19 Haziran 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA KURUPELİT YAT LİMANININ BULUNDUĞU ALANDA DOLGU ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Samsun'da Kurupelit Yat Limanının bulunduğu alanda dolgu çalışması başlatıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atakum ilçesinde bulunan Kurupelit Yat Limanının bulunduğu alanda dalgaların kıyı şeridine ve binalara zarar vermemesi için dolgu çalışması başlattı.

21 Ekim 2017 Cumartesi 20:19 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yurt, Atakum ilçesi Kurupelit Yat Limanının da bulunduğu alanda yapılan çalışma ile ilgili bilgi verdi. 


Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yurt, Karadeniz'in dev dalgalarının sahilde tahribat yapmasının önlenmesi amacıyla Samsun'un Atakum ilçesinde denize doğru 5 metre genişliğinde dolgu yapıldığını açıkladı.  Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yurt, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü işbirliğinde, Kurupelit Yat Limanı'nın bulunduğu alanda dalgaların kıyı şeridine zarar vermemesi amacıyla 1 kilometrelik bölümde çalışma yapıldığını açıkladı. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, yaptığı açıklamada, Samsun'un 40 kilometre uzunluğunda 7 mavi bayrağı bulunan sahil şeridine sahip olduğunu söyledi.

İnsanların sahilden istifade etmesini sağlamak için kıyı şeridinde 20 kilometrelik gezi yolu yaptıklarını aktaran Yurt, yolu da deniz hizasından 125 santimetre yukarıda tuttuklarını belirtti.

Deniz ile insanların yakınlaşmasını istediklerini dile getiren Yurt, şöyle devam etti:

"Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) yapılan araştırmalarda, kıyı ile deniz arasındaki tahkimat yüksekliğinin 6 metre civarında olması gerektiği belirtildi. Dalgalara karşı yapıları koruyabilmek için bunu yapmak lazım ama biz, insanlarımızın denize yakın olması için yolu su seviyesine olabildiğince yakın yaptık. Bu nedenle kuzeybatı ve kuzeydoğu yönünden gelen dalgalar, hem yaptığımız kıyı şeridini hem de binaları tahrip etti."

İnsanların denizle irtibatını kesmeden önlem almak istediklerini vurgulayan Yurt, "ODTÜ laboratuvarlarında bir modelleme geliştirildi. Yukarıya doğru değil de 5 metre genişliğinde yapılacak tahkimatın bunu önleyebileceği belirlendi. Bunun üzerine çalışmaya başladık. Bu, asla burada oluşmuş plaj ve sahilleri yok etme değil, aksine bunları kurtarma planıdır." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

ali keser

22 Ekim 2017 Pazar 07:32

marina yaptınız bataklık oldu önce onu düzellin

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da düğünde kavga! Gelin dövüldü, bir kişi bıçaklandı 12 kişi yaralandı

Samsun'da düğünde kavga! Gelin dövüldü, bir kişi bıçaklandı 12 kişi yaralandı