16 Mayıs 2021 Pazar

SAMSUN'DA KORONA VİRÜS VAKALARININ KAYGI VERİCİ BİR HAL ALDIĞI AÇIKLANDI

Samsun'da Korona Virüs vakalarının kaygı verici bir hal aldığı açıklandı

Samsun'da Korona Virüs vakalarının kaygı verici düzeyde arttığı açıklandı. Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, durumun endişe verici bir hal aldığını söyledi.

17 Kasım 2020 Salı 15:36 GÜNCEL

Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, Samsun'da Korona Virüs ile ilgili son durumun endişe verici bir hal aldığını açıkladı.


Samsun'da Covid-19 vaka sayısındaki artışın yapılan tüm uyarılara ve alınan önlemlere rağmen devam ettiğini, açıklayan Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "Samsun'da ağır vaka sayımız da vaka sayımızla birlikte artıyor, ilimizde sağlık alt yapımız güçlü ama bununda bir sınırı var, lütfen bu sınıra ulaşmadan önlemlere uyalım" dedi. 

AKRABA ZİYARETLERİNE SON VERİN
Pandemi sürecinde aylardır en ön cephede, virüsle yüz yüze bir mücadele içinde olan sağlık çalışanlarının artık yorulduğunu belirten Sağlık İl Müdürü Oruç Samsunlulara seslenerek "Sağlık çalışanlarımızın yanında olun. Alkışla değil, önlemlere gösterdiğiniz özenle onların yanında olun. Gerçekten mecbur kalmadıkça lütfen dışarı çıkmayın, maskesiz asla deyin, aile akraba ziyaretlerine son verin, sosyal mesafeye özellikle dışarıdaki 1,5 metrelik mesafeye dikkat edin. Sağlık çalışanları bu savaşta son cephedir, son cepheyi koruyun ve hep beraber koronavirüsü ilimizden defedelim" diye konuştu. 

KALABALIKLAR ÜRKÜTÜYOR
Özellikle geçtiğimiz hafta sonu alışveriş alanları ve Samsun’un ana caddelerinde yaşanan kalabalığı görünce endişelenmemenin mümkün olmadığını söyleyen Oruç, şunları dile getirdi.
"Bu kalabalık bizi ürkütüyor, endişelendiriyor. Samsun Valiliğimizin talimatları doğrultusunda ildeki tüm kolluk kuvvetleri, idari ekipler ve sağlık ekipleri sürekli denetim gerçekleştiriyorlar, buna rağmen kurallara uyumda sıkıntı olduğunu görüyoruz. Maske takan kişi sayısında gözle görülür bir artış var ama sosyal mesafe ve ev ziyaretlerinin azalması noktasında halen büyük sıkıntı var. Hala kapalı alanlarda bir araya gelmeye devam ediyoruz. Bunun sonucu filyasyon ekiplerimiz özellikle şehir merkezi dışı alanlarda bütünüyle temaslı ya da pozitif halde yakın akrabaların bir arada yaşadığı aile binalarıyla karşılaşıyorlar. Bir aile toplantısı ya da misafirliği virüse bütün akrabalara bulaşma imkânı veriyor. Lütfen hiç kimse yakınlarımla zaten hep bir aradayım, onlardan bana bir şey geçmez düşüncesiyle hareket etmesin. Akraba, eş ve dostlarınızın sizden önce kimlerle temas ettiğini bilemezsiniz. Hiçbir kurala uymadan, etrafınızdaki kişilerin sağlığını tehdit edecek şekilde hareket edip, umarsızca hastalığı evinize yuvanıza davet etmenize gerek yok. Lütfen bu kışı önlemlere, bir hatta birkaç kat daha özen göstererek atlatalım. İnşallah bu kışı geçirirsek aşının gelişiyle bahar yakın. Birkaç ay daha özen gösterirsek, el birliğiyle bu işi başarabiliriz" dedi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Bilal

17 Kasım 2020 Salı 18:24

Hoşgeldin büyük şehirlere hafta sonu sokaga çıkma yasağı demenin bir başka yolu.. Güzel çalışma tebrikler...

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun yol, yama yaparken Ordu Büyükşehir Belediyesi balon turizmi başlattı

Samsun yol, yama yaparken Ordu Büyükşehir Belediyesi balon turizmi başlattı