18 Ağustos 2019 Pazar

SAMSUN'DA METAN GAZINDAN ÜRETİLEN ELEKTRİK İLE 30 BİN KONUT AYDINLATILIYOR

Samsun'da metan gazından üretilen elektrik ile 30 bin konut aydınlatılıyor

Samsun Katı Atık Depolama Tesisi metan gazından elektrik üretirken, 30 bin konutun aydınlatması da metan gazından sağlanan elektrik ile yapılıyor. Samsun Katı Atık Depolama Tesisi ayrıca ayda 20 milyon lirada kazanç sağlıyor.

07 Aralık 2018 Cuma 15:00 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Katı Atık Depolama Tesisinde metan gazından üretilen elektrik şehirde 30 bin konutun aydınlatmasında kullanılıyor.


Samsun'da bulunan Katı Atık Depolama Tesisi'nde katı atıklar ayrıştırılıp ekonomiye kazandırılıyor, metan gazından da elektrik üretiliyor.

Samsun şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Katı Atık Depolama Tesisi'nde Sıfır Atık Projesi kapsamında çalışma yürütülüyor. Samsun Katı Atık Depolama Tesisinde plastik, cam gibi katı atıklar ayrıştırılarak yeniden ekonomiye kazandırılıyor. Elde edilen metan gazı da elektrik üretimi için kullanılıyor.

Tesiste üretilen elektrik hem kentte 30 bin konutun aydınlatılmasında hem de "organomineral" gübre (organik ve kimyasal ham maddelerin harmanlanmasıyla oluşturulan gübre türü) elde edilmesinde değerlendiriliyor. Samsun Katı Atık Depolama Tesisinde, ayrıca ayda ortalama 20 milyon lira kazanç sağlanıyor.

Tesisin yürütülen faaliyetler için kendi elektriğini kullanması sayesinde ise 5,5 yılda yaklaşık 51 milyon lira değerinde 3 milyon metreküp doğal gaz tasarruf edildi. 

Öte yandan, tesisin hemen yanında kurulan kedi köpek mama üretme ünitesinde, kentin yemek artıkları değerlendirilerek sokak hayvanları için yiyecek elde ediliyor. Ayrıştırma üniteleri sayesinde 20 yıllık ömrü bulunan katı atık sahasının ömrü 11 yıl uzatılmış oldu.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sıfır Atık Projesi'nin israfın önlenmesi adına ekonomik anlamda belediye bütçesine değer kattığını söyledi.

Metan gazının küresel ısınmaya büyük etkisi bulunduğuna işaret eden Şahin, "Katı atık depolama tesisimizde metan gazı yakılarak 30 bin konutun elektriği üretiliyor. Ayrıca yakılan metan gazından çıkan ısı ile kanalizasyon içindeki dışkı kurutularak briket yapılıyor, bu da tuğla fabrikalarına satılarak ekonomik gelir elde ediliyor." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin en verimli işletilen katı atık depolama tesisine sahip olduklarını vurgulayan Şahin, "Depolama tesisinde atıkların azaltılması konusunda önemli çalışmalar yapılmakta. Sahadan enerji ve gübre üretimi yapılarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktayız." dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun- İlkadım İlçe Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 20 yılda yapılamayanı 4.5 yılda yaptık

Samsun- İlkadım İlçe Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 20 yılda yapılamayanı 4.5 yılda yaptık