24 Nisan 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI FATMA ÇAVUŞ'UN HEYKELİ ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

Samsun'da milli mücadele kahramanı Fatma Çavuş'un heykeli çürümeye terk edildi

Samsun Haberi- Samsun'un 19 Mayıs ilçe Belediyesinin milli mücadele kahramanı Fatma Çavuş'un ilçede bulunan heykelini çürümeye terk ettiği iddia edildi. Fatma Çavuş kimdir..

07 Nisan 2018 Cumartesi 11:32 GÜNCEL

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde bulunan milli mücadele kahramanı Fatma Çavuş'un heykeli bakımsızlıktan adeta çürümeye başladı.


Milli mücadele döneminin önemli isimlerinden birisi olan Fatma Çavuş, Samsun'un 19 Mayıs ilçesi doğumlu olması nedeni ile buraya bir heykeli yapıldı. Yapılan heykel 19 Mayıs ilçesinde teslim edilirken belediyenin tarihte önemli bir yeri bulunan Fatma Çavuş'un heykeline gereken bakımı yapamadığı iddia edildi.

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde kentin tarihi değeri olan Fatma Çavuş heykelinin son hali hem ilçede yaşayan vatandaşları hem de Fatma Çavuş Anıtı’nı ziyaret edenleri hayrete düşürüyor

19 Mayıs ilçesinde bulunan Fatma Çavuş anıtı 2015 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi miras olarak 19 Mayıs ilçesine yaptırıldı. Aradan üç yıl geçmesine rağmen heykel dökülmeye ve deforme edilmeye yüz tutmuş duruma gelmesi ilçe vatandaşları da rahatsız ediyor. İlçe halkı 19 Mayıs Belediyesi’nin kentin tarihi değeri olan heykele sahip çıkmadığını söylüyor.

‘EMANET SAHİPSİZ KALDI’

Gazete Gerçek'ten Ekrem Bircan'ın haberine göre tarihi kaynaklara göre 1963 yılına kadar fakirlik içerisinde yaşayan Fatma Çavuş’un Dağköy Yardımlaşma Yaşatma Derneğinde Fahri Ulusal’ın başkan olduğu dönemde 2015 yılında yapıldığının bilgisini veren araştırmacı gazeteci Ahmet Seven, “Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs ilçesine milli mücadelemizin ilk kahraman kadınlarından Fatma Çavuş’un Anıtı dikildi. Bu anıt heykel 19 Mayıs Belediyesi’ne teslim edildi. Belediye bu heykelin bakımını yapmadı. Burada 19 Belediyesi Başkanlığı’nın büyük hatası vardır. En azından Büyükşehir Belediyesi yetkililerine bilgi vermesi gerekliydi. Ama bunu da yapmadı ve yapılan emek çürümeye yüz tütmüş duruma geldi” diye konuştu.  

33 YAŞINDAKİ YİĞİT ANADOLU KADINI

Fatma Çavuş’un hayat hikayesi ise hem hazin hem de tüyleri diken edecek türden. Fatma Çavuş, milli mücadele ilk ateşinin yakılmasıyla eşini seferberlikle birlikte savaşa gönderir. Kendisi de diğer kadınlar ve yaşlılarla birlikte köyde kalır. Esmer tenli, kınalı elli 33 yaşındaki yiğit Anadolu kadını, Samsun ilinin Nebyan Dağı’ndan köylerine soygun ve talan için baskına gelen Rum ve Ermeni çetelerine karşı amansız bir mücadele başlatmış. Topladığı diğer kadınları ve sakat ihtiyarlara çeşitli taktikler verip komutanlık yapan Fatma Çavuş, Rum çeteleriyle silahlı çatışmaya girmiş ve onları kaçırmayı başarmış. 15 yıl boyunca çetelerle savaşan Fatma Çavuş’un gösterdiği kahramanlıklar, savaşın sona ermesiyle Atatürk’ün kulağına gider. Atatürk de kendisini yeni açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne davet eder. Parası olmadığı için meclise gidemez. Ama TBMM’nde alınan bir kararla Fatma Kadın’a Çavuşluk rütbesi verilir. Fatma Çavuş, 1963 yılına kadar fakirlik içerisinde yaşar. Bazen de resmi bayramlara atı ve mavzeri ile katılır. Rivayete göre 1963’te vefat eden Fatma Çavuş’un mezarı köyde bulunuyor. İsimsiz ve bakımsız mezarı, 1998’de yapılarak resmiyet kazanmış.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz iddia etti, İshak Taşçı yanıt verdi

Samsun CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz iddia etti, İshak Taşçı yanıt verdi