıldığını söyledi. 

Yunanistan Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEP) Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Samsun'da gerçekleşen 12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresinde şunları dile getirdi.
"Türk, Yunanistan'da Lozan Anlaşması'ndan doğan haklarını yıllardır elde edememektedir. 2001 yılı Avrupa Birliği raporlarına göre Yunanistan'ın Batı Trakya Bölgesi, en geri kalmış bölgesidir. Batı Trakya'da Türkler, Türkçe konuşmakta ve Müslüman'dır. Azınlık olarak 1970'li yıllarda 150 bin kişi bırakılmış ve nüfus her yıl azalmaktadır. Yunanistan hükümeti, 19. madde diye bir kanun çıkardı ve 60 bin 4 kişiyi vatandaşlıktan attı. Hatta Yunan ordusunda askerlik yapan bir askeri de vatandaşlıktan attılar.  60 bin 4 Türk'ün hala vatandaşlığa alınmasını bekliyoruz. Vakıflar, Türklerin himayesinden alınmakta, din görevlisi olarak da Yunanistan yanlıları atanmaktadır. Eğitim durumumuz çok kötü. Çünkü Yunanistan devleti, azınlık olarak bizlere yabancı uyruklu öğrenci muamelesi ve kontenjanı uygulamaktadır. Yüzde 5'lik kontenjan vermekte, çocuklarımız Batı Trakya bölgesinden uzak üniversitelere gönderilmektedir. Yunanistan'da azınlık olmamıza, yıllardır süren baskılara, kötü muamelelere maruz kalmamıza rağmen ne dilimizi ne de Türklüğümüzü kaybettik. Hiçbir zaman Yunanistan'a karşı silahla veya onlara karşı gelecek hiçbir girişimde bulunmadık, hiçbir terör örgütü ile iş birliği yapmadık. Türklüğümüzü koruyarak elimize, dilimize sahip çıktık." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Aynı gemidekiler, gemiyi batırmak için harekete geçti!

Aynı gemidekiler, gemiyi batırmak için harekete geçti!