24 Ocak 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA MERT IRMAĞINDA Kİ KANALİZASYON KOKUSU İÇİN KOKU GİDERİM ÜNİTESİ YAPILACAK

Samsun'da Mert Irmağında ki kanalizasyon kokusu için Koku Giderim Ünitesi yapılacak

Samsun'da Mert Irmağından gelen kanalizasyon kokusu şikayetleri üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi koku sorununu kökten çözmek için bölgeye İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi kuracak.

05 Temmuz 2020 Pazar 19:42 GÜNCEL

Samsun'da bulunan Mert Irmağından gelen kanalizasyon kokusunu ortadan kaldırmak için Samsun Büyükşehir Belediyesi, İleri Boyolojik Koku Giderim Ünitesi yapacak.


Mert Irmağı’ ndaki kokuyla ilgili teknik çalışmalarını tamamlayan Samsun Su Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in talimatı ile İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi kuracak.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Mert Irmağı'ndaki kanalizasyon kokusu probleminin çözülmesi talimatı üzerine çalışma başlatan ekipler, bu konuda önemli bir mesafe kat etti. SASKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma Dairesi Başkanlığı ekipleri, İlkadım ve Canik ilçelerini birbirine bağlayan Mert Irmağı'nda 5 ay süren teknik incelemelerini sonlandırdı.

Başkan Mustafa Demir’in talimatı ile yapılan çalışmalar sonucunda sorunun kaynağı tespit edildi. Kokunun buradaki tesiste yer alan Terfi 1 Merkezi ve 40 metre uzunluğundaki üzeri açık havuz olduğu belirlendi.

Mert Irmağının olduğu bölgeye İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi kurulacağını ve sorunu çözüme kavuşturacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Öncelikle terfi merkezindeki havuz alanı kapatılacak. Ardından merkez içindeki boş alana İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi kurulacak. Koku havuzda toplanıp hapsedilecek. Ardından pis koku çeşitli kimyasal reaksiyonlarla absorbe edilerek elde edilecek temiz hava, gerekli ölçümler sonrası dışarı salınacak” dedi. Samsun’u kanalizasyon kokusundan kurtaracaklarını ifade eden Başkan Demir, “Bizim arıtma sistemimiz ileri biyolojik arıtma sistemi. Olması gereken iyi bir sistem. Samsun için artı kazanımdır. Ama terfi istasyonları, bugünkü mevcut yapılaşmalar öngörülerek yapılamamış. Çünkü şehrimizin özellikle üst kodlarındaki yapılarımızdan gelen yağmur ve atık suları doğal enerjileriyle terfi istasyonlarına ulaştırmak mümkün olmalıydı. Atık suları, pompalarla 5 terfi istasyonumuza getiriyoruz. Arıtmanın ardından buradan da yine pompalarla derin deniz deşarjına gönderiyoruz. Bunlarla ilgili etütlerimiz ve sistem çalışmalarımız hızlı bir şekilde sürüyor” ifadelerini kullandı. 

Hedeflerinin önümüzdeki 4 yılda Samsun'da kanalizasyon ve içme suyu altyapısını tamamlamak olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,  bu konuda da önemli adımlar attıklarını söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 7'inci kattan aşağıya düşen bir kişinin cansız bedeni bulundu

Samsun'da 7'inci kattan aşağıya düşen bir kişinin cansız bedeni bulundu